Współczesne karabiny maszynowe

Wydawnictwo: Bellona
4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

W książce znalazły się opisy różnych karabinów: piechoty, pokładowych itd. Obok tego można dzięki niej poznać dane techniczne karabinów maszynowych i stosowanej do nich amunicji.

Koval | 2014-03-09
Na półkach: Militaria, Przeczytane, Albumy
Przeczytana: 09 marca 2014

Trudno czytać z przyjemnością „Współczesne karabiny maszynowe”, gdy już pierwsze strony książki budzą sprzeciw. Jest ona może nie tyle zbędna, co raczej niezorganizowana we właściwy sposób, a już na pewno nieprzemyślana. Pierwszy rzut oka na spis treści niepokoi: współczesne, czyli jakie? Ilość opisanej broni jest owszem imponująca zważywszy na niewielką grubość książki, ale skąd pomysł doboru takiego, a nie innego ekwipunku? Jeśli autorzy chcieli opisać broń powojenną, to co tu robi BREN, BAR czy radziecki SG-43? A może chodziło generalnie o broń maszynową, od początku jej powstania: w takim razie gdzie jest MG-34 oraz MG-42, jedne z najlepszych okazów swoich czasów? Doprawdy dziwny dobór, jego wybiórczość nie przestaje zadziwiać również w trakcie czytania. Zestawianie obok siebie konstrukcji z lat 80. ubiegłego wieku oraz pierwszych ‘mg’ jest zupełnie nietrafione. Wyjątkowo przydałby się porządny wstęp (choć zazwyczaj nikt ich nie czyta), gdzie autorzy wyjaśniliby ideę, jaka im...

Maciej Markisz | 2014-01-19
osman | 2012-02-19