W księżycową jasną noc

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: Rebis
A midnight clear

Inne wydania

Poruszająca historia o bezsensie i okrucieństwie wojny. W księżycową jasną noc to wspaniała opowieść, w której William Wharton w poetycki i głęboko poruszający sposób przedstawia bezsens i okrucieństwo wojny. Akcja powieści toczy się na tyłach frontu w Ardenach w grudniu 1944 roku. Sześciu młodych Amerykanów natyka się na grupę żołnierzy niemieckich, podobnie jak oni zagubionych w chaosie wojny. Wszyscy stają wobec niezwykłego dylematu: mają już dość zabijania, ale nie chcą też umierać. Do spotkania dochodzi w księżycową jasną noc...

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Kurz | 2014-09-01
Przeczytana: 12 września 2014

Czytałam długo, ale zdecydowanie było warto. Warto było nie spać, warto było mówić sobie, że zaraz się wkręcę. Bo wkręcić można się z każdą stroną coraz mocniej, a wraz z tą ostatnią dostępuje człowieka osłupienie. Bo już koniec, bo nic nie wyjaśniono, bo nie zaspokojono chciwości posiadania informacji. Jednak cóż z tego? Skoro stoimy wobec bezsensownej i okrutnej wojny, kto będzie przejmował się czytelnikiem...?

podhorm | 2014-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książka o przyjaźni i braterstwie pomiędzy młodziutkimi, alianckimi żołnierzami walczącymi na tyłach wroga. Zaskakujące jest to, że nawet w czasie wojny są tacy dowódcy jak major Lowe, dla którego ważniejsza jest statystyka, papierki niż wykonanie zadania. Obecnie to powszechne zjawisko wśród kadry dowódczej ale w czasie pokoju.

Rajtuzo | 2016-02-22
Przeczytana: 19 lutego 2016

* Książka zawiera rewelacyjnie opowiedzianą, ciekawą historię z II wojny światowej. Fabuła jest bardzo zaskakująca i wciągająca.
* Kapitalnie wykreowani bohaterowie - wyraziści, niebanalni.

Krufek | 2013-02-08

Chcialoby sie aby zakonczenie dawalo nadzieje, ale to przeciez wojna. Najlepsza ksiazka Whartona, ta, Tato i Ptasiek reszte moza sobie darowac.

pepis67 | 2011-09-09
Przeczytana: 2000 rok

inne spojżenie na II wojnę światową , analiza zachowań ludzi zmuszonych do robienia rzeczy o których nie chcieli by nawet wiedzieć .

Karina | 2016-02-05

Nie potrafię ocenić książek Wharton'a obiektywnie. Zaczytywałam się w nim w liceum i żywię ogromny sentyment do jego twórczości.

Norbert | 2016-01-22

Prosta historia o bezsensie wojny. Bez epatowania okrucieństwem, bez nadęcia, bez wodotrysków w fabule i formie. Świetna.

I_like_trains | 2013-01-22

Jedna z najmocniejszych antywojennych pozycji, jaką znam. O pustce, samotności i braku nadziei.

Villeanna | 2011-03-02

Moja ulubiona, jak dotąd, książka Whartona. Świetne opisy emocji, które towarzyszą wojnie.

Roberto | 2012-11-21

Wojna bez patosu , zwykli ludzie walczą o życie.
I myślą ,,co ja tu robię ''.