I'll Give You the Sun

The Dial Press
2014-09-16
2014-09-16
Inne

Ta książka była po prostu : niesamowita! Kocham te postacie, wydarzenia są ciekawe, plot twist perfecto!, klimat tej książki niezapomniany!
Nie zastanawiajcie się dłużej tylko sobie kupcie!!

Nie zastanawiajcie się dłużej tylko sobie kupcie!!

“- Dasz mi ten rysunek? [...]
- Jak dasz mi słońce, gwiazdy, oceany i wszystkie drzewa, może się zastanowię - mówię, wiedząc, że się nie zgodzi. [...] Dzielimy świat między siebie, od kiedy skończyliśmy pięć lat. [...]
- Noah, żartujesz chyba - mówi, prostując się. [...] - Wtedy zostałyby mi tylko kwiaty. (...)
- Okej - ciągnie. - Drzewa, gwiazdy, oceany. Dobra.
- I słońce, Jude.
- No dobra - mówi, co mnie kompletnie zdumiewa. - Oddam ci słońce.”

Uhhhh! Ciężko było mi ocenić tą książkę. Ale zacznijmy od początku!

W dużym skrócie jest to książka dla młodzieży, która po raz pierwszy została wydana w Polsce w 2015 roku a jej prześliczna reedycja pojawiła się w 2022 roku, ale aż do lutego tego roku nawet o niej nie słyszałam.

“Oddam Ci słońce” zaczynamy od poznania trzynastoletniego Noaha a po jakimś czasie przeskakujemy z narracją o trzy lata później i na zmianę poznajemy historię Jude i Noaha. Bliźniąt, które jako dzieci były niezwykle zżyte, ale pewien ciąg przyczynowo skutkowy doprowadził do rozpadu ich relacji – jest on moim zdaniem genialnie rozpisany i gdy wszystko na końcu się wyjaśniło pozwoliło mi ocenić tą książkę nieco lepiej. Bo mniej więcej jedna trzecia tej książki na końcu nabiera rozpędu i hamuje tuż przed ścianą co dodaje jej kilka punktów. Ogólnie rzecz biorąc przez większość książki nie dzieje się nic odkrywczego. Toczy się zwyczajne życie. Kilka żenujących (czasem nawet bardzo) momentów i zachowań bohaterów, ale w sumie to nie wiadomo do czego ta książka zmierza. Język jest lekki, ale rozdziały długie co może niektórym przeszkadzać.

Natomiast mi bardzo nie odpowiadała jedna rzecz. Bo czy naprawdę trzynastolatkowie chodzą na imprezy na których zamykają się z rówieśnikami w szafie i namiętnie całują?! No nie wydaję mi się.

Książka porusza też kilka ważnych tematów; dojrzewanie, poznawanie i akceptowanie swojej orientacji, brak akceptacji ze strony rodzica a także utrata członka rodziny. Po za tym między członkami rodziny Sweetwine stoi mur zbudowany z tajemnic, który może być wspaniałą lekcją dla nas, że rodzina na prawdę wiele jest w stanie wybaczyć.

Bohaterowie posiadają też pasje co – jak już kiedyś pisałam - jest dla mnie naprawdę ważne w książkach. Przestaje robić z bohaterów papier.

Innym ważnym aspektem tej książki jest realizm fantastyczny – dotychczas spotkałam się z nim tylko raz – w serialu “Jane The Virgin” - a jego wykorzystanie tutaj było naprawdę świetnym zabiegiem i dodało nieco magii do obyczajówki!

Reasumując, historia Jude i Noaha ukazuje jak łatwo jest stracić kontakt z rodzeństwem i jak życie potrafi nas nie oszczędzić a z drugiej strony; że każdego czeka szczęśliwe zakończenie.

“- Dasz mi ten rysunek? [...]
- Okej - ciągnie. - Drzewa, gwiazdy, oceany. Dobra.
- I...

nie mam pojęcia, czy to kwestia przywiązania i sentymentu, ale ta książka nigdy mnie nie zawiodła. czytałem ją trzy razy na przestrzeni trzech lat i moja opinia ani na chwilę się nie zmieniła. styl pisania autorki idealnie komponował się z fabułą książki, a wiele cytatów znam na pamięć. przeżycia głównych bohaterów doskonale do mnie przemówiły, motyw sztuki bardzo mi się podobał, przesądy babci Sweetwine z jej biblii oraz autoportrety Noaha były natomiast idealnym dopełnieniem historii. polecam każdemu z całego serca, szczególnie osobom w wieku nastoletnim - myślę, że "Oddam Ci Słońce" odegrało istotną rolę w moim okresie dojrzewania i idealnie może trafić do młodej grupy odbiorców :)

Ta książka wciąga jak ocean, pochłania jak lotne piaski, pozwala spojrzeć na nowo na świat jak po burzy. Po pierwszych stronach przepadłam.

