Plus minus. Podręcznik do myślenia

sztuka
Zysk i S-ka
2014-10-07
2014-10-07
artbook filozofia grafika rysunek sztuka

Okładka książki Podróżne Leszek Długosz, Janusz Kapusta
Podróżne Leszek Długosz, Jan...

#820 - Plus minus. Podręcznik do myślenia - Janusz Kapusta - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#380/52/2021

Książka ma 384 strony, Swoją premierę miała dnia 07.10,2014 roku, Jest to tom pierwszy tego cyklu - czytałam już wcześniej tom drugi - Pion Poziom.

,,Weź pustą kartkę i ołówek. Każde zdanie jest możliwe. Spróbuj napisać mądre czy choćby ciekawe. Ujrzyj siebie. Jesteśmy tylko tak mądrzy, jak mądre są zdania, obrazy, równania, dźwięki, ruchy, które potrafimy wyłuskać z ciszy".

Jest to książka, która pobudza kreatywność, oraz zachęca do myślenia i rozważeń nad sensem naszego życia.

#380/52/2021

W momencie, kiedy przeczytałam ,,Pion Poziom" po prostu musiałam przeczytać również tom pierwszy. Wciąż znajduję się w zachwycie nad jej treścią. To niesamowite jak mądra i pouczająca jest ta książka. Opisuje rzeczy zwykłe, ale za pomocą sugestywnych myśli, na które odpowiedzi może być nieskończenie wiele. Niesamowite jest również to, że zamysły autora potrafiły pojawić się u niego w ułamku sekundy. Wszystkie mądrości zapisywał w formie haseł, które każdy z nas może zrozumieć na inny sposób. Mało tego, mogą nauczyć nas nie tylko kreatywnego myślenia, ale i dążenia do zdobywania wiedzy.

W ten sposób każdy z nas może się przekonać na ile jego kreatywność pozwala mu zaistnieć. To naprawdę niesamowity eksperyment. Niekiedy chwalimy się, że jesteśmy mądrzejsi od innych, czy też w ciszy uważamy, że towarzystwo innych osób nam nie odpowiada. Uważamy ich za niegodnych naszego poziomu. Więc pytanie brzmi, jaki jest nasz poziom? Czy pokrywa się z naszą inteligencją, czy tylko sami wytworzyliśmy go z powodu własnych lęków? Z chęci dowartościowania siebie?

Przytoczę wam teraz moje własne spostrzeżenia, które mogą określić różne poziomy inteligencji. Według mnie, oczywiście:-)

1. Gdy jestem głodny, to po prostu jem, bo wtedy nie boli mnie brzuch.
2.Widok jedzenia pobudza mój apetyt, więc jem, by nie być głodnym.
3. Żeby żyć muszę jeść, więc jem po to, aby żyć.

Jak myślicie, czy choć w połowie udało mi się odzwierciedlić ideę tej książki?
Dla porównania przytoczę wam teraz zamysły autora:

1.,,Władza jest siłą, która przemija wraz z władzą"
2.,,Czekając na coś, przegapiamy coś inne"
3.,,Nie podniesie się tylko ten, kto nie upadł"
4.,,Przy bardzo złych ludziach nawet źli nie są najgorsi"
5.,,Dopóki nie odnajdziesz siebie w sobie, jesteś sobą w nie swoim miejscu".

Bardzo wam polecam!

Po przeczytaniu PION POZIOM, czyli drugiego tomu PODRĘCZNIKA DO MYŚLENIA Janusza Kapusty, bardzo chciałam poznać tom pierwszy PLUS MINUS - i oto poznałam. Kolejność w przypadku tego zestawu nie ma znaczenia - jest dowolna. Trudno też powiedzieć, że te książki się przeczytało, bo one są bardziej niż do przeczytania - są do przemyślenia... więc przemyślałam oba tomy, choć nadal zostało mi sporo do wymyślenia.
PLUS MINUS ma dokładnie taką samą konstrukcję jak PION POZIOM, o którym niedawno pisałam. Jest to imponujący zestaw rysunków z krótkim tekstem, które Janusz Kapusta wykonywał dla Rzeczpospolitej. To niezwykle kreatywny człowiek, który niby ilustruje banały, ale te banały w połączeniu dają piorunujący efekt. Są myśli lżejsze, łatwiejsze i zrozumialsze jak "NIE OD NAS ZALEŻY, KIM SIĘ RODZIMY, OD NAS - KIM UMIERAMY", jak i trudniejsze, wymagające skupienia i paru chwil, albo i parunastu jak "OBCY WSZECHŚWIAT WE WNĘTRZU OKA STAJE SIĘ NASZYM DOMEM". W tych zdaniach każdy widzi inną opowieść - swoją... i to jest genialne.
Rysownik jest jednak nie tylko duszą artystyczną, ale i umysłem ścisłym, co sprawia, że wszystko zyskuje na wartości, bo nie opiera się wyłącznie na abstrakcjach, urojeniach humanisty, ale na prawach rządzących życiem, wszechświatem - to pokrzepiające.
Książka jest świetnie wydana - podobnie jak PION POZIOM i bardzo przyjemnie się ją czyta. Jest elegancka, prosta a zarazem tematycznie zróżnicowana. To co łączy wszystkie obrazki to dziwna postać - która może być każdym i jest każdym - także Tobą... mną.

PLUS myślenie MINUS urojenie RÓWNA SIĘ korzyść dla czytelnika
8/10
tom 1
seria PODRĘCZNIK DO MYŚLENIA
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Księga jest fajnie zrobiona i podobają mi się ilustracje. Co do treści, to w większości są to powiązane z buddyzmem truizmy. Dla mnie nic specjalnego, ale jakby jakiś zabiegany korposzczur dostał to w prezencie, to mogłoby to w miarę pozytywnie na niego wpłynąć.

• 2016
  • Poezja/Dramaty/Aforyzmy