Powrotna droga

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 12)
Wydawnictwo: Edition 2000
Polska piastowska,
historyczna

Z wieży kościoła Najświętszej Panny sandomierski kasztelan, Piotr z Krępy, patrzył na rozległy u stóp wzgórza raj. Pogodny dzień zimowy miał się ku wieczorowi, w miarę jak słońce chyliło się, błękitnawe cienie pełzły na wschód, a śnieżny całun mienić się zaczął różowymi odblaskami. Szło na zmianę, trzaskający mróz sfolgował, na zachodnim niebie wstawała srzeżoga, w którą zanurzając się słońce czerwieniało, potem przeświecał już tylko miedziany, spłaszczony krążek i wreszcie rozmazał się w tumanie. Fragment

anglers | 2014-10-28
Przeczytana: 26 października 2014

Chyba jedna z najbardziej drastycznych książek Karola Bunscha z cyklu powieści piastowskich opisująca w sposób realistyczny oblężenie Sandomierza przez Tatarów w czasie drugiego ich najazdu na nasze ziemie. Tłem historycznym jest wspomniane wyżej wydarzenie oraz podbój państwa Jaćwingów przez Bolesława Wstydliwego. Fabułę stanowi historia trójki dzieci cudem ocalałych z rzezi tatarskiej...Śmierć rodziców zmusza ich do walki o przetrwanie w tych trudnych czasach i są skazani na własne siły, co niejednokrotnie wystawione zostaje na ciężka próbę. W końcu zostają rozdzieleni przez brutalną rzeczywistość. Odtąd zmienne koleje losu nie pomagają im w dążeniu do przywrócenia łączących ich więzi....Tak jak wszystkie opowieści Bunscha , tak "Powrotna Droga" przedstawia realnie namacalny obraz wydarzeń, przyrody czy sytuacji.....wplatając je w historyczne tło dziejów naszej ojczyzny . Zachęcam do lektury..

benia86 | 2013-10-17
Przeczytana: październik 2013

Bardzo ciekawa, choć lekko przewidywalna historia pewnej miłości. Opowieść o trójce dzieci cudem ocalałych z tatarskiej masakry Sandomierza. Książka jest utrzymana w bardzo wciągającym tonie, pełna jest gwary ludowej (którą łatwo zrozumieć i jeszcze po przeczytaniu książki przez parę dni ma się "wtrącenia" w mowie codziennej ;)). Lubię powieści z tłem historycznym Polski w XVI- XVII w. Mam sentyment do "Ogniem i mieczem" i "Potopu", a że to książka w bardzo podobnym nastroju, to mi się podobała. Polecam.

marek | 2016-10-21
Na półkach: Bunsch Karol, Przeczytane