Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Okładka książki Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?
Jonathan Haidt Wydawnictwo: Smak Słowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Righthous Mind
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2014-10-22
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-22
Data 1. wydania:
2012-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362122820
Tłumacz:
Agnieszka Nowak-Młynikowa
Tagi:
literatura popularnonaukowa psychologia psychologia społeczna
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Ocena 7,0
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...
Okładka książki Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę Jonathan Haidt, Greg Lukianoff
Ocena 7,7
Rozpieszczony ... Jonathan Haidt, Gre...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
557 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
583
569

Na półkach: , , ,

Według autora, Jonathana Haidta "Prawy umysł" to książka o psychologii moralności. Po co czytać takie książki?
Można sięgnąć od razu do kilkustronicowego podsumowania, ale my przecież nie planujemy zdawać matury na brykach.

W czytaniu ważny jest proces umysłowej gimnastyki, zmaganie z własnymi ograniczeniami i erystyka w kontaktach z innymi ludźmi z wykorzystaniem argumentacji po dobrej lekturze.
Haidt daje świetne analizy, rady i tropy pomocne w zrozumieniu różnic pojmowania moralności przez Ziemian.

W psychologii, nauce starającej się być coraz bardziej ścisłą, dla mnie najciekawsze są testy "polowe", czyli ankiety i badania bezpośrednie ludzi. To lustro, w którym musimy sie przeglądać. Stąd w mojej pamięci po lekturze zostanie fragment przytoczonej rozmowy (str. 70-71) jednego z wywiadów z osobą, która mimo faktów brnie w coraz mniej racjonalne uzasadnienia, by obronić własny osąd moralny aktu kazirodczego. Genialne. Trzeba to przeczytać!

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z naszych emocjonalnych wyborów moralnych, których konsekwencje są fundamentalne dla nas samych, bliskich, a w przypadku polityków, dla całych narodów. Sam autor podsumowuje nas w zdaniu (str. 80):

"Błyskawicznie dokonujemy pierwszej oceny, a poszukiwanie informacji, które mogłyby ją podważyć, wychodzi nam beznadziejnie".

Na kolejnych stronach autor rozwija tę naszą pokrętna metodologię ocen moralnych, zwaną błędem konfirmacji, kiedy fakty interpretujemy w sposób popierający nasze wcześniejsze twierdzenia. Proste. Genialne. Prawdziwe. Na dodatek wiele wyjaśnia z szaleństwa niemożności racjonalnej konwersacji, co mnie czasem niezmiernie irytuje.

Zakres tematów poruszanych przez autora "Prawego umysłu" jest bardzo szeroki. Dla mnie odkrywcze były na przykład analizy różnic w mentalności ludzi Wschodu i Zachodu (str. 138-140). W szczególności, ludzie z naszego kręgu kulturowego siebie opisują jako struktury psychologiczne (odrębność), zaś ludzie Wschodu widzą siebie w relacji wobec innych (jedność). Krótko i według mnie prawdziwie. To tłumaczy wiele z ukłonów Japończyków, wymaganą (niestety) ulęgłość kobiet w świecie arabskim czy zemsty rodowe.

W środkowej części książki, Haidt opisuje 6 reguł moralnych (Troska, Wolność, Sprawiedliwość, Lojalność, Autorytet, Świętość). Waga przez nas przykładana do tych reguł jest zależna od preferencji politycznych i ideowych, które klasycznie opisuje się, jako dwa obozy - konserwatywny i liberalny (plus libertariański w USA). O wynikach badań na tym polu wiele mówi wykres na stronie 217. Dla mnie to jasny dowód. To nie może się udać - wieczna szczęśliwość na ziemi jest niemożliwa przy tak fundamentalnych różnicach w pojmowaniu moralności.

Problem różnic religijnych, pojawiający się w kolejnych rozdziałach, jest według mnie nieco słabiej zarysowany. Tu mam pewien niedosyt. Mimo to trafiły się frazy genialne. Godne przytoczenia są zacytowane przez autora książki słowa antropologa Rappaporta (str. 334):

"Nadając konwencjom społecznym status świętości, ukrywamy ich arbitralności pod przebraniem pozornej konieczności"

Mnie to powaliło - minimum słów, maksimum treści.

Końcówka pracy Haidta obfituje wręcz w perełki. Jak chociażby opis patologii systemu zdrowia w USA (str. 388-390), przypomnienie jednego z liberalnych rudymentów - zwalczanie patologii tzw. kosztów zewnętrznych (str. 382) generujących liczne społeczne obciążenia.

Gorąco polecam tę książkę wszystkim. Jednie szkoda, że "Prawy umysł" skażony jest amerykocentryzmem (z USA pochodzi większość przykładów).
Potrzebujemy w Polsce takiego Haidta do opisania naszego wariactwa politycznego, umoralniającego jednostronnie dyskursu. Czekam na odważnych psychologów, którzy pomogą mi zrozumieć.

Według autora, Jonathana Haidta "Prawy umysł" to książka o psychologii moralności. Po co czytać takie książki?
Można sięgnąć od razu do kilkustronicowego podsumowania, ale my przecież nie planujemy zdawać matury na brykach.

W czytaniu ważny jest proces umysłowej gimnastyki, zmaganie z własnymi ograniczeniami i erystyka w kontaktach z innymi ludźmi z wykorzystaniem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 520
  • Przeczytane
    684
  • Posiadam
    182
  • Teraz czytam
    84
  • Psychologia
    40
  • Chcę w prezencie
    33
  • Ulubione
    31
  • Popularnonaukowe
    14
  • Nauki społeczne
    13
  • Do kupienia
    11

Cytaty

Więcej
Jonathan Haidt Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? Zobacz więcej
Jonathan Haidt Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? Zobacz więcej
Jonathan Haidt Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także