Złamane wersety

Tłumaczenie: Alina Patkowska
Wydawnictwo: Świat Książki
Broken Verses
Agnieszka

Czternaście lat temu matka Aasmaani, Samina, wyszła z domu, kierując się w stronę morza. Samina o szarozielonych oczach i porażającej, gniewnej urodzie, radykalna myślicielka i nieulękła aktywistka. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Aasmaani, w dzieciństwie często opuszczana przez matkę, nie chce uwierzyć, że ta nie żyje, i marzy o jej powrocie w chwale. Piętnaście lat minęło od dnia, gdy...

Piętnaście lat minęło od dnia, gdy najbliższa przyjaciółka Saminy, Szinaz Said, gwiazda teatru i małego ekranu, porzuciła karierę, by poświęcić się wychowaniu syna, Eda. Teraz Ed próbuje ją przekonać, że czas na triumfalny powrót.

Przed szesnastu laty na pustej działce znaleziono ciało zmasakrowanego nie do poznania wywrotowego i błyskotliwego Poety, miłości życia Saminy.

We współczesnym Karaczi Aasmaani otrzymuje upragniony dowód, że Poeta wciąż żyje. W miarę jak poznaje prawdę, coraz bardziej zbliża się do Eda, jedynej osoby, która potrafi zrozumieć władające nią emocje - głębokie cierpienie i głęboką miłość.

Złamane wersety to powieść o politycznych i osobistych dramatach oraz o trudnym wyborze między macierzyństwem a romantyczną miłością.

źródło opisu: Świat Książki, 2014

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Monika | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

"Wypalone cienie" autorki zrobiły na mnie duże wrażenie. Dlatego z ochotą i zaciekawieniem wzięłam do ręki "Złamane wersety".
Niestety, to moje kolejne tegoroczne czytelnicze rozczarowanie. Książka nudzi, akcja się ciągnie, a czasem wcale jej nie ma... Przykro mi, ale 4 gwiazdki to i tak wiele jak dla tej powieści.

kasandra_85 | 2012-10-23
Przeczytana: październik 2012

Książkowe_Wyliczanki | 2012-11-04
Przeczytana: 29 października 2012

Nie tak dawno pisałam w samych superlatywach na temat "Wypalonych cieni". Całkowicie przypadkiem trafiłam na tę pozycję, ale po jej przeczytaniu autorka uplasowała się bardzo wysoko na liście cenionych przeze mnie autorów. Dlatego gdy tylko trafiłam na nowo wydaną pozycję Kamili Shamishe nie zastanawiałam się, od razu trafiła do mojej biblioteczki.

Aasmaani, pomimo rodziny, jest osobą bardzo samotną. Zamyka się w swoim świecie, przeżywając zniknięcie matki, choć do tego wydarzenia doszło przed wielu laty. Nie potrafi otworzyć się ze swoim bólem ani przed obcymi ani nawet najbliższą rodziną. Matka Aasmaani była wielką aktywistką pakistańską. Przez wiele lat walczyła o prawa kobiet w tym państwie, co powodowało częste aresztowania. W życiu kobiety istniał również Poeta, który walczył z ówczesnym systemem poprzez swoje utwory. Aasmaani dzieciństwo spędziła w domu macochy i ojca, oraz u matki i Poety, którzy wielokrotnie jednak wyjeżdżali zostawiając dziewczynkę. Teraz po latach...

"Nietuzinkowa powieść o rozpaczy i stracie, o bohaterstwie i cichym trwaniu."

Kamila Shamsie to pakistańska pisarka, która urodziła się i wychowała w Pakistanie. Studia rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych. Można rzec, że pisanie ma we krwi, gdyż jej matka i babka również parały się pisaniem. W wieku 25 lat debiutowała powieścią "In the City by the Sea", która została nominowana do Nagrody John Llewelyn Rhys/Mail on Sunday. Na swoim koncie ma Nagrodę Literacką Premiera Pakistanu oraz wiele powieści, w tym trzy przetłumaczone na język polski. Ciekawą informacją jest fakt, że autorka pisze tylko w języku angielskim. Mieszka w Londynie i Karaczi.

Akcja powieści "Złamane wersety" rozpoczyna się w Pakistanie, a dokładniej w Karaczi, gdzie Aasmaani Inqalab ubiega się o pracę w studiu telewizyjnym. Poznaje tam Eda, syna słynnej aktorki Szinaz Said, która w pewnym stopniu powiązana jest z matką Aasmaani. Samina, matka głównej bohaterki, czternaście lat temu wyszła z domu i od tamtej pory...

Klaudia Sowa | 2016-11-20
Przeczytana: 18 listopada 2016

Moje pierwsze zetknięcie z twórczością Kamili Shamsie.

"Nietuzinkowa powieść o rozpaczy i stracie, o bohaterstwie i cichym trwaniu" - oto co jest napisane na okładce książki.

Aasmaani Inqalab jest trzydziestojednoletnią kobietą. Kobietą, która miała nieszczęśliwe dzieciństwo, której matka - aktywistka walczyła o prawa dla kobiet, lepszy świat. Do dziś Aasmaani nie może się pogodzić z jej stratą i Poety - mężczyzny, którego kochała jej matka.

Ed, właściciel STD, jest synem Szinaz Said, która zrezygnowała z kariery dla swojego syna. Minęło już piętnaście lat, i właśnie teraz Szinaz wraca z powrotem do karery aktorskiej.

