Anioły, ciastka i wypadające zęby

Okładka książki Anioły, ciastka i wypadające zęby Moni Nilsson
Okładka książki Anioły, ciastka i wypadające zęby
Moni Nilsson Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Przygody w Raju (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2014-10-30
Barbara Gawryluk
Barbara Gawryluk Elin Lindell

Okładka książki Gwiazdka z nieba Liliana Bardijewska, Ewa Poklewska-Koziełło
Gwiazdka z nieba Liliana Bardijewska...
Okładka książki Już czytam. Zbawcy książek Agnieszka Stelmaszyk, Kalina Zatoń
Już czytam. Zb... Agnieszka Stelmaszy...
Okładka książki Mama Mu czyta Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu czyta Sven Nordqvist, Juj...

Cytat z książki:

„- Czekajcie jak tylko was potniemy - mówi jeden z chłopaków.
- I posypiemy solą - dodaje jedna z dziewczyn i wyjmuje solniczkę.”

Chwilę później opis rozwijającej się akcji:
„Boją się zatrzymać i odpocząć. Anioły mogą ich dopaść w każdej chwili. Biegną coraz szybciej nie oglądając się za siebie.”

Może jestem z innej planety ale po co umieszczać taki środek przekazu w książce dla małych dzieci, dawać świadomość,ze istnieje taki wymiar przemocy. Jaki jest tego cel i czy nie działa to przypadkiem nie działa to w zły sposób na psychikę? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie we własnym zakresie.

Ps.: Nadmienie tylko o niewinnym szczególiku przedstawienie taty siedzącego i grającego na konsoli ;)

Cytat z książki:

„- Czekajcie jak tylko was potniemy - mówi jeden z chłopaków.
- I posypiemy solą - dodaje jedna z dziewczyn i wyjmuje solniczkę.”

Chwilę później opis rozwijającej się akcji:

Może jestem z innej planety ale po co umieszczać taki...

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Pierwsze spotkanie, pierwsze wrażenia...
Na początku dziwnie, jakby nudnawo i właściwie "o czym?". Potem było już lepiej, a na końcu niezły ubaw. Podsumowując, wspomnienia mamy pozytywne i chętnie kiedyś znów poszukamy kolejnej części w bibliotece.

A teraz od początku; sześcioletnia Juvetsi, zwana Bezą oraz rok starszy Zlatko przyjaźnią się i chętnie spędzają wspólnie czas.W tej opowieści idą do sklepu, aby kupić ciastka. Tak - dobrze widzicie, to jest główny wątek. Stąd i nasze zdziwienie "o czym?!"
W drodze do sklepu zaczepia ich grupa - chyba nastolatków, w każdym razie starszych dzieciaków na rowerach - nazywana Aniołami z Raju. Nazwę przyjęli chwalebną, ale już tego samego nie można powiedzieć o ich czynach. Młodsze dzieci boją się ich i najczęściej schodzą z drogi. Teraz nie było dokąd uciec więc Beza i Zlatko muszą im stawić czoła. Robią to na swój sposób, zaskakują rowerowy gang, ale koniec końców muszą jednak ratować się ucieczką.

I właściwie to tyle, jeśli chodzi o drogę do sklepu, potem jest już scenka na zakupach i tutaj był największy śmiech. Dlaczego? Bo w tym sklepie można zapłacić zębami. Jak wiadomo, kilkulatki mają na zbyciu sporo mleczaków, ale jak to się odbywa sami poczytajcie. No i jeszcze coś - w sklepie była też inna klientka, która podchwyciła pomysł Bezy i Zlatka. ;)
Niby niewiele się w tej książce dzieje, ale uważny czytelnik (bardziej chyba czytający rodzic),może wychwycić pewne interesujące szczegóły. Rodzice Bezy zdaje się nie mieszkają razem, tatę zobaczycie na ilustracjach. Mama jest podobno ciągle w pracy, prowadzi restaurację więc mamy w książce nie widać. Składając w całość te informacje oraz rysunek, śmiało można odpowiedzieć na pytanie: "dlaczego rodzice nie mieszkają w jednym domu?"...
Tutaj chwila ciszy i już wiemy, że mała Beza wychowuje się trochę sama, trochę na podwórku, a przywiązanie i sympatię przelewa na Zlatka, którego, jak sama mówi bardzo lubi.
Młodociany gang może lekko przestraszyć młodsze dzieci, bo to, czym się zajmują jest dość dokładnie opisane. Potem jednak zapominamy o nich, bo zęby wychodzą na pierwszy plan i grając główną rolę, naprawdę zaskakują swoimi możliwościami. Raz, że wrzucone do szklanki wody zamieniają się w monetę (taki odpowiednik Wróżki Zębuszki ;) ).Dwa, że można za nie kupić smakołyki w sklepie. No cóż, pan za ladą z pewnością nie jest typowym sprzedawcą - ma wyobraźnię i podejście do dzieci.
Poczytajcie i oceńcie. My dajemy szansę na następną część

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Pierwsze spotkanie, pierwsze wrażenia...

Druga część przygód Zlatka i Bezy jest tak samo dobra jak poprzednia.
Mnóstwo świetnego humoru (dowiemy się, kto może w sklepie Alego płacić zębami, a kto nie;-),ale również opowieść o tym, że we dwójkę można przezwyciężyć trudne sytuacje. I o tym, że przyjaźń uskrzydla!

Dla początkujących czytelników lub dzieci młodszych.

Druga część przygód Zlatka i Bezy jest tak samo dobra jak poprzednia.

Dla początkujących czytelników lub dzieci młodszych.

Wciągająca, niecukrowana opowieść o przygodach dwójki bohaterów - ciekawa akcja, świetne dialogi, super poczucie humoru - podoba się wszystkim czytelnikom w naszej rodzinie:-)

• Dla dzieci
  • Basia przeczytała z mamą
  • 2015
  • @ Dla maluszka i przedszkolaka
  • Nuka
  • Olkowe książki

Dodaj cytat z książki Anioły, ciastka i wypadające zęby