Dziewięć spojrzeń na Powstanie Warszawskie (w latach 1969-2014)

Wydawnictwo: LTW
Powstanie Warszawskie
literatura faktu
moch

Od Autora: „Jako radiotelegrafista centrali radiowej Sztabu Naczelnego Wodza pod Londynem, przez którego ręce podczas powstania przeszło kilka setek depesz Armii Krajowej, byłem w pewnym sensie związany z dramatem powstania. Nic dziwnego, że później problemy powstania stały się jednym z zagadnień historycznych wzbudzających moje zainteresowanie. Absorbował mnie nie tyle przebieg walk, co...

Od Autora:
„Jako radiotelegrafista centrali radiowej Sztabu Naczelnego Wodza pod Londynem, przez którego ręce podczas powstania przeszło kilka setek depesz Armii Krajowej, byłem w pewnym sensie związany z dramatem powstania. Nic dziwnego, że później problemy powstania stały się jednym z zagadnień historycznych wzbudzających moje zainteresowanie. Absorbował mnie nie tyle przebieg walk, co okoliczności ich rozpoczęcia, a potem możliwość wcześniejszego zakończenia – na początku września 1944 r., co nie doszło do skutku. Bardziej konkretne pytania, na które szukałem odpowiedzi w okresie od 1969 do 2014 r., brzmią następująco:
– Kto, kiedy i w jaki sposób zdecydował o tym, że w Warszawie będzie prowadzona walka?
– Według jakiego planu akcja miała być przeprowadzona?
– Jak i na jakiej podstawie wybrano moment rozpoczęcia walki?
– Jaką rolę w tych decyzjach warszawskich odgrywało oczekiwanie pomocy sowieckiej?
Ostatnio, po zapoznaniu się z drugim wydaniem wspomnień płk. dypl. Iranka-Osmeckiego i ze wspomnieniami mjr. dypl. Jaźwińskiego, powstały jeszcze dwa pytania:
– Kto wywierał wpływ na decyzje obierane w Warszawie w 1944 r.?
– Kiedy Komenda Główna AK przeszła od nastawienia konkretnego i racjonalnego do emocjonalnego i irracjonalnego?
Odpowiedzi i wyjaśnienia, do których zdołałem dotrzeć, znajdują się w umieszczonych w tej książce dziewięciu opracowaniach.”

źródło opisu: http://www.ltw.com.pl/?kategoria=Ostatnie%20nowo%B...(?)

źródło okładki: http://www.ltw.com.pl/?kategoria=Ostatnie%20nowo%B...»

marw | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Im dłużej zajmuję się tematem Powstania Warszawskiego, tym bardziej widzę jak straszną Tragedią ono było. Nie żadną chwałą, ale śmiercią 18.000 żołnierzy AK ( przede wszystkim młodzieży ), 200.000 osób cywilnych i materialną Zagładą całego Miasta. Jak to się stało, że grupa absolutnie nieprzygotowanych do tego osób podjęła - cytuję za Autorem - decyzję wojskową nie opartą na racjonalnym myśleniu i planowaniu, ale na mitach, snach i emocjach - nie mogę zrozumieć.

KrisStewart | 2016-03-15
Przeczytana: 16 marca 2016