Przejrzeć Anglików

Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Wydawnictwo: Muza
Watching the English. The Hidden Rules of English Behaviour

Lektura obowiązkowa dla tych, którzy wybierają się do Wielkiej Brytanii, i dla tych, którzy już tam są. Kate Fox interesująco i z dużą dozą angielskiego humoru opisuje, jak Anglicy mówią, jak się ubierają, jak jedzą, piją, pracują, bawią się, robią zakupy, prowadzą samochód, flirtują, kłócą się, stoją w kolejce - i jak na to wszystko narzekają. Z poszczególnych rozdziałów wyłania się obraz kultury dziwnej i fascynującej, rządzącej się zawiłym zestawem niepisanych zasad i niezwykle skomplikowaną etykietą.

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1184

Angielskość pod lupą

Flegmatyczni, sarkastyczni, zamknięci w sobie, uważający herbatę za napój samych bogów – takie stereotypy o Anglikach krążą sobie w świecie. Czy można je jednak uznać za prawdziwe? Czy mieszkańcy Wysp Brytyjskich rzeczywiście boją się kontaktów z innymi osobami, uwielbiają stać w kolejkach i rzadko kiedy wyrażą na głos swoją opinię? Czy Anglicy tak bardzo różnią się od mieszkańców innych części Europy? Na te i wiele innych pytań postanowiła odpowiedzieć w swojej książce „Przejrzeć Anglików” Kate Fox. W dość obszernym dziele zawarła swoje wieloletnie obserwacje dotyczące zachowań mieszkańców Wysp Brytyjskich. Wystarczyło tylko wtopić się w tło, poodwiedzać parę pubów, pozadawać kilka niewygodnych pytań, by otrzymać pełen obraz angielskich zachowań.

A ten okazuje się bardzo ciekawy i zastanawiający. Autorka, by lepiej usystematyzować i pogrupować omawiane zagadnienia, podzieliła książkę na dwie części: pierwsza dotyczy kodów konwersacyjnych, druga kodów zachowań. Co mówią i robią Anglicy przy poszczególnych wydarzeniach? Jak wygląda rozmowa z mieszkańcem Wysp Brytyjskich? W pierwszej części czytelnik dowie się, dlaczego Anglicy tak lubią rozmawiać o pogodzie, czemu słyną z sarkazmu i ironii i poznają język pubu. Wszystko to zostało okraszone informacjami o słownictwie poszczególnych klas społecznych, regulaminami rozmów o pogodzie oraz informacjami o funkcji telefonu komórkowego.

Druga część, dotycząca zachowań, porusza tematy związane z jedzeniem, rozrywką, pracą czy ubiorem. Każdy aspekt życia zostaje poddany dokładnej analizie, by pokazać odbiorcy, co to oznacza „być angielskim”. Tutaj również autorka nie omieszka pokazać nam różnic w zachowaniu pomiędzy przedstawicielami poszczególnych klas.

Książka sama w sobie stanowi bardzo ciekawą i dobrze opracowaną pozycję, badającą różne przejawy angielskiej kultury zachowań społecznych. Niektóre ze znanych stereotypów zostają wytłumaczone, autorka wyjaśnia nam choćby, dlaczego Anglicy tak często wspominają w swoich rozmowach o pogodzie. Kate Fox w sposób jasny i przejrzysty podaje przykłady z życia codziennego, dzięki którym o wiele łatwiej zrozumieć pewne zawirowania „bycia angielskim”.

Książka ta gra rolę przewodnika po zachowaniach mieszkańców Wysp Brytyjskich. Zarówno w pracy, pubie czy domu Anglicy przyjmują inne maski, choć wszystkie są do siebie bardzo podobne. Źle się czują w towarzystwie obcych osób, nie lubią rozmawiać o pieniądzach, a chwalenie się uważają za jedną z największych zbrodni. Książka przybliża czytelnikowi świat, który jest pełen zawiłości i niepisanych zasad.

Jeżeli interesują Was badania nad ludzkim zachowaniem, stereotypami i metodami postępowania, ta pozycja na pewno przypadnie Wam do gustu. Autorka pragnie przekazać czytelnikowi swoje spostrzeżenia, przybliżyć mu „bycie angielskim” i jej się to udaje. Tłumaczy, na czym polega ten fenomen, czego należy przestrzegać, gdy chce się wtopić w tło mieszkańców Wysp Brytyjskich. Do tego dodaje swoje własne przemyślenia odnośnie zachowań rodaków.

