Wszyscy jesteśmy podejrzani

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
1 114
Chmielewska,
drepers

Wszyscy jesteśmy podejrzani to kryminał o klasycznej konstrukcji. Architektka Joanna pragnie napisać powieść sensacyjną. Dzieli się swym pomysłem z kolegami z pracy, którzy podejmują grę intelektualną - zabójstwo w biurze projektów. Morderstwo zdarza się jednak naprawdę i każdy miał motyw ...

źródło opisu: Wydawnictwo Olesiejuk 2014

źródło okładki: http://www.olesiejuk.pl/

Arek | 2018-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Powieść "Wszyscy jesteśmy podejrzani" jest napisana lekkim stylem i z typowym dla Pani Joanny Chmielewskiej humorem.

W książce mamy morderstwo, popełnione w miejscu pracy dwudziestu czterech osób.
Ofiarą jest jeden z pracowników, Tadeusz Stolarek.
Wiemy że do biura w którym doszło do zabójstwa, nikt spoza pracowników nie wchodził.
Z czasem atmosfera się zagęszcza gdy na wierzch wychodzą małe szwindle i machlojki.
Z prawie wszystkimi miał coś wspólnego denat, Tadeusz.
W wyniku tego że jest tak wielka liczba podejrzanych, z czasem zacząłem się gubić.

Powieść przypomina mi nieco twórczość Agathy Christie.
Zbrodnia w której podejrzane mogą być tylko osoby znajdujące się w określonym miejscu.

A całe morderstwo przewidziała, od a do z Pani Joanna. Nie tylko to że Tadeusz zginie, ale także w jaki nastąpi to sposób.
Polecam. Fani polskiej królowej kryminałów nie będą zawiedzeni.

Degamisz | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Joanna Chmielewska w mojej świadomości już na zawsze będzie zajmowała szczególne miejsce z którego nic ani nikt jej nie zepchnie. Większość mojego czytelniczego życia to jej książki, zaczynając od wczesnych lat szczenięcych i serii o Pawełku i Janeczce czy Teresce i Okrętce. Wierny jej byłem, jestem i będę już zawsze.

Owszem, to nie jest wybitna pisarka. Ale to autorka, której książki czytałem po wielokroć, znam je na pamięć, czytać będę jeszcze nie raz i nigdy mi się nie znudzą. Ma w sobie coś ta Chmielewska, że lektura jej książek zajmuje mi wręcz chwilę, bo czyta się je błyskawicznie, bawię się podczas czytania świetnie i poprawia mi to nastrój. Jej bibliografię znam wzdłuż i wszerz, a mimo to co chwilę wracam i za każdym razem czuję się jakby to był pierwszy raz.

„Wszyscy jesteśmy podejrzani” to już klasyka powieści Chmielewskiej – ten klimat głębokiego PRLu z nieodłącznym absurdem, te postaci z krwi i kości, ten niesamowity dystans autorki do wielu spraw, a do siebie...

| 2018-08-29
Przeczytana: sierpień 2018

W biurze architektonicznym ginie jeden z pracowników.Został zamordowany przez jednego ze współpracowników,bo nikt obcy nie kręcił się po biurze.Wszyscy stają się podejrzanymi,zwłaszcza,że każdy miał motyw i sposobnosc,żeby dokonac zbrodni.

To druga książka Chmielewskiej,którą miałem okazję przeczytac.Było lepiej,niż za pierwszym razem,chociaż początek sprawił,że o mały włos,a odłożyłbym ją,bo było dziwnie.Na szczęście po kilku stronach autorka/narratorka (jak zwykle to Joanna)przechodzi do meritum.Akcja rozwija się dynamicznie,a cała galeria oryginalnych gmatwa śledztwo prowadzone przez kapitana milicji i przystojnego prokuratora.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie.Niestety zakończenie nieco rozczarowuje,jakby autorka nie miała pomysłu,jak zamknąc akcję.

Generalnie polecam nie tylko fanom Chmielewskiej,ale także tym,którzy lubią lekkie historie z dreszczykiem.

Ech, ten Stolarek... przecież już godzinę wcześniej wiedział, że legnie w sali konferencyjnej, uduszony paskiem od damskiego fartucha. Mógł tam nie iść.

