Konrad I Mazowiecki

voynar

źródło okładki: google

Przemek | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Konrad Mazowiecki: książę, który sprowadził do Polski Krzyżaków. Był zaabsorbowany walką dzielnicową o Kraków, a z północy nękali go Prusowie. Za poradą Henryka Brodatego, a po wcześniejszych fiaskach w zakresie organizowania obrony przed Prusami we własnym zakresie, zwrócił się o pomoc do Krzyżaków, i tak się zaczęło.
Co ciekawe, Krzyżacy podobną ekspansję jak w Polsce próbowali wcześniej wykonać na Węgrzech, ale zostali stamtąd usunięci. Polakom zabrakło szerszej wiedzy politycznej.
Tom z konieczności oczywiście skupia się w pewnym sensie na Konradzie Mazowieckim, a w dużej części na Zakonie Krzyżackim.

lother | 2017-06-30
Edyta | 2017-01-04