Kinopassana

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik

Idąc do kina, zakładamy, że wszyscy widzowie, którzy w czasie projekcji znajdą się w sali, obejrzą ten sam film. Że w tym samym stopniu poznają fabułę, szczegóły gry aktorskiej czy zamierzenie reżysera. Tymczasem wcale tak nie jest! Tyle mamy z filmu, ile w nim zauważymy. Ta niewielka książeczka jest opisem mojego pomysłu na to, jak z oglądania filmów – co wszyscy przecież uwielbiamy –...

Ta niewielka książeczka jest opisem mojego pomysłu na to, jak z oglądania filmów – co wszyscy przecież uwielbiamy – uczynić narzędzie, które sprawi, że nasze życie stanie się lepsze, bogatsze, bardziej satysfakcjonujące. Chcę namówić was do tego, by nie kojarzyć kina tylko z rozrywką lub sztuką, ale dostrzec też ogromne możliwości, jakie daje nam ono w procesie poznawania siebie, a także w czasie pracy nad sobą.

źródło opisu: http://latarnik.com.pl/pl/p/Kinopassana/343

źródło okładki: http://latarnik.com.pl/pl/p/Kinopassana/343

No kurcze. Taki mądry człowiek, a marnuje się pisząc zbiór opowieści zza kulis wzbogaconych jakąś szczątkową filozofią. Czyta się miło i szybko, ale tak książka wydaje się być niegodna jego intelektu. Klika rozdziałów to naprawdę dobre eseje, ale jest ich mało i zajmują mało miejsca. Bardzo chętnie bym poczytał jakąś inną jego książkę, ale złożoną tylko z nich, bo tutaj są one tylko na doczepkę, a całość to jakaś szczątkowa filozofia i osobiste opowieści.

| 2016-02-15

Zawsze podobała mi się idea terapii poprzez sztukę, a tutaj autor ujmuję kinematografię właśnie przez pryzmat "kinoterapii", ale jak dla mnie potencjał tej książki został niewykorzystany! I to bardzo. Raczek tutaj za bardzo koncentruje się na perspektywie własnej, pokazuje bardziej to, jak dane filmy wpłynęły na niego samego zamiast próbować szukać bardziej uniwersalnego "kanonu". Kiedyś mnie to interesowało na gruncie samej literatury i tak dzięki pewnym artykułom na temat biblioterapii udało mi się przeczytać "Maga" Fowlesa, "VALIS" Dicka czy "Sabrinę" o związku Freuda, Junga i ich genialnej studentki, co pozwoliło mi otworzyć w sobie jakąś furtkę przy ukochanym przez niemal wszystkie osoby (bo kto tego nie przechodził) kryzysie wieku dojrzewania. Tak samo można by zrobić z filmami. Można by poukładać pewne listy tytułów w zależności od tego, jak mogłyby wpływać terapeutycznie na ludzi w określonym wieku, z określonymi problemami rozwojowymi, w określonej sytuacji społecznej czy...

Rozamunda | 2014-12-31
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Książka jest interesująca, ale biorąc pod uwagę autora i jego filmową wiedzę, to stanowczo za uboga. 2-3 rozdziały poświęcone analizie kiepskich filmów i afer z nimi związanymi uważam za niepotrzebne. Zagadki super pomysł!

Klio24 | 2018-10-25

Miałam nadzieję, że faktycznie poznam jakieś tricki, które pozwolą mi pogłębić odbiór filmów. Miałam, ale szybko straciłam ją, rozpoczynając lekturę tej książki. Bardziej jest o autorze, i jego przygodzie z filmem, a filozofię, która jest zawarta w tytule, można było przekazać w kilku prostych zdaniach. Lekkie rozczarowanie.

halkatla13 | 2017-07-23
Przeczytana: 26 maja 2016
Maciej | 2016-01-19

brakuje tu jakiejś myśli przewodniej, konkretnej konstrukcji, lecz przede wszystkim pointy. książka w paskudny sposób nie urywa, żegnając nas mało interesującymi propozycjami gier i zabaw. choć teksty same w sobie są ciekawe i chętnie do nich wrócę, to nie udało mi się pozbyć wrażenia, iż "Kinopassana" powstała wyłącznie z pobudek komercyjnych.

Jed | 2018-01-09
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Bardzo przyjemnie się czyta, a przy okazji znalazłem kilka inspiracji dotyczących filmów do obejrzenia.

Dagon_Padawan | 2017-03-02
Przeczytana: 19 lutego 2015