Żywność dla mózgu

Power foods for the brain. An effective 3-step plan to prote
Vital
2014-01-01
2014-01-01

Autor tej książki przyznaje, że w jego rodzinnym domu na obiad zawsze był stek lub ewentualnie jakieś inne mięso. Po nabyciu wiedzy i zmianie światopoglądu propaguje dietę wegańską jako źródło zdrowia dla umysłu, ale i całego organizmu. Możemy o tym przeczytać w książce, ponieważ wbrew tytułowi, autor nie skupia się tylko na roli, jaka pełni pożywienie dla mózgu; potraktował on to zagadnienie bardziej holistycznie.
Według Barnarda filary zdrowego mózgu to odpowiednia dieta, zdrowy sen oraz ruch. Uważa, że ryzyko chorób degeneracyjnych, takich jak np. Alzheimer, można by w znacznym stopniu ograniczyć, gdyby stosować się to tych zaleceń.
Autor jest zwolennikiem pełnowartościowej diety wegańskiej, tzn. opartej na owocach, ziarnach, roślinach strączkowych i warzywach, obowiązkowo wspartej suplementacją witaminy B12.
W "Żywności dla mózgu'" podjęty jest też temat wpływu lekarstw, alkoholu oraz narkotyków na funkcjonowanie umysłu.
Na końcu książki znajdziemy przepisy przygotowane przez Christine Waltermyer i Jasona Wyricka.
Uważam, że warto przeczytać tą książkę, ponieważ pozwala ona skonfrontować się nam z tak przecież zazwyczaj odmiennym od współczesnego światopoglądem. Może zainspiruje ona kogoś do zmian w diecie i nie tylko?

Zdrowe odżywianie i styl życia to nie tylko sposób na długowieczność ciała, ale również na zapewnienie sobie wyjątkowo sprawnego mózgu. Nie da się ukryć, że bez tego organu bylibyśmy niczym. Pozbawieni jego zdolności stalibyśmy się pustką i nicością. Dlatego tak ważne jest to, aby zapewnić mu jak najlepszy byt. A w jaki sposób to zrobić? W bardzo prosty – wystarczy zapewnić mu odpowiednią dietę.
Dr Neal Barnard posiada wykształcenie w dziedzinie medycyny i nauki o zdrowiu, jest również prezesem Komisji Lekarzy dla Odpowiedzialnej Medycyny. Jego zainteresowania krążą wokół wpływu diety, czyli sposobu odżywiania, na stan i funkcjonowanie naszego organizmu, w tym również mózgu i pozostałych części układu nerwowego. „Żywność dla mózgu” to trzyetapowy program, który ma na celu pomóc nam wzmocnić barierę ochronną naszego mózgu. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu autora w pisanie tej pozycji, jest to rzeczą nie tylko prostą, ale również przyjemną.
Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z substancjami, które wywierają na nas szkodliwy wpływ. Autor skupia się przede wszystkim na metalach ciężkich, szkodliwych tłuszczach i nadmiernym cholesterolu. Prezentuje również listę pokarmów, które posiadają zdolność chronienia nas przed nimi. Krok drugi obejmuje ćwiczenia – zarówno mentalne, jak i fizyczne - wzmacniające tarczę ochronną naszego mózgu. Krok trzeci to zniwelowanie zagrożeń dla naszej pamięci, co wiąże się z zadbaniem o odpowiednią ilość snu oraz wykluczenie stanów chorobowych. Na sam koniec otrzymujemy pokaźny spis przepisów, gdzie dania zostały odpowiednio zbilansowane i dobrane tak, aby wspomagać nasz organizm.
Bardzo spodobało mi się naukowe podejście do tematu, wplecenie elementów z dziedziny genetyki i zastosowanie naukowego języka, jednak w odpowiednim stopniu połączonym z mową potoczną, dzięki czemu każdy będzie w stanie zrozumieć przesłanie autora. Znaleźć tutaj można informacje o chorobie Alzheimera, która ostatnimi czasy jest jednym z najczęściej poruszanych problemów, które zagrażają mózgowi. Zmiana stylu życia i diety zgodnie z poradami i informacjami, jakie dr Barnard nam tutaj przekazuje, z pewnością pozytywnie wpłynie na każdego – poprawi się Wasza koncentracja, podniesie się poziom energii i jakość snu. Zła informacja dla mięsożerców – autor zaleca dietę wegańską.
„Żywność dla mózgu” to pozycja, która mnie naprawdę mile zaskoczyła. Bardzo konkretna i rzetelna, w której można znaleźć całe mnóstwo istotnych informacji. Umieszczenie całego menu jest również czymś, na co należy zwrócić uwagę, bowiem wiem z doświadczenia, że przygotowanie odpowiednio zbilansowanego posiłku wegańskiego nie jest taką prostą rzeczą. To jedna z tych książek, które mimo podejścia od strony naukowej, czyta się z ogromną przyjemnością i zaangażowaniem. Autor stawia na konkrety i dokładnie opisuje poruszane zagadnienia. To naprawdę znakomita pozycja, którą polecam każdemu, kto ma ochotę zmienić swoją dietę na coś lepszego, co pomoże nie tylko wzmocnić barierę ochronną mózgu, ale również całego organizmu.

