Polen. Schätze der Jahrhumderte (Skarby wieków)

Wydawnictwo: Kluszczyński
847447064X
historyczna
niemiecki

Album Polska. Skarby wieków, dzieło wybitnych historyków sztuki, profesorów Tadeusza Chrzanowskiego i Zdzisława Żygulskiego jun., to próba przybliżenia Czytelnikowi najcenniejszych pamiątek przeszłości, zabytków kultury materialnej i miejsc, w których przez stulecia biło serce Rzeczypospolitej. Słowo Polska w tytule tego przepięknego wydawnictwa odnosi się nie tyle do politycznych granic, co raczej określa pewną przestrzeń kulturową - obszar, który przez wieki był wspólną ojczyzną co najmniej trzech narodów. Inne spojrzenie byłoby anachronizmem, tworzeniem nowych, nikomu już niepotrzebnych podziałów. Obok wawelskiej katedry znajdziemy zatem w tej książce kościoły Wilna, obok pałaców Warszawy - śląskie klasztory i zamki, obok Lwowa i Podhorców - średniowieczne zabytki Szczecina i Stargardu. Wszystkie te pamiątki są nasze - wspólne dla ludzi, którym droga jest historia i kulturowa tożsamość tej części Europy, bez względu na narodowość i język. Blisko 500 kolorowych fotografii autorstwa znanych fotografików ukazuje wspaniałe gmachy, bezcenne skarby sztuki i rzemiosła, najświetniejsze pamiątki historyczne. Magnackie pałace rywalizują o naszą uwagę z precjozami przechowywanymi w niedostępnych, katedralnych skarbach, najświetniejsze płótna - z bezcennymi monetami skrywanymi głęboko w muzealnych sejfach, historyczne dokumenty - ze średniowiecznymi świątyniami. Ten wspaniały album umożliwia niezwykłą podroż w czasie, stwarza niepowtarzalną szansę przyjrzenia się temu, co w wielu przypadkach dostępne bywa tylko nielicznemu gronu znawców.

joan-na | 2013-08-02