Piękna.. wzruszająca.. dialogi rodzeństwa bardzo zajęły moje serce. Sam tekst Oddam Ci słońce zostaje w mojej głowie.

Dziwne doświadczenie...

Dziwne doświadczenie...

Co za piękna książka! Jestem nią absolutnie zachwycona, styl jakim autorka pisze, ten artystyczny duch którego możemy poczuć - nic dodać nic ująć!

Piękna historia o dwójce bliźniaków, wzrusza i uczy. Można wyciągnąć z niej wiele wniosków.

Dobra książka, aczkolwiek początek bardzo mi się dłużył. Dopiero za połową tak naprawdę się wciągnęłam. Mimo wszystko ocena taka a nie inna przez cytaty, które znajdziemy w środku. Są po prostu życiowe i wspaniałe.

—— Oddam ci słońce ——

4/5 ⭐️

Bliźnięta Noah i Jude od zawsze stanowiły jedność. Byli utalentowani artystycznie, łączyła ich miłość do sztuki, mieli niepohamowaną wyobraźnię i... skomplikowane charaktery. Z czasem zazdrość, niepewność, strach i niedopowiedzenia piętrzą się i tworzą między rodzeństwem mur. Podzielili między siebie świat. Noah i Jude. NoahiJude.

„Oddam ci słońce” to coś więcej niż historia o twórczym rodzeństwie, o nastolatkach pełnych gniewu i niezrozumienia. To także opowieść o tym, jak odnaleźć własną tożsamość, dojrzeć, nauczyć się kochać – także samego siebie.

Na samym początku było mi ciężko się w nią wkręcić, tym bardziej, że miałam mało czasu na czytanie w ostatnim czasie. Byłam dość zmieszana i trudno było mi się w niej odnaleźć. Jednak potem gdy zaczęłam ją rozumieć, chętniej ją czytałam. Podobał mi się zabieg dwóch perspektyw mimo, że był z kilkuletnią różnicą. Jude opowiada o wydarzeniach gdy miała 16 lat, a Noah jak miał około 13-14 lat. „Oddam ci słońce” to książka pełna cudownych cytatów, a najbardziej podobały mi się babcine przesądy. Minusem dla mnie były długie rozdziały. Opowieść podobała mi się jednak nie zachwyciła, aż tak. Nie każdemu przypadnie do gustu, ale na pewno jest wartościowa i warto sięgnąć po ten tytuł by się samemu przekonać.

—— Oddam ci słońce ——

4/5 ⭐️

„Oddam ci...

🖌️ Zacznę od tego, że strasznie trudno było mi wejść w tą książkę i zrozumieć fabułę, to co się dzieje w historii. Jednak po kilkudziestu stronach jak już wszystko stało się jaśniejsze z łatwością pochłaniałam dalsze informacje o bohaterach i wydarzeniach.
🎨 Dobrze wiecie, że kocham jeśli osoba autorska ma lekko (a czasami mocno) poetycki styl pisania i tak było tutaj. Zakochałam się w tym języku. Niektóre zdania były tak realne i prawdziwe. A emocje jakie przekazywała autorka czuć bylo przez kartki i na twarzy od razu pojawiał się uśmiech, łzy lub wyraź zaskoczenia - w zależności od sceny.
🌅 Długie rodziały niestety mocno demotywatowały mnie do czytania i ciężko mi było po nią sięgnąć.
💫 Dwie perspektywy - według mnie bardzo udany zabieg. Poznajemy wersję wydarzeń - i tu niestety z kilkuletną różnicą (Są bliźniakami a ich wiek w perspektywach się różni (Jude opowiada o wydarzeniach gdy miała 16 lat a Noah jak miał około 13-14 lat). Jakoś nie mogłam się przestawiać na to, że coś było wcześniej a potem szybka zmiana na teraźniejszość.
📜 Ta pozycja jest napisana błyskotliwym i niepowtarzalnym językiem. Myślę, że głównie ten język wpłyną na moją ocenę, bo fabularnie ta książka była dla mnie średnia.

• 2016
  • 2015