literatura faktu
Anna

Nie pamiętam już, kiedy i dlaczego przyszło mi do głowy, że kluczem do codzienności może być portfel. Jego zawartość (bądź jej brak) i to, co się z nią robi. Piszę o tym, co się dzieje, gdy spróbuje się – na jakiś czas – radykalnie ograniczyć codzienną konsumpcję. Oskubać ją do tego, co naprawdę niezbędne. Tymczasowy zakupowy post, na podjęcie którego zdecyduje się kilkanaście gospodarstw domowych z całej Polski, stanie się też częścią mojej codzienności. Na dwanaście eksperymentalnych miesięcy. Na cały roczny cykl.

Przez ten rok zaglądam do nie swoich portfeli, spiżarni, szaf i głów. Dowiaduję się, ile może kosztować przetrwanie, wykończenie mieszkania, zaproszenie na świat człowieka. Ile płacimy za poczucie bezpieczeństwa, szacunek, spokój. Jaka jest cena dostępu do zdrowia, wiedzy, czystego powietrza, wody, chlorofilu. Jak przeliczyć czas na pieniądze, pieniądze na przedmioty, przedmioty na relacje. Czy redukcja we wszystkich tych dziedzinach daje swobodę, a może wręcz przeciwnie – uwiera?

Czy „mniej” w jednej dziedzinie oznacza „więcej” w innej? I dlaczego bilans między nimi nie chce się zgodzić?

(Fragment)

źródło opisu: http://www.mamania.pl/

źródło okładki: http://www.mamania.pl/

Dia | 2017-01-16
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Autorka zbiera grupę osób, którzy chcą uczestniczyć w eksperymencie. Przez rok należy zrezygnować z zakupów a raczej ograniczyć zakupy do niezbędnego minimum. Zamieszcza ogłoszenie w prasie i zgłaszają się uczestnicy.
Pomysł na książkę bardzo ciekawy ale autorka zrobiła z tego dłużyznę, poza tym nie chodzi tu o zredukowanie kosztów życia a o przeżycie. Zamiast mniej, powinno być napisane na okładce - minimalnie. To nie jest książka o ograniczeniach się w wydatkach i modny teraz minimalizmie - to książka o rezygnacji z szamponu, bo można go zastąpić,o pójściu na przyjęcie dziecka znajomego bez prezentu, o zbieraniu z ulicy mirabelek na przetwory i odczuwaniu takiego bólu w Almie, który wywołuje płacz.
Ja miałam dwa podejścia do tej książki i cieszę się, że do niej wróciłam ale środek rzeczywiście meczy bo problemy występujące w tych rodzinach są takie same, a każda strona przypomina poprzednią.

Bardzo fajne przesłanie wynika z tej książki. Czasami wyłączenie z tego...

karutek | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Mam problem z oceną tej książki: z jednej strony to są bliskie mi tematy i podejście do życia, z drugiej moje rozumienie minimalizmu różni się od rozumienia zaproponowanego w książce. W mojej opinii zresztą to nie książka o minimalizmie, a o "ekstremalnej oszczędności". Sens ograniczenia konsumpcji jest dla mnie bowiem taki, że rezygnuję z kupowania kolejnych szmat, niepotrzebnych gadżetów, przetworzonej żywności, sprzętu elektronicznego o nadmuchanej cenie - po to, by za nadwyżkę pieniędzy móc sobie zafundować dobry posiłek, wyjazd itd. Oszczędzanie dla samego oszczędzania i rezygnacja za wszelkich płatnych przyjemności do mnie nie przemawia. Dodatkowym sensem jest uwolnienie się spod władzy przedmiotów - gdy zaś jedna z bohaterek potrzebuje pluszowego misia dla dziecka, poświęca na poszukiwanie używanego kilka tygodni. Czas i energia w to włożone są niewspółmiernie absorbujące w stosunku do wydatku 35zł.

Kilka razy kręciłam z niedowierzaniem głową: autorce zajmuje 11 miesięcy,...

Kayunia | 2015-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Książka napisana rzetelnie, momentami zabawnie i, przede wszystkim, w sposób elegancki, nieoceniający, a dający bardzo wiele do myślenia. I za to duży plus, zwłaszcza, że styl Autorki sprawia, że czyta się ją z przyjemnością. Co zaś do samego projektu... Na początku wydała mi się godną pozazdroszczenia rezygnacja z wielu dóbr. Czytając, łapałam się na tym, że zaczynam oceniać we własnej głowie, ile zbędnych towarów - gadżetów uszczupla co miesiąc mój budżet i, nie ukrywam, że kilka razy dałam sobie po łapach i zrezygnowałam z zakupowego kaprysu:) Ale im więcej treści, tym więcej we mnie poczucia, że aż tak radykalnie żyć się nie da, a w każdym razie ja nie widzę w tym sensu.
O ile system wymiany wydaje mi się bardzo ciekawy, rezygnacja z używania auta, nie tylko ze względu na koszt paliwa, ale jako element prozdrowotny ( ruch i ochrona środowiska naturalnego)również godny pochwały, o tyle nie wyobrażam sobie nie obdarowania bliskich drobiazgiem z okazji Świąt lub zbierania...