Aasmaani przyjmuje ofertę pracy w STD, w firmie Eda, który swoją drogą nie jest jej obojętny. Szinaz przekazuje Aasmaani zaszyfrowaną wiadomośc szyfrem, którego używali jej matka Samina i jej ukochany Poeta.

Aasmaani odszyfrowuje wiadomość. Na początku nie chce wierzyć, że Poeta żyje. Pojawiają się kolejne zaszyfrowane wiadomości, a kobieta zaczyna wierzyć,...

Ilość stron: 381
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Dobrze się to czyta. Bywają momenty w których treść nie zaciekawia. Wtedy zwracałam uwagę na interesujące cytaty. Powieść ta zawiera ich wiele. Polecam to dzieło każdemu zarówno ze względu na cytaty i fabułę.

Cytaty: str 22, 32,33,34, 35, 37 40, 41, 44, 59, 63, 91, 99, 119, 150, 161 – 162, 163, 165, 204, 262, 332, 340, 372.

Niektóre ciekawe cytaty:

„Ludzie zmieniają się zupełnie – odrzekłam – Pomyśl o Narcyzie. Stał się kwiatem. Moim zdaniem to jest zmiana.” (str 33)

„Może to głupie imię, ale nie znaczy jeszcze, że właściciel jest głupi.” (str 34)

„Patrząc jak ktoś umiera, uczysz się go kochać na nowy sposób.” (str 35)

„Jeśli wystarczająco wielu ludzi w coś wierzy, przekonanie staje się nieodróżnialne od prawdy i człowiek nie potrafi zrozumieć, jak ktokolwiek na podstawie tych samych faktów może dojść do innych wniosków; uzna, że to tylko upór, zaprzeczenie albo...

Katula | 2013-05-02

Już nie czytam i nie przeczytam
Zaczynałam 4 razy i doszłam do 50 strony
Nie dałam rady..........

Tamanna | 2013-12-28
Przeczytana: 01 grudnia 2012

To moja kolejna (po "Sól i szafran") książka pakistańskiej pisarki, Kamili Shamsie.

Akcja jej rozgrywa się w Karaczi.

Czytałam ją z mieszanymi uczuciami. Chwilami drażniła mnie pewna egzaltacja w stylu, niemniej ciekawa byłam tego, jak historia dalej się rozwinie. Bohaterami "Złamanych wersetów" jest para trzydziestolatków Asmaani Inqalab i Adnan Akbar Khan (Ed), którzy nie przecięli jeszcze pępowiny ze swoimi matkami. To (mimo różnych doświadczeń erotycznych) uniemożliwia im zbudowanie dojrzałego związku. Matki bohaterów to silne kobiety rozdarte między macierzyństwem a miłością do mężczyzn i powołaniem aktorki bądź bojowniczki o prawa kobiet. Ich dzieci, w wieku, gdy powinni już same się podejmować ról rodzica, żyją z głową odwróconą do tyłu, pielęgnując w sobie żale osób opuszczonych w dzieciństwie.
W książce opis ramadanu i nawiązania do wojny domowej 1971, w wyniku której Pakistan Wschodni przestał być częścią Pakistanu stając się Bangladeszem. Autorka przedstawia czasy...

Aniaczytana | 2018-07-26

Powieść dzieje się w Pakistanie. - "Wciąż zdarzają mi się niekontrolowane ataki szlochu w chwilach, kiedy najmniej się tego spodziewam, i wiem, że płaczę za mamą. Ale czuję też, że zaczyna to przechodzić w spokojniejszy smutek, w taki, który stanie się częścią mojego charakteru, nie niszcząc mnie zarazem. Brzmi to tak, jakby wszystko było łatwe. Nic nie jest łatwe." To studium tęsknoty za matką. Analizowanie uczuć i rozdarcia kilkunastoletniej dziewczynki, którą matka, aktywistka ruchu kobiet, porzuciła by - "Nadawać sens światu, gdy wydał się bezsensowny". Przemoc, niesprawiedliwość, okrutna śmierć, walka o prawa kobiet i nie tylko. Porusza, uczy, wzrusza do łez, niepewność czy ona żyje czy nie. "Piszę na piasku imię mojej matki..." Polecam kto lubi takie azjatyckie klimaty.

Ev_leena | 2015-04-13

Historia ta pokazuje, że my ludzie, mamy tendencję do snucia pewnych historii i kurczowego ich trzymania się, trwania w iluzji by bronić się przed bólem i twardą rzeczywistością. Jednak nadchodzi moment, kiedy coś pęka i uświadamiamy sobie pewne rzeczy. Ból w smutnych sytuacjach jest nieunikniony i prędzej czy później, przychodzi się z tym zmierzyć :(
Pokazuje też to, jaki wpływ na życie ma nasze dzieciństwo, jak sprawy z przeszłości rzucają cień na teraźniejszość i jakie wynikają z tego konsekwencje dla dorosłych już ludzi.
Co do samej książki, to sięgając po nią, to w sumie spodziewałam się czegoś innego. Lubię książki w około arabskich klimatach, przeczytałam już różne, ale ta jest zupełnie inna, owszem są tu wzmianki o społeczeństwie pakistańskim a właściwie dwa epizody, jeden- zabójstwo honorowe a drugi o kobiecie skazanej za gwałt, którego ofiara padła. Jednak nie jest to książka, z której dowiemy się mnóstwo rzeczy na temat tamtejszej kultury. Nie ukrywam, że uwielbiam...