„Przejrzeć Anglików” to kilkaset stron wyczerpujących opisów relacji wyspiarzy, ich metod postępowania i obaw. Dzięki tej pozycji czytelnik może poznać zasady zachowań w angielskim towarzystwie, dowiedzieć się, czego unikać w rozmowach z mieszkańcami Wysp Brytyjskich i co się kryje za ich ironicznym humorem. Doskonała lektura dla zapaleńców angielskiej kultury.

Monika „Katriona” Doerre

annamagdalena | 2017-03-27

Jedno co zaliczyć na plus można na pewno, to, że autorka naprawdę przyłożyła się do badań terenowych. Pod względem technicznym, moim zdaniem, nie ma tutaj nic do zarzucenia.

Co do pozostałych treści, to już inna sprawa. Nie mogę zaprzeczyć, że wiele się dowiedziałam. Naprawdę zrozumiałam zachowania i dziwne dla mnie, do tej pory, sposoby reakcji Anglików. Wyjaśniło mi się dlaczego co dwie minuty jestem pytana tutaj o pochodzenie mojego akcentu, dlaczego przynajmniej raz dziennie prowadzę rozmowę pod tytułem "jak pięknie wyglądasz, jaką świetną masz fryzurę, z pewnością nie jesteś Angielką".

Zdanie o hipokryzji Anglików wyrobiłam sobie po dwóch dniach tutaj, a książka potwierdziła obserwacje w stu procentach.

Nie mogę się zgodzić z poglądem autorki na temat wszechobecnego angielskiego humoru i dystansu do siebie. Moje wrażenia zupełnie temu przeczą. Faktem jest natomiast, że słowo "styl" zupełnie tutaj nie istnieje. I to zarówno jeśli chodzi o ubiór, jak i fryzury, samochody czy...

Meszuge | 2014-02-27
Przeczytana: 31 stycznia 2008

Z kpiącym przymrużeniem oka powiedziałbym, że antropologią to ja się interesuję od dzieciństwa, a dokładniej od czasu, gdy zetknąłem się osobiście z pewną sprzecznością – Związek Radziecki (ZSRR) i jego obywatele byli fuj, fuj, fuj (z oczywistych względów), ale jakoś dziwnym trafem wszyscy Rosjanie, z którymi się stykałem, okazywali się być najzupełniej normalnymi ludźmi, zwyczajnymi, porządnymi, takimi samymi, jak my. To jak to w końcu jest?

Czy Polacy są tacy sami, jak Turcy, Rosjanie, Czesi, Niemcy, Włosi? Czy Polacy (lub jakikolwiek inny naród) w ogóle jest… jakiś? A co to znaczy „Polacy”? Czy dziecko polskich rodziców, urodzone na terytorium Polski, od drugiego tygodnia życia wychowywane w rezerwacie przez parę Apaczów, jest Polakiem – z wszystkimi typowymi ponoć dla Polaków zachowaniami, cechami, zaletami, wadami i predyspozycjami, o ile naród i jego przedstawiciele takie posiadają – czy może jest jednak Apaczem?

Poszukując odpowiedzi na te pytania, a zwłaszcza na ostatnie,...

Magdalena | 2014-09-02
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2014

Spodziewałam się, że "Przejrzeć Anglików" będzie o wiele lżejsza i przyjemniejsza w odbiorze, a taka według mnie jednak nie była. Chyba że chodzi o to, że jednak nie rozumiem angielskiego humoru. Jednak jednego nie można odmówić autorce - obnażyła swoich rodaków przed całym światem, czy im się to podoba, czy nie i stworzyła przydatne kompendium wiedzy o mieszkańcach Anglii.

Lenkaite | 2013-03-15
Przeczytana: kwiecień 2011

Widać, że nie są to wydumane na potrzeby książki teorie, ale Autorka doskonale wie o czym i jak pisze. Lektura szczególnie pomocna dla wszystkich, którzy chcą zgłębić zaskakujące dla nas w niektórych sytuacjach zachowania wyspiarzy, a szczególnie dla antropologów - jako odżywcza intelektualnie przerwa w pracy naukowej;)

Kasia Kulik | 2015-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 lipca 2015

„Anglik, nawet gdy jest sam, ustawia się w porządną jednoosobową kolejkę.”
Gdy przeczytałam ten komentarz po raz pierwszy, uznałam, że to zabawna przesada, ale potem zaczęłam obserwować ludzi uważniej i przekonałam się, że to prawda, i co więcej, że sama też to robię. Gdy czekam samotnie na autobus lub na taksówkę, nie wałęsam się bez celu po przystanku, jak ludzie w innych krajach – ustawiam się dokładnie pod znakiem, z twarzą zwróconą w odpowiednim kierunku, dokładnie tak, jakbym stała na czele kolejki. Ustawiam się w porządną jednoosobową kolejkę. Jeśli jesteś Anglikiem, prawdopodobnie postępujesz tak samo.

