Pierwsza zasada

Okładka książki Pierwsza zasada Robert Crais
Okładka książki Pierwsza zasada
Robert Crais Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Elvis Cole i Joe Pike (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
Elvis Cole i Joe Pike (tom 13)
The first rule
Świat Książki
2014-01-01
2014-01-01
Jan Kraśko

Przeciętnej jakości powieść sensacyjno-kryminalna, jakie tysiace każdego roku są produkowane na całym świecie, a najwięcej (język angielski!) w USA. Dość sprawnie opowiedziana, pełna dynamikiu akcj. Fabuła książki polega na tym, że dzielny detektyw Joe Pike (były żołnierz-najemnik od spraw ciemnych i mokrych) ujawnia sprawców zabójstwa swego kolegi i jego rodziny. I przykładnie ich karze, to jest - uśmierca.

I na tej charakterystyce właściwie można byłoby poprzestać. Ale od kilku uwag na marginesie nie mogę się powstrzymać.

Nie o fabułę chodzi i nie o sposób opowiadania - bo prościutke to wszystko, takie szablonowe. Lecz o pewien wydźwięk rozrywkowej literatury amerykańskiej.

Po pierwsze, wysławianie kultu siły, konsekwentnego, bezwzględnego działania.
Po drugie, apoteoza "prywatnych armii", czyli najemników, wynajmowanych przez państwo do prowadzenia działań w różnych zakątkach świata, dokąd zołnierzy armii regularnej posłać nie bardzo można, bo parlament, bo opinia publiczna...
Po trzecie wreszcie, pewna, nazwijmy to tak, służebna, propagandowa rola amerykańskiej literatury rozrywkowej. W powieści "Pierwsza zasada" w roli złych chłopców Crais obsadził Serbów (ich ugrupowanie mafijne chce przemycić do USA dużą partię chińskich kałasznikowów) a Serbia i całe Bałkany są w książce prawdziwym jądrem ciemności. Refleks amerykańskiej percepcji dramatu bałkańskiego jest tu ewidentnie czytelny i irytująco nachalny. Szmuglowaną broń źli chłopcy z Serbii chcą sprzedać także złym mafiozom z Armenii. Rosjanie też występują,też są źli, ale jakby mniej i idzie się z nimi dogadać.

O rzucanych mimochodem "mądrościach" autora na temat Bałkanów, Rosji, Ukrainy i migrantówh z tych państw już nie wspomnę - poziom niedokształconego licealisty.

Cała seria jest godna polecenia. Każda książka mi przypadła do gustu choć ta najbardziej. Jest akcja, jest tajemnica

Książka Pirwsza Zasada była moją pierwsza i jak sie szybko okazała udana przygoda z twórczościa Roberta Craisa. Czyta sie lekko i przyjemnie. I nawet jak odłożysz ksiażke na kilka dni tygodni i po czasie postanowisz ja doczytac do końca okazuje sie ze wszystko o co juz przeczytałes zapadlo Ci głeboko w pamieć.
" Dla tak dobrej sprawy
Ktoś bez skazy prawy
Tak chcę"

" Dla tak dobrej sprawy
Ktoś bez skazy prawy
Tak...

Następna powieść Roberta Craisa, która wciąga, akcja dynamiczna, więc czyta się ją bardzo szybko. No i oczywiście daje możliwość ponownie spotkać Joe Pike'a, który razem z Elvisem Cole prowadzi kolejne śledztwo.

Dobra, poprawna książka. Do wyższej oceny zabrakło "fajerwerków", tego "czegoś".

Kolejna świetna książka Roberta Craisa, czytałam ją bardzo długo po mimo tego, że jest bardzo krótka, ale to już moja wina, nie mogłam się na początku wciągnąć, ponieważ przed tym czytałam pierwszy tom serii, nie miałam kolejnych więc zabrałam się za coś innego i wypadło na Craisa, trochę żałuję, bo sprawiałaby mi większą przyjemność w innym czasie.
Pomijając ten fakt, książka bardzo mi się podobała, Joe Pike, Elvis Cole i do tego John Stone, czego chcieć więcej, był John, którego ubóstwiam, w tej książce śmiałam się za każdym razem gdy tylko John otwierał usta, jego teksty są rozbrajające jego osoba, no coś wspaniałego, oczywiście Pike i Cole także są wspaniale wykreowanymi postaciami i ich kocham. Książka według mnie ciekawa, zaskakująca, porywająca.
Zakończenie...no po prostu, to było najbardziej urocze, rozkoszne i rozczulające zakończenie książki jakie czytałam, ale myślę, że żeby poczuć to co ja trzeba przeczytać więcej niż jedną książkę o losach Pike'a, trzeba go bardziej poznać, przywiązać się, albo ja po prostu wyolbrzymiam, ale rozpłynęłam się czytając ostatnią stronę, właściwie to ostatnie słowo. Myślę, że wszyscy przechodnie już to wiedzą, ponieważ skończyłam czytać wracając do domu. Moje "oooooooo" usłyszała cała ulica.
Polecam.

Pomijając ten fakt,...

Super kryminał, trzyma w napięciu. Polecam

Super kryminał, trzyma w napięciu. Polecam

Książka idealna na bezstresowe zabicie czasu, np. w wolne popołudnie. Czyta się nawet szybko, niespecjalnie skomplikowana, ale w miarę wciągająca fabuła, i to wszystko. Do przeczytania i zapomnienia, niemniej jednak do tego autora i bohaterów serii można co jakiś czas powrócić.

Książka kupiona na przeczekaniu, by nie nudzić się w podróży. Niestety pieniądze wydane w błoto...

kupiłam w biedronce w ofercie 3ksiazki w cenie 2. Jestem pozytywnie zaskoczona, książka pełna jest kłamstw i nieoczekiwanych zwrotów akcji, powoli łączymy wszystkie elementy układanki. Trochę naciągane jak dla mnie sensacyjne osiągnięcia głównego bohatera ale mimo wszystko dobrze się czyta.

• Robert Crais
  • 1. Biblio Główna
  • A2.04 2013

Dodaj cytat z książki Pierwsza zasada