Rewolwery i pistolety. Encyklopedia współczesnej krótkiej broni palnej

Okładka książki Rewolwery i pistolety. Encyklopedia współczesnej krótkiej broni palnej Aleksandr B. Żuk
Aleksandr B. Żuk Wydawnictwo: Bellona militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Bellona
2014-01-01
2014-01-01
Leszek Erenfeicht, Ryszard Jędrusik
Broń palna

Bardzo dobra pozycja. Przyda się nie tylko policjantom.

Bardzo dobra pozycja. Przyda się nie tylko policjantom.

Podobnie jak w pozycji tego autora o karabinach, bardzo fajne informacje dla początkujących miłośników broni.

Po książkę sięgnąłem po przeczytaniu "Karabinów, Karabinków i Pistoletów Maszynowych" tego samego autora. W porównaniu "Rewolwery i Pistolety" wydają się dwa razy obszerniejsze. W środku znajdujemy zwięźle acz treściwie omówiony rozwój krótkiej broni palnej, następnie wytłumaczone najczęściej spotykane zasady działania pistoletów oraz typy konstrukcji rewolwerów. Wszystko okraszone jest czytelnymi schematycznymi rysunkami. Trzeci, najobszerniejszy rozdział stanowi główną część. Tutaj Aleksandr Żuk dał popis swojej wiedzy bronioznawczej. Opisuje broń dokładnie, przy niektórych modelach podając sposób, w jaki należy je rozkładać. Podrozdziały dotyczące poszczególnych państw są czytelnie podzielone: firmy produkujące broń są posortowane alfabetycznie, a bron ich produkcji- chronologicznie. Dzięki temu łatwiej się zorientować, jak przebiegał rozwój broni, a często także samej firmy jej produkującej. Autor dokonuje też oceny niektórych mniej czy bardziej niekonwencjonalnych rozwiązań. Po części tekstowej znajdujemy dokładne rysunki omawianych konstrukcji. To wielki atut tej książki. Na ich podstawie można wychwycić nawet minimalne różnice pomiędzy wariantami, co przydaje się przy identyfikacji broni. Prototypy i szczegóły wyróżniające pewne warianty i partie produkcyjne są narysowane w formie zarysu, natomiast wersje produkcyjne- z pełnym cieniowaniem. Słusznie nie ma tu zdjęć- broń przedstawiana jest "sterylnie" i czytelnie. Czasami tylko moim zdaniem należałoby poprzedzielać partie tekstu o broni z państw które wyprodukowały najwięcej modeli broni krótkiej kilkustronową częścią ilustracyjną. W trakcie czytania zwykle przerzucam ze strony z opisem na część ilustracyjną, by chociażby znaleźć jakąś małą różnicę między dwoma wariantami tej samej broni, albo zlokalizować konkretną część pistoletu. Trzymanie dobrych kilkudziesięciu stron i przewracanie ich raz po raz jest po prostu niewygodne. Następne, krótkie rozdziały poświęcone są cywilnym rewolwerom z XIX wieku, "pistoletom szturmowym" i kompaktowym pistoletom maszynowym, kolbo-kaburom i amunicji. Ten ostatni zawiera rysunki nabojów niemal w skali 1:1, dzięki czemu jeżeli jesteśmy w posiadaniu np. jakiejś łuski, możemy po wytypowaniu najbardziej zbliżonych rysunków przystawić łuskę do nich i wybrać ten najbardziej podobny. Oczywiście nie znajdziemy tu każdego naboju, ale i tak trzeba by się naprawdę natrudzić, by znaleźć taki, którego autor nie zawarł.

Merytorycznie książka jest po prostu świetna. Opisy są dokładne jak na objętość tekstu poświęconą konkretnemu modelowi. Cechy konstrukcyjne takie jak rodzaj mechanizmu spustowego, działanie bezpiecznika i inne zagadnienia techniczne są jasno opisane, a przy tym język nie jest typowo techniczny. Owszem, najlepiej mieć już jakieś pojęcie na temat broni, ale jeśli przeczyta się pierwsze rozdziały nie powinno być problemów ze zrozumieniem zasadniczej części książki. Jeżeli natomiast komuś nie wystarczą opisy Żuka, należy już raczej poszukać instrukcji do interesującego nas modelu, albo samej broni.