Oczywiście to, jak i wszystkie inne wzory zachowań czy stereotypy opisywane w tej książce nie jest zasadą i zawsze znajdzie się jakiś wyjątek, który wbrew „angielskości” wałęsa się po przystanku, ubiera się dobrze, lubi robić zakupy czy odważnie i chętnie rozmawia z obcymi. Kate Fox pokazuje nam jednak Anglię i jej mieszkańców z zupełnie innej, nieznanej nam strony. Wbrew...

jovin | 2015-04-02
Przeczytana: 23 marca 2015

Anglia fascynuje mnie odkąd pamiętam. Sam kraj, jak i jego mieszkańcy są obiektem moich zainteresowań od kilku dobrych lat. Bez opamiętania zaczytuję się w pozycjach dotyczących tego kraju- raju. Z wypiekami na twarzy oglądam kolejne reportaże oraz filmy, których akcja oscyluje wokół niego, dlatego też, kiedy tylko natknęłam się na "Przejrzeć Anglików" nie potrafiłam przejść obok książki obojętnie. Sięgnięcie po nią było tylko kwestią czasu. Tak się ostatnio zdarzyło, że wygospodarowałam na lekturę tej pozycji trochę czasu i przyznaję, że nie uważam by był on zmarnowany.
Książka pisana jest przyjemnym, lekkim językiem, dzięki czemu czytelnik nawet nie zauważa momentu w którym przekłada strony i płynnie przechodzi do kolejnych rozdziałów. Zanim zdąży się zorientować jest już w połowie, a to bez wątpienia ogromna zaleta. Książka wciąga niesłychanie!
Niestety, nie jest pozbawiona pewnych wad. Momentami, czytając ją miałam wrażenie, że Autorka na siłę starała się pokazać jakieś...

Sławka | 2015-01-22

Bardzo zabawna i trafna obserwacja zachować i zwyczajów anglików.Przydatna jeśli ktoś chce ich zrozumieć - ja nie zamierzam więc tylko się uśmiałam.

Zuba | 2014-02-26
Przeczytana: 2011 rok

Opis z okładki w tym wypadku rzeczywiście odzwierciedla zawartość i nie jest przesadzony. Mnóstwo informacji, anegdot i prób wyjaśnienia dziwactw w zachowaniu Anglików - do tego ta charakterystyczna autoironia - miodzio :-)

PoProstuAnia | 2014-08-31
Przeczytana: 2006 rok

Wydawać by się mogło, że Anglicy nie są kulturowo tak bardzo oddaleni od Polaków, jednak nic bardziej błędnego! Ta książka rzuca światło na wszystkie tajemnicze zachowania mieszkańców Anglii, które my Polacy uznajemy za dziwactwa, np. ustawianie się w kolejkach, przepraszanie i dziękowanie na każdym kroku, a przy okazji dowiadujemy się czemu pub jest tak ważnym miejscem, jak wygląda prawdziwa męska przyjaźń w angielskim wydaniu oraz w jaki sposób rozmawiać o pogodzie, by nie urazić rodowitych Anglików. Różnice kulturowe są znaczne, ale w jednym jesteśmy podobni - lubimy narzekać. Polecam wszystkim ciekawym świata, książka skrzy się humorem, najbardziej zabawna jest zaś dla tych, którzy mieli już styczność z Brytyjczykami.

Ann | 2015-06-02

Swietna, szcczegolnie dla wszystkich ktorzy mieszkaja w Wielkiej Brytanii.
Ksiazka napisana przez antrolopolog kultury, ktora analizuje Brytyjczykow i ich zwyczaje, tak jakby analizowala dzikie plemie w dzunglii.
Pozwala lepiej zrozumiec nie tylko tą nacje, ale rowniez zaczac dostrzegac mechanizmy dzialania zwyczajow wszsytkich innych narodowosci. Takze naszej-polskiej.