Lord Mord

Tłumaczenie: Katarzyna Kępka-Falska
Seria: Czeskie Klimaty
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty

Praga końca XIX wieku. Napięcia między złaknionymi niepodległości Czechami a niemieckojęzyczną ludnością stają się trudne do wytrzymania. Modernizacja żydowskiej dzielnicy, Josefova, przyczynia się do zniszczenia średniowiecznej zabudowy Pragi. W tym zamęcie przemierza miasto Lord Mord – uzależniony od absyntu i narkotyków gruźlik, wyrzutek z kompletnym bzikiem na punkcie starych budynków. Postanawia kupić dom na Josefovie i rzucić wyzwanie biurokratom z urzędu miasta. Tymczasem nocami nawiedza Pragę mityczny potwór, Kleinfleisch. Czy to on morduje prostytutki? Pewnej nocy znika także kochanka Lorda, a on sam zostaje wessany w wir wydarzeń. Oszałamiająca mieszanka tajemnicy, krwawej historii i grozy gotyckiej powieści.

źródło opisu: http://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/20/lord-mord

źródło okładki: http://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/20/lord-mord

DomowaKsięgarnia | 2016-01-09

Lord Mord okazał się niebywale wciągającą lekturą, mieszanką kryminału i powieści grozy z elementami groteski. Miloš Urban w mistrzowski sposób opisał Pragę końca dziewiętnastego wieku z jej mieszkańcami, mrocznymi zaułkami oraz tajemnicami. To również świetny obraz czeskiego społeczeństwa tamtego okresu.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

sukkubi | 2015-11-29
Przeczytana: 2015 rok

Pani, która zachęcała mnie do kupna tej książki, podobnie jak opis na tyle okładki twierdziła że "Lord Mord" to kryminał, czarna powieść grozy, której bohaterem jest uzależniony od narkotyków i absyntu dziwkarz wmieszany w dokonywane w żydowskiej dzielnicy XIX'wiecznej Pragi morderstwa. Jakże niesprawiedliwy, nieprawdziwy opis! Przypomina mi to zapowiedzi filmów, które w ciągu 3 minut z filmu obyczajowego robią niebanalny film akcji tylko po to, by ludzie na pewno poszli go obejrzeć w kinie. W tym przypadku w/w zapowiedzi były jednak krzywdzące dla powieści Urbana. "Lord Mord" to kryminał nieoczywisty bo tak, są tu morderstwa wiązane z żydowską legendą a bohaterem jest sybaryta ale zupełnie nie o to w książce chodzi. To powieść o tym jak stary świat zastępowany jest młodym i o cenie jaką przychodzi za to zapłacić sentymentalnym wyznawcom starego porządku i miastu pełnemu niewygodnych reliktów przeszłości. Pięknie opisana Praga u schyłku XIX wieku, z niepokojami wywołanymi ruchami...

mag | 2016-01-13

Praga- Złote Miasto? A gdzie tam! Już Jaroslav Rudiš w „Ciszy w Pradze" zajął się rozprawieniem z tym złotym mitem. Czeski autor prowadził nas wtedy po szarych uliczkach niczym przewodnik po zgniłym muzeum. Praga Rudiša wpędzała w przygnębienie, a jaka jest Praga Miloša Urbana?

Przede wszystkim musimy się cofnąć w czasie do końca XIX wieku, kiedy to Freud dopiero zaczyna swoje psychiatryczne odkrycia, a karierę robi heroiczny lek, który pomaga nie tylko gruźlikom, ale ma również wpływ na zmianę świadomości.

Świat wkracza w wiek XX, a Praga tapla sie w brudzie, gnoju i chorobach, a za wszystko winę ponoszą Żydzi. Czesi biją się z Niemcami, a dla obu stron każda okazja jest dobra, by oczernić Żydów (str. 118). Konflikty o ustawę językową, asenizacja, intrygi polityczne - to tło historyczne, ale to nie wszystko.

Groźba zarazy jest tylko jednym z zagrożeń, które wisi nad miastem. Jest jeszcze tajemniczy upiór żydowski - Kleinfleisch zwany Mięskiem, który w bestialski sposób...

