Architekci kultury śmierci

Tłumaczenie: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Fronda
brak tytułu oryginału zbiór tekstów
ark0601

„Kultura śmierci” nie wydarzyła się nagle, pojawiając się znikąd i opanowując nas, mimo naszego sprzeciwu, czy niechęci. Tak potężna i fundamentalna zmiana nie mogła zajść bez całych zastępów jej architektów. Benjamin Wiker i Donald de Marco udowodniają, że opisani przez nich czciciele woli, sprzedawcy śmierci, ateistyczni egzystencjaliści, świeccy utopiści, poszukiwacze przyjemności,...

Benjamin Wiker i Donald de Marco udowodniają, że opisani przez nich czciciele woli, sprzedawcy śmierci, ateistyczni egzystencjaliści, świeccy utopiści, poszukiwacze przyjemności, ewolucjoniści, eugenicy, czy propagatorzy seksu byli twórcami „kultury śmierci” – Schopenhauer, Nietzsche, Marks, Darwin, Freud, Kinsey oraz inni.

Książka przedstawia nie tylko kształtowanie się i ewolucję ich światopoglądów, lecz także ciemne strony ich osobowości.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofronda.pl/architekci-kultury-smierci

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/architekci-kultury-smierci

jeździecZgłową | 2018-11-20

Szczęść Boże.
Tytuł tej książki przyznam szczerze mnie zainteresował.
Nie wiązałem z nią większych oczekiwań od kolejna książka do podróży.
I przyznam troszkę się zaskoczyłem w tym pozytywnym znaczeniu.
Książka opisuje różne persony i wpływ jaki wywarły na światopogląd,
współczesne idee i wiele innych.
Czyta się to dzieło przyjemnie i choć książka wydaje się objętościowo spora to większa czcionka usprawnia czytanie.
Jednym z zarzutów jaki można postawić temu dziełu to pewna jednostronność.
Autorzy skupiają się na pewnych mroczniejszych stronach postaci czy raczej
na stworzonych przez nich ideach. Jest to moim zdaniem minus tej książki.
Cóż miał taki Nietzsche, że ktoś jego idee wykorzystał, zmienił i
zdarzyło się to co powstało... No nic.
Ogólnie książka spoko ale radzę podchodzić z dystanesm i pamiętać, że książka ta jest jaka jest.

Mairon | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Prosto, zwięźle i na temat. Szkoda tylko że część musiałem przeczytać dwa razy, gdyż opisy pewnych "architektów" nie zbyt utrwaliły się w mojej głowie, a jeśli już to się poplątały. Część z przedstawianych tu osób jest powszechnie znana (Nietzsche, Schopenhauer czy Marks), lecz część nie, zwłaszcza w Polsce, dlatego podczas czytania zalecam mieć obok siebie zdjęcie danej osoby. Dzięki temu czytelnik oszczędzi sobie powtórki.

A co do reszty? Wystarczy napisać: "opis nie kłamie".

marw | 2015-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 23 października 2015

Dla tych co chcą zrozumieć świat współczesny.

książek: 2095
AnnaSikorska | 2015-04-16

„Architekci kultury śmierci” to książka składająca się z siedmiu części (Czciciele woli, Ateistyczni egzystencjaliści, Poszukiwacze przyjemności, Propagatorzy seksu, Sprzedawcy śmierci, Świeccy utopiści, Ewolucjoniści eugenicy), w których znajdziemy rozdziały poświęcone konkretnym myślicielom, którzy zdaniem autorów w określony sposób tworzą niszczycielski świat, czyli wszystko to, co staje się powodem do dyskursu społecznego, który również jest zły, jako nieprzedstawiający woli Boga, która jest jedyna i jej zadaniem jest niesienie życia, panowanie nad przyrodą. W tym spojrzeniu zadanie człowieka ma się ograniczyć do uległości i braku poszukiwań wiedzy, odkryć naukowych (ponieważ one sprawiają, że człowiek staje się władcą własnego życia). Obraz kultury życia ukazany w książce jest zbliżony do tego, jaki znamy z książki Giovanniego Reala (badacz zajmujący się filozofią starożytną) i Angela Scoli (katolicki biskup, był jednym z kandydatów na papieża) „Dialog o wartości człowieka”. W...

