Oko nieba

Cykl: Drużyna A (tom 10) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Himmelsöga
Ag2S

Letnią sielankę sztokholmskiej Drużyny A przerywa napad rabunkowy na małą wypożyczalnię wideo. Kamera monitoringu nagrywa zdarzenie, ale niespodziewanie rejestruje coś jeszcze. Wygląda na to, że pojawiła się nowa przerażająca forma przestępczości. Drużyna A zostaje wciągnięta w swoistą grę pozorów. W tym samym czasie były członek ekipy próbuje rozwiązać skomplikowaną międzynarodową sprawę – zaginięcie wysokiego rangą szefa policji bezpieczeństwa Säpo. Czy można wygrać ze złem, nie stając się jednocześnie złym człowiekiem? Czy można bronić demokracji za wszelką cenę?

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2014

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Anna | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Mogło się skończyć lepiej.

To już ostatnia część o Drużynie A, i gdyby nie to, że Drużyna A doczekała się kontynuacji w nowym cyklu, byłabym rozczarowana niedostateczną ilością fajerwerkow na koniec :)

Niesamowite jest to, jak Arne Dahl potrafi połączyć wiele, wydawałoby się kompletnie rozłącznych wątków. Mamy tu i anoreksję, i szkolny mobbing, i prostytucję w najbardziej zdegenerowanej formie, ale mamy też szpiegostwo, broń biologiczną i akcje rodem z Bonda.

Kto, jeśli nie Drużyna A jest w stanie to ogarnąć?

Nawiasem mowiąc, za najsłabszy element cyklu uważam samą nazwę "Drużyna A". Jest szołmeńska, niepoważna i sprawia mylne wrażenie, że mamy do czynienia z bandą pajaców.

Amarisa | 2015-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Arne Dahl jest pisarzem, krytykiem literackim i redaktorem. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych autorów kryminałów w Szwecji. Zdobył wiele prestiżowych nagród literackich, a jego dzieła przetłumaczono na ponad 20 języków. Największą popularność przyniosła mu seria o Drużynie A - specjalnej jednostce policji do zwalczania przestępstw międzynarodowych, w której skład, na dzień dzisiejszy, wchodzi dziesięć tomów. Ostatnim z nich jest "Oko nieba".

„Coś unosiło się ze ścian. Pożeglowało w dół i opadło przy nich. To był czysty ból.“

Kto by pomyślał, że zwykły napad na wypożyczalnię wideo może stać się początkiem śledztwa, od którego zależeć będzie życie kilku osób. Że w tak przypadkowy sposób można trafić na ślad seryjnego mordercy. Z całą pewnością nie spodziewała się tego Lena Lindberg, członkini Drużyny A, kiedy znalazła się na miejscu przestępstwa. Zauważyła tam coś, co pozwoliło im wpaść na trop nie tylko makabrycznego zabójcy, ale również nowej, przerażającej formy...

daka | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Kiedy ginie Twój ulubiony bohater, masz ochotę rzucić książką o ścianę i nienawidzisz autora. Ale Arne Dahl chyba jednak lubi swoich czytelników. Żeby coś takiego wymyślić....Polecam tę serię. Szkoda, że to ostatni tom.

jamczyk | 2017-02-20
Przeczytana: 17 lutego 2017

Po raz kolejny Arne Dahl udowadnia, że potrafi świetnie pisać, nie tylko o zbrodni, czy Drużynie A, ale głównie o życiu ludzi i ich problemach. Dużą przyjemnością czytelniczą, było każde spotkanie z bohaterami i obserwowanie ich dojrzewania, czy sposobu myślenia, by rozwiązać kolejny kryminalny problem. Polecam.

Gerreth | 2014-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Tak właśnie to się zaczyna – 464 stron przygody przeżywanej wraz z Drużyną A, będącą elitarnym oddziałem sztokholmskiej policji.
W Oku nieba mamy do czynienia z dwoma wątkami. Pierwszy z nich to wyścig, w którym policjanci muszą się zmierzyć z seryjnym mordercą, a jego stawką jest ludzkie życie. Drużyna A musi sprawdzić niezliczoną ilość tropów, by wyizolować z grupy podejrzanych osób prawdopodobnego sprawcę, by nie...

Katarzyna | 2015-08-03
Przeczytana: lipiec 2015

Arne Dahl jest świetny. Intryga powieści jak zwykle niebanalna, ciekawie skomplikowana, a do tego przemycone przemyślenia o życiu, egzystencji, świecie. Wiele złotych myśli wartych zapamiętania i to w powieści kryminalnej, po której można by niewiele się spodziewać! Wciągające. Szczerze polecam.

Zyrafu | 2015-09-07
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

"Oko nieba" to świetne zamknięcie dziesięciotomowego cyklu o Drużynie A. Jak to już niejednokrotnie się zdarzało, członkowie drużyny prowadzą niezbyt emocjonujące śledztwa; napad na wypożyczalnię wideo wydaje się kolejnym niezbyt ważnym przestępstwem na kryminalnej mapie Sztokholmu.
Okazuje się jednak, że wychodząc od tego dziwnego napadu, Drużyna trafia na ślad seryjnego mordercy, który z niewiadomych względów morduje... anorektyczki. Tak - wygląd zewnętrzny, atrakcyjność, bulimia, anoreksja - to właśnie te problemy wybrał Dahl jako nośnik refleksji o współczesnym świecie.
Jeszcze więcej o brudach tego świata ma okazję dowiedzieć się Paul Hjelm, który zupełnie nieoficjalnie otrzymuje zadanie odszukania zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach wysokiego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa, czyli mówiąc prosto - gwiazdy szwedzkich szpiegów.
Świetne zamknięcie cyklu; mam jednak wrażenie, że dobrze, że Dahl przemodelował swoje uniwersum. W nowym cyklu (pierwszy tom "Głuchy...

figlarna24 | 2015-05-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 maja 2015

"Oko nieba" to kolejna już powieść Arne Dahla, którą czytałam. Wcześniejsze pozycje, które mnie się bardzo podobały, ale i wam polecałam to: "Msza żałobna", "Ciemna liczba", "Wody wielkie". "Oko nieba" to już dziesiąta cześć, w której policyjna jednostka, zwana Drużyną A zajmuje się kolejną sprawą. Tym razem Drużyna A bada sprawę, która z pozoru jest poniekąd banalna. Jednakże tak nie jest. Zwyczajny napad na wypożyczalnie wideo obnaża nowy rodzaj przestępczości, który do tej pory nie rzucał się władzom policji w oczy. Lena Lindberg, członkini Drużyny A podczas oględzin wypożyczalni zauważa ślad czegoś bardziej przerażającego. Czy to możliwe, że błahe zdarzenie w wypożyczalni wideo może zwiastować "przybycie" seryjnego mordercy? Natomiast inny policjant, były już członek Druzyny A Paul Hjelm zostaje uznany jako doświadczony, wprawiony oraz odnoszący sukcesy w wykrywaniu sprawców funkcjonariusz. Poproszony go, by odnalazł czołowego członka SAPO. Zadanie staje się dosyć trudnym...

Natalia | 2015-04-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Najlepsza z serii powieści o Drużynie A, aż żal, że ostatnia

generacjaNikt | 2017-02-02