Alvethor. Białe miejsce

Seria: Ja Gorę
Wydawnictwo: Oficynka
horror
Rafał Socha

ALVETHOR (wyjaśnienie kwantyfikacją tezy) – zjawisko (fenomen), najwyższy stopień zagrożenia czterowymiarowej czasoprzestrzeni oraz stabilności procesów tu zachodzących. Najwyższy stopień zagrożenia życia Istot-rezydentów – w przypadku czasoprzestrzeni zamieszkanej. Proces nieodwracalny. "Alvethor - Białe Miejsce" został uhonorowany Nagrodą Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za...

"Alvethor - Białe Miejsce" został uhonorowany Nagrodą Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za rok 2014 w kategorii książka (głosowanie Kapituły).

źródło opisu: http://oficynka.pl/

źródło okładki: http://oficynka.pl/

mkmorgoth | 2015-09-15
Przeczytana: 09 lipca 2015

Po książkę sięgnąłem głównie dlatego, że czasem lubuję się w krwawych lub makabrycznych horror. O twórczości Kałużyńskiej słyszałem wiele dobrych słów, więc postanowiłem zmierzyć się z kolejną powieścią autorki.

W trakcie czytania, spodobał mi się wątek w pierwszym rozdziale. Zaczęło się jak dobry klimatyczny kryminał. Potem akcja przemieniła się w iście makabrycznie krwistą opowieść. I tutaj muszę przestrzec głównie czytelników o bardzo słabych nerwach. To nie jest ta książka, która miała was przestraszyć, i nie możecie spać w nocy. Ta książka was przerazi i pobudzi emocje do granic możliwości.
Tej książki nie sposób ocenić jednoznacznie. Czy jest dobra czy zła? Też nie da się. Książkę po prostu trzeba zaakceptować taką jaką jest.

Generalnie spodziewałem się czegoś innego. Zwykłego horroru z dawką paraliżującego strachu. Dostałem za to co innego - makabryczną historię, opowiadaną przez różne osoby. Zaś styl autorki jest bardzo dobry.

Sylwia Błach | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Stało się. Mózg mi zeżarło. Konkretniej: książka go zeżarła. Tak więc: bez jaj, ale z jajem, słów kilka o Alvethorze na Rozkoszach Umysłu. Tekst tylko dla ludzi o mocnych nerwach (bądź gustujących w popapranej stylistyce)

Alicya Rivard | 2015-01-25
Przeczytana: 11 stycznia 2015

= Świeża kałuża krwi =

"Białe miejsce" jest pierwszym tomem trylogii Alvethor i stanowi odważną próbę zmierzenia się Kałużyńskiej z rozczłonkowaniem ludzkiego ciała. W książce jedna wanna krwi to mało, dlatego posoka wypływa na chodniki miasta strumieniami. Krwawa Kałuża szatkuje, dekapituje, miażdży, mutuje i podpala swoich bohaterów, a potem z pełną premedytacją ożywia, by potrząsać nimi niczym szmacianymi lalkami. Mało tego, miesza w to wszystko swoją niepokojącą wizję czasoprzestrzeni kosmicznej wraz z tym, co tam się czai.

CZY MOŻNA ZABIĆ CZŁOWIEKA ZA TO, ŻE ŚMIERDZI?

Powieść otwiera epilog o nazwie "Loft". Nasza uwaga zostaje skierowana właśnie na ów Loft należący do pewnego biznesmena, a dokładnie na jego resztki, gdyż lokal spłonął w pożarze. Jego właściciel zginął na miejscu, choć to nie do końca precyzyjne określenie tej sytuacji. Podczas oględzin policja odkrywa niezidentyfikowanego pochodzenia substancję o wyjątkowo odrażającym zapachu, która pokrywa zwłoki...

createnewuser | 2015-04-09

niedosyt .....

gahanowa | 2017-06-20

"Idąc tym korytarzem, nie patrz pod nogi, bo sufit jest i ściany, lecz nie ma podłogi..."

Każdy z nas żyje w białym miejscu - bardziej lub mniej stąpając po ziemi. Jednak kiedy nadchodzi chwila zagrożenia, strażnicy biją o alarm i wyznaczają nowych rekrutów, broniących czterowymiarową przestrzeń. Używają tego, co mają pod ręką. Próbują walczyć z nieznanymi i niezidentyfikowanymi istotami - rezydentami. Każdy może być zagrożony, nikt nie jest bezpieczny.

Czego oczekiwałam, sięgając po tę książkę? Horroru rodem spod pióra Kinga, który zostaje w pamięci na długo i straszy na każdej stronie. A co dostałam? Potok krwi, wnętrzności i niezrozumiałych słów. Czym jest ta cholerna "Kwantyfikacja tezy" i inne twierdzenia rodem z encyklopedii? - to pytanie siedziało mi w głowie dość długo, aż w końcu kompletnie nasączyło się czarną breją, która zawierała DNA gatunków dawno wymarłych. I nagle wszystko zyskało sens.

Alvethor to pozycja bardzo przemyślana i dopracowana. Ani...

Marcin | 2017-05-06

Bardzo ciekawa książka, jeszcze ciekawszy będzie film. Gdzieś jest fragment na youtubie.

bruszkowski | 2017-03-15
garondi5 | 2017-01-18
Przeczytana: 01 lutego 2017
Bartłomiej | 2016-12-24
WTP | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016
    Ymar
    Magdalena Maria Kałużyńska
    Science Fiction 2005 03 (48)
    Rafał Dębski, Feliks W. Kres, Sebastian Uznański, Marek Hemerling, Magdalena Ma...
    Halloween
    Łukasz Śmigiel, Łukasz Orbitowski, Jacek Skowroński, Izabela Szolc, Dawid Kain,...
Nagrodzone książki w 2015

Kolejny rok zbliża się do końca, najwyższy czas zrobić jakieś małe podsumowanie. Dzisiaj przypomnimy wam książki-laureatki najważniejszych polskich nagród literackich. We wszystkich wywiadach autorzy zawsze podkreślają, że nagroda literacka, czy to przyznana przez zawodowe jury czy przez grono czytelników, to dla nich wyróżnienie i bardzo przyjemna rzecz.