Maria i Magdalena

Wydawnictwo: Printex
TheOnlyProof

Bohaterkami powieści są dwie wchodzące w dorosłe życie bliźniaczki: Marysia i Magda. Bliźniaczki są całkowicie do siebie niepodobne, zarówno z wyglądu, jak i z charakteru. Przebojowa Marysia to postawna, wysportowana blondynka, ciesząca się dużym zainteresowaniem przedstawicieli płci przeciwnej, zresztą z wzajemnością. Natomiast nieśmiała Magda zawsze pozostaje w cieniu siostry. Ich życie zaczyna się komplikować, gdy `na scenie` pojawia się Artur, młody obiecujący dziennikarz, który zaczyna romansować z Marysią.

źródło opisu: http://www.legolas.pl/9788360826942/MARIA-I-MAGDALENA-OM-PRINTEX.html

źródło okładki: http://www.legolas.pl/9788360826942/MARIA-I-MAGDALENA-OM-PRINTEX.html

Lodzerfrau | 2018-05-10

Bardzo słaba książka. Nudna, bardzo (brzydko mówiąc)rozlazła fabularnie. Historia z opisu na okładce w zasadzie tylko przemyka się gdzieś chyłkiem przez tekst, jak na - zdawałoby się - główny wątek powieści jest jej zdecydowanie za mało, plus jest zdecydowanie za mdła, wyprana z emocji. Zmarnowany potencjał, niestety...

witcherrie | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

''Marię i Magdalenę'' poleciła mi bibliotekarka i niestety nie trafiła w moje gusta. W skrócie? Nudna, zwyczajna, beznadziejni bohaterowie.
Teraz dokładniej: główne bohaterki to tytułowe Marysia i Magda. Są zupełnymi przeciwieństwami. Marysia jest przebojowa i ma wianuszek wielbicieli, a Magda znajduje sobie partnera starszego od jej ojca. Może wyglądać ciekawie, ale tak nie jest. Bohaterowie są zupełnie bezbarwni, a jedyna osoba, której lepiej poznajemy charakter(Wanda, matka bliźniaczek) jest potwornie denerwująca. Typowe-wyobraziła sobie przyszłość dzieci i męża już w młodości i jest wielce obrażona, że nikt nie spełnia jej oczekiwań w dorosłości. Irytuje przez całą powieść i przez dokładne opisanie tej postaci tak naprawdę nie wiemy, kim są główne bohaterki.
Książka nic nie wnosi na pierwszy rzut oka i jakby przypatrzeć się bliżej i ją głębiej zanalizować to nadal tego nie robi. Istnieją opowiastki, które nic nie wnoszą, mają tylko bawić, ale ta na pewno do nich nie należy....

TheOnlyProof | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Maria i Magdalena to córki (bliźniaczki) Wandy i Romana Izydorów. Apodyktycznej gospodyni domowej, która trzyma cały dom w ryzach. Roman jest natomiast dentystą na stanowej pensji. Siostry są do siebie nie podobne tak jak to jest możliwe. Marysia to dusza towarzystwa. Na jej ramieniu zawsze uwieszony jest chłopak. Maga jest jej przeciwieństwem. Nieśmiała, z artystyczną duszą, zawsze w cieniu starszej o pół godziny siostry. To właśnie ona zaszokuje całą społeczność i wywoła skandal wiążąc się z prawie dwa razy starszym mężczyzną. Nauczycielem języka polskiego, ojcem, a co gorsza rozwodnikiem.

Jak już pisałam na początku pierwszy raz przeczytałam twórczość polskiej autorki. Nie wiem dlaczego, ale mam dystans do naszych ojczystych autorów. Wiem kim jest Ewa Nowak, ale nigdy nie miałam w dłoni jej książki. Jednak po lekturze „Mari i Magdaleny” muszę zmienić zdanie co do naszych pisarzy. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie: „Dobra, bo polskie”.

Książkę przeczytałam w niecałą...