No ale poszedł, niestety, wynikiem czego:
1. Zwłoki (w sensie nieboszczyka) - sztuk jeden.
2. Podejrzanych (wszyscy jesteśmy) - sztuk dwadzieścia sześć.
3. Śledztwo.
4. Motywów od groma, bo pojawił się notes.
5. Romans, bo pojawił się prokurator-przystojniak.

Nie wiem, ile razy czytałam tę książkę. I za każdym razem śmieję się w głos. I zawsze mi poprawia humor.
Chmielewska jest nie tylko "królową kryminału". Chmielewska jest królową dowcipu.
Humor słowny po prostu cudowny. Błyskotliwe dialogi brzmią niczym gierki
słowne, i to niezależnie czy obrzucają się błotem koledzy architekci, czy sarkastycznie wyrafinowana Joanna flirtuje z prokuraturą...
Salwy śmiechu!!
Dla mnie Chmielewska świetna! Genialna! Nieśmiertelna!

Marzena | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

- Co macie?
- Zwłoki...
- Zwłoki w czasie? W sensie przestojów roboczych?
- Nie, w sensie nieboszczyka.

Ja mam troszkę przestojów roboczych w sensie, dzięki Bogu, zwłok w czasie,ale musiałam wrócić do Pani Chmielewskiej. Nie wiem który to już raz...

Niby nic śmiesznego- trup,tajemnica,wszyscy są podejrzani, a ja po drugiej stronie książki płaczę ze śmiechu.Nie da się inaczej, więc jeśli ktoś jeszcze nie czytał, albo waha się to ja szczerze polecam!!!

PABLOPAN | 2012-03-27
Przeczytana: 19 lutego 2014

Czytając "Wszyscy jesteśmy podejrzani", stajemy twarzą w twarz z zagadką zamkniętego pokoju, a raczej zamkniętego biura. Jeden ze współpracowników pada ofiarą morderstwa, a zabójca znajduje się wśród pozostałych przy życiu... Kto okaże się zabójcą? Jak ułożą się relacje Joanny z nieziemsko, a wręcz diabelsko, przystojnym prokuratorem? Odpowiedzi na te pytania, okraszone nieprzeciętnym humorem i opisane niepowtarzalnym językiem, znajdziecie w książce. Serdecznie polecam!

filozof | 2014-12-06

W moim domu Chmielewska jest bardzo chętnie czytana.Bo i styl i co ważniejsze fabuły jej książek są bardzo poczytne i takie na czasie.
Wszyscy Jesteśmy Podejrzani to kryminał z roku 1966,czyli wiekowy.Przynajmniej dla mnie :-)
Autorka już wtedy miała swój zabawny styl.
Fabuła może nie zachwyca,tak do końca ale w końcu wciąga.
Autorka opisuję oczywiście morderstwo i poszukiwania sprawcy.
Ciekawe postaci to prokurator,Wiesio i milicjant.

Mey-Mey | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Jest śmiesznie i zabawnie - jak to u Chmielewskiej, jednak czytałam lepsze książki Pani Joanny. W "Wszyscy jesteśmy podejrzani" najbardziej przeszkadza chyba mnogość postaci, które w zasadzie niczym się od siebie nie różnią - panowie są do siebie podobni jak jeden mąż, a z pań tylko osoba narratorki ma nakreślony jakikolwiek charakter. Momentami trudno się połapać w tych wszystkich intrygach.

Kanclerz | 2013-11-05
Przeczytana: 02 listopada 2013

Brak wyobraźni to wada. A nadmiar?? Joanna zdecydowanie cierpi na tę, jak się okazuje, przykrą przypadłość wyobraźnianą. A co gorsza, wszystko co jej do tego pustego chwilami łba przyjdzie, natychmiast musi wszem i wobec rozgadać.
Skład dramatu: Biuro architektoniczne jako zbiór elementu wszelkiej maści - ludzi normalnych brak. Czasy PRLu wielce absurd lubujące. Morderca bez pomysłu robiący wszystko, co mu jedna wariatka przypadkiem podpowie. Wariatka o emocjonalności niestabilnej, pomysłowości bezgranicznej i materialistycznych majakach piekielnych.
Do tego wszystkiego majstersztyk języka Pani Chmielewskiej i ubaw mamy po pachy :).

Kontynuacja wizji utrzymana. Joanna w fartuchu bez paska rzucająca w diabła przedmiotami biurowymi, bo co!

Hefajstosek | 2018-12-08
Przeczytana: sierpień 2018