Podsumowując, książka jest pozycją obowiązkową dla miłośników broni krótkiej, którzy chcą umieć rozróżniać dwudziestowieczne rewolwery i pistolety, znać ich parametry i rozwiązania techniczne, genezę powstania i skuteczność. Dla niezainteresowanego tematem może być jednak trochę zbyt nużąca. Ja tam akurat uwielbiam czytać o bezpiecznikach, ryglach, zasadach automatyki i ryglowania, osiach głównych, kurkach i iglicach :)

Do sięgnięcia po taką książkę skłoniła mnie przede wszystkim ciekawość, nie należę do koneserów uzbrojenia i moja wiedza o współczesnej broni palnej jest bliska zeru. Ta publikacja zdecydowanie poszerzyła moje horyzonty i dowiedziałam się z niej wielu bardzo interesujących rzeczy, mimo że nie dałam rady przeczytać jej w całości.

Jest to książka, która już od pierwszego rosyjskiego wydania została uznana za jedną z najważniejszych pozycji wśród miłośników broni palnej. Po wieloletnich staraniach, w końcu światło dzienne ujrzał jej przekład. Publikacja jest przepięknie, wręcz albumowo wydana, dzięki czemu jej najcenniejsza część, czyli bardzo drobiazgowe rysunki autora są należycie wyeksponowane. Co ważne, licząc od pierwszego wydania z lat pięćdziesiątych, książka mocno się rozrosła o współczesne modele broni palnej, dzięki czemu wciąż pozostaje aktualna.

Książkę czytało mi się dość dobrze, jest to typowa techniczna encyklopedia, jednak nie wymaga znajomości specjalistycznego języka. Trudniejsze pojęcia, czy skróty są skrupulatnie wyjaśnione, jeśli nie przez autora, to dzięki wtrąceniom tłumacza. Pierwsze dwa rozdziały można potraktować jako wstęp do bardziej szczegółowej wiedzy. Znajdziemy w nich historię rewolwerów i pistoletów oraz opisy podstawowych rozwiązań konstrukcyjnych w nich stosowanych.

W rozdziale trzecim zawarto szczegółowe opisy krótkiej broni palnej stosowanej i produkowanej w kolejnych, alfabetycznie ustawionych, krajach. Dowiemy się z nich o podstawowych konstrukcjach produkowanych w danych państwach, oraz o tym, jaką bronią służbową posługują się ich siły porządkowe, czy armia. Poznamy liczne warianty typowych konstrukcji, które, produkowane w bardziej egzotycznych, w tym światku, krajach, wykazuję minimalne różnice w bodowie.

Czwarty rozdział poświęcono szczegółowym opisom rewolwerów. Te podzielono, nie ze względu na kraj pochodzenia, a na kilka podstawowych wariantów konstrukcyjnych. W kolejnych częściach dowiemy się o nielicznych modelach szturmowych i maszynowych oraz o dostosowanych do pistoletów kolbo-kaburach, które zwiększają ich możliwości strzeleckie. Na końcu znajdziemy rozdział poświęcony nabojom do pistoletów.

Jest to niewątpliwie obowiązkowa pozycja dla wszystkich hobbystów, zajmujących się bronią palną. Nagromadzenie szczegółów, ogromna wiedza autora oraz jego dokładne rysunki czynią tę książkę niepowtarzalną i wyjątkową. Jednak nie tylko miłośnicy militariów znajdą w niej coś dla siebie. Z pewnością może okazać się pomocna autorom kryminałów, którzy dzięki niej unikną rzeczowych błędów oraz tym lepiej będą mogli rozwinąć szczegóły zbrodni.

Książka, mimo że skierowana jest do dość wąskiego grona odbiorców, jest publikacją niezmiernie wartościową i myślę, że wiele osób znajdzie w niej coś dla siebie. Jej piękne wydanie sprawia, że idealnie sprawdzi się jako prezent dla każdego, kto choć trochę interesuje się militariami.

Jest to książka, która już od pierwszego...

• MIlitaria
  • Zopiniowane
  • Personal Dev.
  • Broń palna
  • Praca / służbowe

Dodaj cytat z książki Rewolwery i pistolety. Encyklopedia współczesnej krótkiej broni palnej