Łowca

Okładka książki Łowca John Lutz
Okładka książki Łowca
John Lutz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Frank Quinn (tom 4) Seria: Zabójcza seria kryminał, sensacja, thriller
Frank Quinn (tom 4)
Zabójcza seria
Urge to Kill
Prószyński i S-ka
2014-11-25
2014-11-25
Bartosz Kurowski

W "Łowcy" od początku akcja idzie tym samym schematem, co w poprzednich częściach serii: seryjne morderstwa, Rentz zleca śledztwo, Quinn przekonuje innych itd., itd. ...
Oklepane i przewidywalne, ale jeszcze nie jest najgorzej. Wraz z rozwojem fabuły pojawiają się mniejsze lub większe błędy merytoryczne z zakresu medycyny sądowej oraz entomologii sądowej, które osobiście mnie irytowały (pewne zboczenie zawodowe biologa). Najgorsza była jednak końcówka: przekombinowana, pozbawiona sensu, wnioski wzięte znikąd. W moim odczuciu najgorsza z książek w serii o detektywie Quinnie. Mimo wszystko książka nie jest zła. Czyta się ją sprawnie, nie męczy.

Kolejny tom Zabójczej serii, który niestety mnie nie porwał. Chociaż język, jakim autor posługuje się w utworze jest przejrzysty, a sama fabuła skonstruowana jest zmyślnie, to i tak "Łowca" według mnie nie jest wart zapamiętania. Brakuje mi tu stopniowo budowanego napięcia, które powinno być obowiązkowe w kryminałach. Spośród czterech przeczytanych dotychczas książek Lutza, ta podobała mi się najmniej.

Lutz jak zawsze wie jak budować napięcie i mrozić skutecznie krew w żyłach czytelnika.
Ponowne spotkanie z ekipą detektywa Quinna.Tym razem zaczynają ginąć mężczyzni z broni kalibru 25. Polityk Renz wzywa na pomoc pracujących już tylko detektywów Franka Ouinna. Wkrótce sprawa się komplikuje gdyż oprócz morderstw Kalibru 25 dochodzi do serii zabójstw pięknych kobiet,które morderca traktuje jak zwierzynę łowną.
Czy mają do czynienie z jednym czy może z większą liczbą zabójców gdyż zabici mężczyzni nie giną z tej samej broni ...
Zdecydowanie polecam wielbicielom mocnych wrażeń ;)

Pan John Lutz jest mi bardzo dobrze znany. Wszystkie powieści tego pana wydają mi się w miarę dobre, poza tą jedną.

To co lubię w powieściach Lutza, to seryjni mordercy, którzy są zawsze w historii z detektywem Quinn'em. Jednak tutaj, autor serwuje nam wieczną pogoń. I wciąż nie mam pojęcia, co się wydarzyło w tej powieści!

"Co?", "Ale jak?" - takie pytania przyszły mi do głowy po zakończeniu. Nie mam pojęcia, jakim cudem tak pogmatwana powieść mogła stać się jeszcze bardziej zawiła.
Wnerwiający bohaterowie (a w szczególności Pearl),wcale nas nie przybliżyli do tej historii. Po prostu, kiedy Lutz pisał o tym babsku, to aż mnie świerzbiło, aby jej przywalić! Wyszczekany pudel, który prosił się o kopniaka w tyłek.

W tej powieści nie ma brutalnych i efektownych zbrodni, do których przyzwyczaił nas Lutz. Jest to nic innego jak: zabawa w berka.

"Co?", "Ale jak?" - takie pytania przyszły mi...

To moje pierwsze podejście do książek tego autora, zachęcona opinią w gazecie oraz pojawieniem się tej książki na półkach mojej biblioteki postanowiłam wziąć byka za rogi:-) Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, bo nie spodziewałam się aż tyle. Super skreślone postacie policyjne, są obecne w fabule, ale nie jej nie zawłaszczają. Jest psychopata, są krwawe morderstwa kobiet oraz inne morderstwa pozornie nie powiązane z tymi pierwszymi, jest też wartka akcja, stopniowo budowane napięcie i nawet lekkie zaskoczenie na koniec. Książka w sam raz na wakacyjne dni, jeśli ktoś lubi książki o psychopatach oczywiście:-)

Łowca to czwarty tom cyklu o Franku Quinnie. Za publikację tej kryminalnej serii w Polsce odpowiada wydawnictwo Prószyński i S-ka, które niestety wydaje poszczególne jej części nie po kolei. Im więcej książek Johna Lutza czytam, tym bardziej przekonuje się do jego stylu. Coraz bardziej zaczyna mi także doskwierać fakt, że swoją przygodę z Frankiem Quinnem i jego zabójczo skuteczną drużyną zaczęłam od środka, a nawet od końca...

