Piekielne relikwie

Wydawnictwo: Otwarte

Niezwykła powieść o przerażającym odkryciu na południu Francji.Rok 1655. W sennym francuskim miasteczku zostaje odkryty przedziwny, ogromny szkielet, a tajemnica jego pochodzenia wzbudza zaniepokojenie w samym Watykanie. Do Francji z misją zbadania nietypowych kości udaje się papieski legat Umberto Donatelli. Prawdę o przerażającym szkielecie próbuje także poznać młody paryski uczony zenon de Mongaillac, z pomocą tajemniczej, posądzanej o czary pięknej Agnes, wędrownego szarlatana i szalonej trupy niejakiego Moliera. Wkrótce okaże się, że aby ocalić to, co kocha, młody naukowiec będzie musiał walczyć zarówno z Bogiem, jak i Szatanem, a prawda, którą odkryje, okaże się jeszcze trudniejsza do zaakceptowania niż średniowieczne legendy, pradawne klątwy i przesądy.

nellanna | 2014-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2014

Napisana przyzwoicie. W szczególny sposób zapada w pamięć, bo domyślamy się, w trakcie czytania,ze ów szkielet należał do dinozaura i przy tej okazji jawi się ciemnota i bezbronność człowieka, na przestrzeni lat. Jakąż ryzykowną pracę podejmowali uczeni w czasach, kiedy kościół i religia spełniały rolę dominującą, także jako autorytet w dziedzinie rozwoju myśli ludzkiej i ileż ofiar musiało oddać życie za przekonania. Z jakąż determinacją musieli ówcześni badacze walczyć o prawe i konsekwencję? A jednocześnie ileż musieli sobie zadawać pytań ludzie myślący? Ciekawie opowiedziana fikcja, która mogła zdarzyć się naprawdę.

Lecter | 2014-04-15
Przeczytana: 2013 rok

Pierwsza książka Luisa De La Higuery przeczytana przeze mnie. Początek bardzo obiecujący,tajemniczy klimat średniowiecznej Francji.Myślałem ,że będzie coraz lepiej a było coraz gorzej. Koniec książki to puste opakowanie bez czekolady i odczucie jakby autor zepsuł wszystko co było do zepsucia a przecież pomysł był dobry na dobrą książkę.

Klakier | 2012-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Niewiele sobie po tej książce obiecywałem, szczególnie po uprzednim przeczytaniu opinii. Może jednak na pierwszy rzut plusy, chociaż jest ich przygnębiająco mało. Pomysł całkiem ciekawy, chociaż nie genialny, miło że w dialogach czy opisach pojawiają się dowcipne wtręty, a co ważniejsze nie widać żeby były wpisane na siłę. No i facet podobno interesuje się historią, więc większość faktów się zgadza. Tylko właśnie co do tej historii- nie mogłem powstrzymać śmiechu jak czytałem opisy współpracy, koegzystencji między duchowieństwem, a wieśniakami i „uczonymi” na XVII wiecznym francuskim zadupiu. W większości tak to jest sielankowo napisane i tak oderwane od rzeczywistości, bzdurne i naiwne że aż dziw bierze. Bo coś mi ciężko uwierzyć, że jakaś stara baba, podejrzewana o bycie wiedźmą mogła bezkarnie mówić do proboszcza na "ty", pluć jadem i głosić herezje-tylko za domniemane czary jeszcze tego samego dnia zadyndałaby na suchej gałęzi (podobnie jak większość świeckich bohaterów tego...

Gabriela Ozon | 2010-07-05
Przeczytana: kwiecień 2010

Pierwszy raz spotykam się z tak niewykorzystanym potencjałem! Świetny temat na książkę psuje jej wykonanie; odnoszę wrażenie jakby autor pewnego wieczoru stwierdził, iż napisze książkę i tak się uparł, że skończył ją do rana. Nic do siebie nie pasuje, przede wszystkim fabuła i dialogi to dwa bieguny, zerowe przygotowanie do tematu, kompletnie niepodobne do niczego opisy. I to wszystko na kilku setkach stron. Boże uchowaj!

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 07 czerwca 2010

Piekielne relikwie to thriller trzymający w napięciu. Podczas kopania fundamentów pod nowy kościół odnaleziono dziwne kości. Była tam też zakopana kamienna tabliczka informująca, że to co pochowane jest w ziemi ma tam pozostać. To znalezisko intryguję do tego stopnia, że naukowcy chcą odtworzyć szkielet. Podczas badania zostaje do tej miejscowości wysłany ksiądz kardynał mający stwierdzić czy są to szczątki świętej. Obrót zdarzeń doprowadza do złożenia szczątków i przypuszczeniu, że należą do gigantycznego człowieka. Jednak jak się potem okazuje hipoteza jest błędna, bo są to kości monstrualnego gada, przypominającego legwana, jaszczura, dinozaura.
Naukowcy doszli do wniosku, ze taki stwór nie mógł istnieć, ponieważ nie znaleziono żadnego wcześniejszego gatunku przypominającego takie zwierzę. Tablica, którą znaleziono nie daję naukowcom spokoju, gdyż informacja, że należy zostawić w spokoju szczątki daje wskazówkę, iż postępowanie ludzi może spowodować zagrożenie dla ludzi.
Autor...

Willow_Garden | 2012-02-12

Powodem, dla którego sięgnęłam po tę książkę był domniemany wątek dotyczący olbrzymów. Niestety zagłębiając się w lekturę czytelnik odkrywa, że chodzi tutaj o coś innego. W moim przekonaniu książka traci bardzo dużo na nieumiejętnym wykorzystaniu przez autora poszczególnych wątków bądź też na wplataniu historii tak naprawdę nie mających znaczenia. Całość wydaje się jakby dziurawa, a bohaterowie są... dziwni, kiepsko scharakteryzowani. Momentami ma się wrażenie, że autor jednak podłapał o co chodzi i fabuła wreszcie stanie się interesująca i spójna, lecz po chwili wrażenie to znika tak szybko jak się pojawiło. Książka może być interesująca dla tych ciekawych podejścia kleru do spraw związanych ze skamielinami(?), we mnie jako studentce biologii ten temat wywoływał raczej irytację.

Kuba | 2011-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Zainteresowany tytułem, postanowiłem wypożyczyć ów "dzieło" i przyznaję, że... już dawno nie czytałem czegoś równie płytkiego... Szkoda na takie książki czasu i drzew.

RedBerry | 2014-01-03

Książkę dostałam w prezencie ale nie by lam w stanie jej nawet do końca przeczytać. Nic nie trzyma się całości, historia trochę dziwnie napisana. Ogólnie nie polecam.

ryba969 | 2012-07-14
Przeczytana: 2011 rok

Czyta się dobrze, jednak po tytule spodziewałem się czegoś więcej. Autor nie wykorzystał potencjału, który drzemie w tej tematyce.

Magda_be | 2014-11-24
Przeczytana: październik 2014