OkiemMK | 2015-02-06

więcej na: http://okiemmk.com/nowa-era-poganstwa-wg-donalda-de-marco-i-benjamina-d-wiker-architekci-kultury-smierci/

Nowa era pogaństwa wg Donalda de Marco i Benjamina D. Wiker [ „Architekci kultury śmierci”]
Czy zmierzamy ku pogaństwie i jego negatywnych elementach? Ku kulturze śmierci, która zatacza coraz szersze kręgi? Kulturze, w której Bóg, bliźni i poszanowanie życia się nie liczy? Donald de Marco oraz Benjamin D. Wiker zajmujący się od lat filozofią i etyką chrześcijańską oraz katolicką poprzez książkę Architekci kultury śmierci próbują przekonać czytelnika, iż odpowiedź na każde z powyższych pytań brzmi: „tak”. Czy i mnie przekonali do swoich racji?

Fabuła. Architekci kultury śmierci to literatura faktu ukazująca postacie na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci, które według autorów powieści przyczyniły się w znacznym stopniu do poszerzenia i wzmocnienia pozycji kultury śmierci. Aborcja. Eutanazja. Antykoncepcja. Eugenika. To przykładowe zagadnienia o jakich przeczytacie w...

Szkolny_Klub_ | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Termin "kultura śmierci" upowszechnił i bliżej określił Jan Paweł II. W odniesieniu do pewnych znamion współczesnej kultury pojawia się ona także w jednej z encyklik. Natomiast bogatą panoramę przyczyn i przejawów kultury śmierci prezentuje nam znana już encyklika Evangelium Vitae. Wcześniej Papież wielokrotnie mówił o upowszechnianiu się mentalności przeciw samemu życiu.

„Kultura śmierci” nie jest zjawiskiem możliwym do wydarzenia się nagle, wbrew naszej niechęci. Tak potężne zmiany nie mają szans zajść bez wieloletnich prób stworzenia wzoru myślenia przez architektów filozofii. Książka „Architekci kultury śmierci” jest całkowitą nowością zbierającą coraz to pochlebniejsze recenzje. Rozpoczyna ją autorski wstęp, który dobrze tłumaczy dalsze treści, ich tematykę i zawiłości. Wskazuje nam jak właściwie odczytywać pewne zagadnienia, ulegające przez lata wypaczeniu. Przechodząc do dalszej części lektury napotkamy przez siedem rozdziałów poświęconych: czcicielom woli, ateistycznym...

MoznaPrzeczytac | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Żyjąc w dzisiejszych czasach człowiek często spotyka się na łamach różnego typu mediów z dyskusjami na tematy społecznie ważne, a zarazem wielce drażliwe, jakimi są m.in. aborcja, eutanazja, prymat związków jednopłciowych, wolność seksualna, hedonizacja życia itp. Jednakże w tych dyskusjach praktycznie zawsze pomija się ich źródło i związane z tym kwestie natury filozoficzno-społecznej. Przypomina to dyskusję dwóch hydrologów o rzece, którzy jedynie widząc jej ujście próbują dywagować o jej przebiegu, specyfice i wpływie na lokalne otoczenie. Przy czym nie próbując dojść do jej źródeł nigdy nie będą w stanie odpowiedzieć rzeczowo i w pełni na pytania i wątpliwości, które pojawiają się w toku wzajemnej dysputy. Jednakże często dojście do źródła wymusza przyjęcie prawdy, która jednakże może być niewygodna dla jednej ze stron i podważać jej pierwotnie stawiane górnolotne tezy.

W taką drogę do źródła zabierają czytelnika Donald de Marco oraz Benjamin D. Wiker w swojej książce...