Czytelnicy nieznający jeszcze twórczości tego autora mają jednak szansę przeczytać całość w dobrej kolejności (prawie),a przynajmniej od początku, czyli powieści Mrok. Zaś ja po zapoznaniu się z tomem pierwszym i drugim, musiałam sięgnąć po czwarty, bowiem trzeciego jeszcze nie ma... (ale będzie). Wspomniany już wcześniej Łowca, jest według mnie najsłabszą jak dotąd częścią serii, choć jest to raczej wątpliwa zasługa skomplikowanego i zbyt enigmatycznego rozwiązania. Faktem jest, że wszystkie książki miały dość tajemnicze zakończenia i zazwyczaj żywiłam przekonanie, że coś zostało niedopowiedziane, ale w tym konkretnym przypadku autor, po prostu zbytnio przekombinował.

Nowym Jorkiem wstrząsa kolejna fala zbrodni. Od kul z małokalibrowej broni giną mężczyźni, a potraktowane jak łowieckie trofea ciała kobiet są odnajdowane w różnych częściach miasta. Czyżby w mieście pojawiło się dwóch seryjnych morderców? A może obydwie serie zabójstw są ze sobą powiązane? Detektyw Frank Quinn ruszy w pogoń za potworem, który jest łowcą w każdym calu. Może się jednak okazać, że schwytanie go wcale nie zakończy krwawych miejskich żniw.

Autor sprytnie podsuwa czytelnikowi tropy, choć niejednokrotnie są to błędne ślady, które wcale nie przybliżają do odkrycia tajemnicy dochodzenia. Dzięki temu, do ostatnich stron nie wiadomo kto zabija. Podoba mi się także to, że choć w standardowych już dla tej serii retrospekcjach autor wydaje się wskazywać na przeszłość mordercy, to i w nich często można natrafić na niespodzianki. Zdarza się bowiem, że choć wspomnienia traumatycznych przeżyć wskazują na to, że przeżywa je ten, kogo Quinn usiłuje schwytać, to finalnie okazuje się, że jest to historia człowieka jedynie wplątanego w śledztwo.

Powolutku zaczynam doceniać misterność z jaką Lutz tworzy historie swoich bohaterów. Ich losy bywają bardzo przewrotne. Dokładnie tak jest w tym przypadku. Choć, wydaje mi się, że tym razem zabrakło tu równowagi i chęć zaskoczenia czytelnika przysłoniła logikę fabularną. Jestem jednak pewna, że i tak książka ta zostanie doceniona przez miłośników Johna Lutza oraz detektywa Franka Quinna. Z pewnością warto po nią sięgnąć, gdyż mimo wszystko stanowi dobrą kontynuację pierwszych tomów. Pozostaje mi teraz poczekać na trzeci tom pod tytułem Bez śladu, który ma się ukazać pod koniec maja.

Na plus:
+ bohaterowie znani z poprzednich części cyklu
+ lekkie pióro
+ ślepe uliczki i mylne tropy, które podsycają napięcie

Na minus:
- historia opowiedziana w retrospekcjach jest gorsza od tych w poprzednich powieściach
- poszczególne części cyklu są wydawane w nieodpowiedniej kolejności
- przekombinowania fabularne

Jest to moja pierwsza książka tego autora. Przeczytałam ją, ponieważ zainteresował mnie jej tytuł i opis. Lecz po przeczytaniu kilku pierwszych stron zastanawiałam się czy jej nie odłożyć. Jednak ciekawość zwyciężyła i dobrnęłam do końca. Książkę tą czyta się dobrze, jest wciągająca, trzyma w napięciu. Miejscami nie mogłam się oderwać i doczekać jakie będzie zakończenie. Przyznam, że zakończenie było dla mnie trochę zaskakujące. Polecam, jeśli ktoś lubi mocne wrażenia.

Trzyma poziom, w schemacie serii.

Trzyma poziom, w schemacie serii.

Mroczna, krwawa - trochę podobna do poprzednich, ale na letnie wylegiwanie się na balkonie jak znalazł.

Dużo krwi i brutalności. I dobrze, w końcu o to chodziło. Schematycznie podobnie do poprzednich części. Sama akcja jest nawet wciągająca jednak szczególnie końcówka wydaje mi się trochę naciągana i przekombinowana.

• Ebooki
  • Literatura amerykańska