rozwiń zwiń

Sto lat samotności

Okładka książki Sto lat samotności
Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców Seria: Kanon Na Koniec Wieku literatura piękna
436 str. 7 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kanon Na Koniec Wieku
Tytuł oryginału:
Cien años de soledad
Wydawnictwo:
Porozumienie Wydawców
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
436
Czas czytania
7 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8374952651
Tagi:
Macondo Buendia realizm magiczny
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
1
1

Na półkach: ,

Sto lat samotności Marqueza wywarło na mnie ogromne wrażenie. Początkowo sceptycznie podchodziłam do lektury a pierwsze strony powieści wydawały mi się wręcz nudne i jakieś dziwne, ale w miarę wsiąkania w świat kreowany przez autora
książka stawała mi się bliska.
Powieść ta nie należy do tych z cyklu łatwe i przyjemne. Czytelnik przedzierający się przez gąszcz bohaterów o tych samych imionach ma dziwne uczucie zagubienia i jakiegoś wewnętrznego niezrozumienia treści.
Dla mnie głównymi motywami Stu lat samotności są takie zagadnienia jak
-tytułowa samotność,
- problem kazirodztwa.
Marquez tak buduje swoje postaci, że czytający ma poczucie ich samotności w świecie, ich wewnętrznego odizolowania, separacji od tego co tu i teraz. Na przykład samotny jest pułkownik Aureliano Buendia. Jego niezdolność do wyrażenia uczuć powoduje, że wyrusza na wojnę i w różnych miejscach płodzi dzieci z różnymi matkami. Podobnie jest chociażby w przypadku Urszuli, która powoli traci wzrok, ale nikomu o tym nie mów i sama na swój sposób sobie z tym radzi, Kolejnym przypadkiem samotnika jest założyciel Macondo José Arcadio Buendía, który zostaje uznany z wariata i przywiązany do drzewa. Każdego bohatera ogarnia poczucie samotności.
ale co jest powodem tego stanu duszy postaci. Moim zdaniem brak miłości i zdolności to jej odczuwania, czy po prostu nieumiejętności radzenia sobie w momencie zakochania. Najgorsze jest też to,że każdy wierzy tu w przesądy a wiadomo kto wierzy w gusła temu... . A przesąd o urodzeniu dziecka z świńskim ogonem przeraża ród Buendia i moim zdaniem kieruje ich zachowaniem.
W powieści mamy do czynienia ze związkami między krewnymi co potęguje wrażenie niestabilności uczuciowej bohaterów i takie ja miałam wrażenie podczas lektury.
Podoba mi się bardzo sposób prowadzenia narracji.Narrator jest bierny , pasywny i co ważne nie ocenia postępowania mieszkańców Macondo.Jest tylko obserwatorem i jego celem jest tylko opowiedzenie historii, co ma znacznie. Czytelnik sam na osądzać i wnioskować i po to wprowadza autor takiego narratora.
A co mnie urzekło najbardziej w powieści? To na pewno oniryczność opisu wydarzeń. Miałam takie poczucie,że znajduję się w wiosce położonej w Andach we mgle i razem z bohaterami śnię jakiś dziwny sen.
A jakie wnioski po lekturze? Przede wszystkim,że nasz los zależny od nas samych. To my nim kierujemy i nie powinny go determinować jakieś rodzinne przesądy. Człowiek jest samotny wobec własnych wyborów a tylko kierowanie się uczuciami może nam pomóc lub zaszkodzić, to zależy od nas.
I to tyle z mojej strony, takie ogólne spisane odczucia . Zapraszam od lektury.

Sto lat samotności Marqueza wywarło na mnie ogromne wrażenie. Początkowo sceptycznie podchodziłam do lektury a pierwsze strony powieści wydawały mi się wręcz nudne i jakieś dziwne, ale w miarę wsiąkania w świat kreowany przez autora
książka stawała mi się bliska.
Powieść ta nie należy do tych z cyklu łatwe i przyjemne. Czytelnik przedzierający się przez gąszcz bohaterów o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    25 046
  • Chcę przeczytać
    17 905
  • Posiadam
    4 857
  • Ulubione
    1 901
  • Teraz czytam
    833
  • Chcę w prezencie
    288
  • Klasyka
    180
  • 100 książek BBC
    99
  • 2021
    88
  • Literatura iberoamerykańska
    80

Cytaty

Więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także