Naia | 2017-01-20
Przeczytana: 15 stycznia 2017

W tej książce Miloš Urban porusza wiele tematów i łączy całe mnóstwo wątków. Niektórzy czytelnicy twierdzą, że powieść tego wszystkiego nie udźwignęła, ja jednak tak nie uważam. Jest ona trochę – i może właśnie taka miała być? – jak dom Na Galerii i inne dziwaczne wytwory architektury w żydowskim getcie; posklejana z wielu różnych elementów, zwydziwiana, niebezpiecznie przeciążona, a jednak ma swój niewątpliwy urok. Wciąga przede wszystkim klimatyczna opowieść o Pradze przełomu XIX i XX wieku, o mieście, które bezpowrotnie odchodziło wraz z żydowskim gettem ginącym pod łopatami koparek.

Więcej: http://literackie-skarby.blogspot.com/2017/01/miesko-dziwki-i-smierc-starej-pragi.html

Ewa | 2017-09-05
Przeczytana: 03 września 2017

Historia płaszcza i szpady. Zubożały hrabia, heroina, panny lekkich obyczajów, stara żydowska Praga, do tego tajemniczy morderca i nie mniej okrutni zwolennicy asenizacji wyburzający tkankę miasta pod płaszczykiem higieny. Chęć zysku z gruntów zajętych przez starą zabudowę, zamieszkaną przez tych, których najłatwiej skrzywdzić to motyw , który i dzisiaj obserwujemy w działalności "czyścicieli kamienic".
Miasto w książce dusi się zapachami, krzywi starą zabudową i plącze labiryntem uliczek. Bohater, do którego do końca nie zapałałam szczególna sympatią, ulega Pradze. Staje się jej obrońcą i ryzykuje życie dla sprawy. Miasto wywołuje przemianę, prowokuje wyrzuty sumienia, otwiera otumanione narkotykami serce.
W tle toczy się batalia o język urzędowy, która tak naprawdę jest batalią o tożsamość. Tożsamość państwa, miasta i obywateli.
Kto więc jest bohaterem "Lorda Morda"?
Na to pytanie każdy z czytelników będzie miał swoja odpowiedź. I to jest najpiękniejsze w...

desaparecido | 2017-09-07
Przeczytana: 02 września 2017

Zażywanie tekstu tej książki jest jak połykanie hydrochloru - heroicznego cudu Hofmana - wciąga i uzależnienia.

Zabookowane | 2017-03-03

Dziwna to powieść i bardzo interesująca zarazem. Utkana z różnych, pozornie nieprzystających do siebie wątków, nawiązująca do różnych gatunków literackich. Trochę w niej kryminału, trochę powieści grozy, szerokie jest tło społeczne, a nawet obyczajowe. Taki pozorny bałagan, który tłumaczy się fabularnie w zakończeniu książki (wszystkie wątki okazują się być istotne, a czytelnik otrzymuje odpowiedzi na nurtujące go pytania) i który pozwala na odnajdywanie rozmaitych czytelniczych smaczków.

O kilku takich smaczkach, które mnie samej dały mnóstwo radości z lektury, chcę Wam trochę opowiedzieć.

Zacznijmy od postaci głównego bohatera. Świetna literacka kreacja, ale czy budząca pozytywne odczucia? Hrabia Arco, dla przyjaciół – Adi, to ewidentnie utracjusz, żyjący z apanaży, raczej nie identyfikujący się ze swoją szlachecką rodziną (która ma już zresztą za sobą lata największej świetności), bywalec burdeli, mający jednocześnie stale na utrzymaniu jedną z praskich ladacznic (każdą do...

Jola | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Całkiem dobra literatura. Powieść obyczajowa o starej Pradze. Najpierw szlachcic chodzi po ulicach i burdelach i kaszle, a dalej jest podobnie. Tzn. niewiele się dzieje, ale zaciekawia. Jak ktoś lubi czeską literaturę, to pozycja jest godna polecenia.

Blondo | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Autor, nomen omen, aż za dobrze wpisuje się w nurt miejski. Widać zamiłowanie do architektury, a ukazanie, jak mogła wyglądać przebudowa centrum Pragi z animozjami wśród mieszkańców, stanowi znakomite tło do popełnianych zbrodni. Początkowo byłam trochę znudzona, zwłaszcza że główny bohater nie przypadł mi do gustu, ale z czasem się wciągnęłam.

uhuhu | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Ciekawie uchwycony moment z życia Pragi, to na pewno. Język bez rewelacji, a przede wszystkim brakowało mi jakiegokolwiek napięcia - do powieści gotyckiej to "Lordowi..." jednak daleko. No i ten główny bohater - dziwny jakiś :) Oceniam na czwórkę z minusem.