Sztuka zimowej wędrówki czyli jak przemieszczać się na nartach i biwakować w śniegu

Tłumaczenie: Marta Starosolska
Wydawnictwo: Sklep Podróżnika
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Allen & Mike's Really Cool Backcountry Ski Book, Revised and Even Better!
poradniki
wojciech

To książka dla tych z Was, drodzy przyjaciele, którzy zamknęli tradycyjne narty na cztery spusty, aby doskonalić skręt telemarkiem i nabijać kilometry na wyciągach, zdumiewając okoliczną ludność "zabawnym zginaniem kolan" , a mimo to wciąż czują, że czegoś im brakuje. Właśnie tego, po co sprzęt do telemarku został wymyślony - aby uciec od cywilizacji i zakładać ślad w dziewiczym terenie.

Książka ta przeznaczona jest również dla narciarzy biegowych, którym jednodniowa wycieczka wydaje się kończyć zbyt szybko. Dla tych, którzy dotarłszy do kresu wędrówki zawracają do samochodu, ani przez chwilę nie przestając się zastanawiać, co też może kryć się za następnym wzgórzem. Jest ona także tak tych, którzy zasmakowali już w turystyce narciarskiej i zaznali wszelkich uroków zimy.

Od lat jeździmy na nartach i biwakujemy zimą. W tym czasie popełniliśmy już dość błędów, aby wiedzieć, że czegoś się jednak na nich nauczyliśmy. Tę właśnie wiedzę zamierzamy Wam przekazać. Mamy nadzieję, że będziecie czerpać z naszych doświadczeń, tak jak i my uczyliśmy się (i nadal uczymy) od innych.

Oczywiście nie ma potrzeby, aby traktować wszystkie rady, jakie znajdziecie w tej książce, jak prawdę objawioną. Na przykład, jeśli Waszym celem jest wędrowanie na lekko i przemierzanie dużych przestrzeni, będziecie musieli zmodyfikować kilka technik biwakowych, aby zaoszczędzić czas i zredukować wagę bagażu. Jeśli natomiast zamierzacie założyć bazę w głębi gór i jeździć na nartach po okolicy, możecie rozważyć, czy skorzystać ze wszystkich zamieszczonych tu rad, czy też wybrać kilka z nich. Możecie nawet obładować sanki i plecak dekadenckimi dodatkami i sprawić w ten sposób, że wyprawa będzie iście ekstrawagancka. Najprawdopodobniej Wasze zamierzenia uplasują się gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnymi przykładami, a zdobywając z czasem doświadczenie, sami będziecie potrafili określić potrzebny sprzęt oraz właściwą metodę biwakowania.

Pamiętajcie, zima to wspaniała pora do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dla niektórych jest to wręcz ulubiona pora roku. Może to mróz, biel świeżego śniegu opatulającego drzewa, a może samotność zimowej nocy. Jest coś takiego w zimie, co pobudza do życia. I właśnie wtedy jest prawdziwe narciarstwo. Piękne!

—Mike i Allen

źródło opisu: sp.com.pl

źródło okładki: http://podroznik.com.pl/

wojciech | 2014-10-26
Przeczytana: 2014 rok

Świetna seria pokazująca w banalny sposób na co należy zwrócić uwagę podczas zimowych wędrówek. Szczególnie polecam dla osób, które pierwszy raz będą wybierały taką aktywność fizyczną, taka wiedza jest bezcenna!

Aggie | 2017-09-30
Paweł | 2014-12-07