książek: 1915

Antykonsumpcyjny ekperyment omówiony w tej książce jest o tyle nierówny, że nie jest do końca jasnym jakie zasady i ograniczenia narzucili sobie jego uczestnicy, i jaką filozofią się w tym zakresie kierowali. Nie wiadomo, na ile chcieli być w grupce "mniejsza" konsumpcja, a na ile w grupce całkowicie konsumpcję eliminującej. Tego ostatniego nie da się oczywiście w żaden sposób we współczesnym świecie zrobić, bo nie jesteśmy samowystarczalni. W związku z tym doszło tu do kilku kuriozalnych sytuacji typu kobieta, która wszystkiego sobie odmawia, ale wydaje gros swojego budżetu na dojazdy, energię i ogrzanie domu (duże zużycie energii - rzeczywiście bardzo antykonsumpcyjne), albo inna kobieta, która w kawiarni siedzi, ale nic nie zamawia. No sorry, to nie jest walka z konsumpcją, to barbarzyństwo:)

Opisałam wyżej to co mnie uwierało, mam wątpliwości czy słusznie, bo tak w ogóle książka jest super napisana przez inteligetną osobę, która na dodatek rzetelnie przyłożyła się do swojej...

lotosu_kwiat | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Mniej konsumpcji - więcej refleksji, oto moje postanowienie na Nowy Rok, który zbiegł się z datą przeczytania przeze mnie tej niezwykłej książki -eksperymentu.
10/10 za ukazanie na światło dzienne znanej, a często zapominanej prawdy że czasem mniej znaczy więcej.
,, Więcej nie znaczy lepiej (...) PKB jako wskaźnik dobrobytu się nie sprawdza. Potrzeba nam innym wskaźników, opartych na ignorowanych przez ekonomię wartościach: poczuciu równowagi, zadowoleniu w życiu, zdrowiu, zaufaniu społecznym, trwałości."
Podczas lektury znalazłam szereg antykonsumpcyjnych inspiracji; zarówno książkowych ( m.in. ,, Antropologia codzienności" czy ,,Witajcie w raju"), jak i dotyczących życia codziennego (np.patenty na drugie życie przedmiotów, koncepcja przedszkola waldorfskiego czy dotyczących świadomego żywienia).
Przez kolejne miesiące eksperymentu Marty Sapały przebijają różnorodne refleksje dotyczące ekologii, ekonomii społecznej, a przede wszystkim życiowych wartości i bycia świadomym...

Smiejka | 2015-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 lutego 2015

Ta książka to zapis ciekawego doświadczenia, którego podjęła się autorka z najbliższymi oraz kilka innych rodzin w całej Polsce. Przez rok nie kupować, nie wydawać, nie chodzić do sklepów, galerii handlowych, butików czy innych świątyń konsumpcji. Żadnych nowych ciuchów, kosmetyków, zabawek, książek, żadnych nadwyżek jedzenia, wyprzedaży, sejlów itp.itd. Czy to możliwe? Gdzie trzeba się schować aby coś takiego przetrwać? Jak żyć?
No właśnie. Przeczytajcie tę książkę aby się przekonać, że się da, że odstawienie jest jak odtrucie po alkoholu czy innym świństwie, że to boli, że czasami człowiek wyje w poduszkę. Ale się da. I jak się zmienia życie. I nie na gorsze.
Bardzo dziekuję autorce za tę książkę.

foczka | 2015-07-27

Oczekiwania: rzetelna socjologiczna analiza.
Rzeczywistość: zbiorowy-pamiętnik-z-niekupowania-(prawie)niczego.

Przymrozkowa | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Zostałam wciągnięta w projekt razem z opisanymi uczestnikami oraz autorką. Na początek pozbywam się telewizora ; )
Owa książka mnie do edukowała, rozbawiła. Jest wspaniałym kompanem w czasach utartego konsumpcjonizmu, plus zawiera mnóstwo rzetelnych informacji. Kciuk w górę także za przypisy i odnośniki do książek również w tym temacie. Polecam! Bardzo.

czytelnik2020 | 2015-01-05

Mam w stosunku do niej dwie uwagi:

1) Z jednej skrajności wpadamy w drugą. Tutaj słowo "mniej", zastąpiłbym "prawie wcale". Bohaterowie tracą mnóstwo energii i czasu aby wydawać jak najmniej.
Eksperyment ciekawy, ale dla idei zgubiono złoty środek.

2)Nie potrafię bez bólu przebrnąć przez język jakim jest ta książka napisana. Pozycja o ascezie zakupowej, a napisana językiem przy którym barok to igraszka.

"Czym jest plastikowe kółko? Odrobina PVC. Fragmentem komputerowego algorytmu, na którym bazuje program graficzny, który generował ornament ozdabiający przezroczysty kształt. Ułamkiem czyjegoś wysiłku włożonego w zaprogramowanie maszyny formującej, sprawdzenie, pakowanie, przeniesienie, sprzedaż. Wypełnieniem z tlenu i dwutlenku węgla, włożonym w transparentne cielsko z pomocą siły ojcowskiego aparatu oddechowego"

Jeśli ktoś odnajduje się w takim sposobie narracji, proszę bardzo.
Gdyby nie język dałbym 7/10 (plusy to: ciekawy temat, zaangażowanie i dociekliwość autorki,...

Zuzanna | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Zaskakująca...Dająca do myślenia...Warta przeczytania...Polecam....