Wiele ludzi w swoim życiu kieruje się mottem "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Jednak co im ze zdrowego ciała, jeśli ich mózg nie jest już tak błyskotliwy, coraz częściej zapominają o najdrobniejszych sprawach, czy rzeczach?
Niestety zdrowe ciało, to nie wszystko, trzeba pamiętać o mózgu, który wbrew wszystkiemu jest bardzo ważny.

"Żywność dla mózgu' , to publikacja, dzięki której dowiadujemy się jak zabezpieczyć mózg przed jego wyniszczeniem.
Autor książki bardzo dokładnie przedstawia składniki, które nam szkodzą, gdzie się znajdują i jak ich unikać.

W książce znajdują się informacje na temat metali, "złych' tłuszczy i toksyn, które najbardziej nam zagrażają, a przecież znajdują się w pokarmach, które jemy. Fakt jest taki, że większość z nich potrzebujemy, jednak jak z badań wynika ( autor przedstawia wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone na ludziach, przez różne instytucje) na ogół przekraczamy ich dzienną dawkę.

Autor przede wszystkim zachęca do zmiany swoich przyzwyczajeń żywieniowych, jednak sama dieta, czy jej zmiana, to nie wszystko. Ważne są także ćwiczenia, które wspomagają funkcjonowanie mózgu i pamięci (jak i ciała) . Oczywiście, autor dokładniej je opisuje. Jeśli chodzi o menu - także znajdziecie wiele ciekawych przepisów, które poleca twórca publikacji.

Elementem, który mnie zaciekawił jest rozdział (podrozdziały) dotyczące leków, które przyjmujemy, a ich wpływ na naszą pamięć. Dodatkowym takim zagadnieniem jest wypowiedz na temat witamin, które są suplementem diety - Warto je przyjmować czy nie?

"Żywność dla mózgu" jest ciekawą publikacją, dzięki której dowiedziałam się wielu ważnych rzeczy na temat udarów, choroby Alzheimera, zagrożeń jakie czyhają na mnie w pokarmach. Nie będę ukrywać, że nie jest to łatwa książka, zmusza do myślenia, czasem szokuje (nie zgadniecie, gdzie się czają zagrożenia). Ja już wyciągnęłam wnioski, niestety wy sami musicie zdecydować na ile jesteście w stanie zadbać o swój mózg i jak długo chcecie się cieszyć jego poprawnym funkcjonowaniem.

"Żywność dla mózgu' , to publikacja, dzięki...

• Mózg - rozwój, ćwiczenia, dieta, Kreatywność, Koncentracja, Pamięć
  • 2016
  • Dietetyka ogólna
  • Zdrowie/Kulinaria
  • Mózg

Dodaj cytat z książki Żywność dla mózgu