Marsz Polonia

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki

Nowa powieść Jerzego Pilcha oszałamia rozbuchaną wyobraźnią jak ze wspaniałego snu, nie tracąc nic z ironii, humoru, pikanterii i ostrości spojrzenia, za jakie uwielbiają go fani. Bal u niejakiego Bezetznego, słynnego rozpustnika i prześmiewcy, znanego wszystkim Polakom na jaki trafia narrator jest balem arcypolskim.

Darek DTSG | 2014-06-17
Przeczytana: 2014 rok

Oniryzm w wykonaniu mistrza rodzimej prozy ... Uwielbiam Pilcha choć tego typu gatunkiem się nie zachwycam . Autor ujął mnie między innymi swoim humorem gdzie w krzywym zwierciadle bardzo barwnie opisuje polską rzeczywistość . Dla mnie bomba ;)

SłabyGracz | 2014-03-01

Troszkę się na niej zawiodłem. Cały koncept bazuje na przedstawieniu Polski jako niewielkiej społeczności, ale jakoś mało w tym treści. Duża część książki została zmarnotrawiona na przydługi wstęp z którego niewiele wynika. Natomiast najważniejszy punkt książki niby ma 100 stron, ale jakoś nie ma w nim nic odkrywczego. Pod względem formalnym jest to oczywiście powieść dobra. Ma ona świetny styl literacki, znakomite dialogi, dozę standardowej dla Pilcha smutnej refleksji oraz mnóstwo charakterystycznego dla tego autora filozofowania. Można przeczytać, ale polecam tylko fanom pisarza rodem z Wisły.

Patrycja Perzyna | 2014-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 13 lipca 2013

Jakby tak jeszcze znać się troche na polityce i sprawach państwa to jeszcze lepsza!

Przemek Skoczyński | 2012-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2012

Miałem o Pilchu zdanie takie, że ma styl kwiecisty i cudny, a treści w tym niewiele. W "Marsz Polonia" zaskoczył mnie dosyć, bo treści tu tyle, że aż przesyt. Nawiązując do klasyków ("Wesele", "Boska komedia", "Mistrz i Małgorzata") i przyjmując konwencję powieści-snu, pokazuje (który to raz w rodzimej literaturze?) nasze polskie piekiełko po 89 roku w krzywym zwierciadle. Odniesień do postaci i zdarzeń realnych tu tyle, że można się z tą książką zaprzyjaźnić na dłużej, jednak nieodparte wrażenie, że "to już było", nie pozwala mi ocenić jej wyżej. Jak zwykle brawa za styl.

Cinnamon | 2012-05-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Przesłuchałam w formie audiobooka, czytanego przez samego autora. Styl Pilcha połączony z głosem Pilcha to naprawdę wykwintne danie :)

Jonasz | 2010-08-27
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobra, choc jednak nie najlepsza. Jednak wole powiesci Pilcha, w ktorych o cos chodzi. Tutaj mamy szereg zabawnych, zaskakujacych scen i dialogow, ale nie znalazlem jekiejs mysli przewodniej.

króliki | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

Chyba najdziwniejsza i najbardziej niekonwencjonalna z wszystkich dziwnych dotychczas przeczytanych książek Pilcha. Ciekawa, nie pod względem fabuły, ale przesłań w niej zawartych, z których mam nadzieję, że przynajmniej połowę udało mi się wyczytać. Myślę, że warto przeczytać, ale sądzę też, że jeśli ktoś wcześniej Pilcha nie czytał, to lepiej, żeby sięgnął najpierw po coś prostszego, żeby się z jego specyficznym sposobem pisania oswoić, bo inaczej można się niepotrzebnie zrazić.

KlaraIKot | 2016-03-03

Najsłabsza książka Pilcha. Lepiej coś innego przeczytać. Najlepiej "Bezpowrotnie utraconą leworęczność "

Małgorzata | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Nacięłam się. Oj nacięłam się.
Oniryzm*, poetyka snu to twór, którego histerycznie nie znoszę. Lubicie gdy ktoś opowiada Was swój sen? O Boziu ja nienawidzę!
- I wiesz wtedy byłam u Ciebie ale wiedziałam, że to nie u Ciebie tylko jakby w korytarzu i nie widziałam Cię ale wiedziałam, że tam jesteś...itd., itp.
Nie. Nie. Nie. Nie. I jeszcze raz nie.

"Marsz Polonia" to właśnie poetyka snu. Przebrnęłam w mękach przez 3/4 książki.

Nie będę się dalej wypowiadać. Kto trawi tego typu literaturę - proszę bardzo. Kto zrządzeniem losu ma tę samą organiczną niechęć (onirofobię? ) co ja, niech nie sięga.

driada62 | 2015-10-17

Uwielbiam Pilcha, ale ta książka mnie nie porwała. Może nie czas, może jeszcze nie dojrzałam , pewnie do niej wrócę w przyszłości jeszcze raz :)