Podróż wokół mojej czaszki

Seria: Biblioteka Babel
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Utazas a koponyam körül
powieść węgierska

Wszystko zaczyna się pewnego marcowego popołudnia 1937 roku. Autor-narrator, publicysta, je podwieczorek w budapesztańskiej Kawiarni Centralnej i rozmyśla nad sprawami finansowymi, kiedy w pewnej chwili rusza pociąg. Punktualnie o siódmej dziesięć. Budzi to w nim zdziwienie, gdyż w pobliżu nie jeżdżą pociągi. Minutę później rusza drugi pociąg, potem kolejny. Dopiero przy czwartym autor uświadamia sobie, że to halucynacje... Oto fascynujące studium powolnego odkrywania choroby, bolesny, precyzyjny opis pierwszych symptomów guza mózgu, pierwszych, a potem kolejnych. Pełen dystansu, przez co wolny od ckliwości, opis życia w chorobie i z chorobą. Autor-narrator amatorsko zafascynowany medycyną wchodzi w rzeczywistość, której się dotąd z uwagą przyglądał. Patrzył jednak głęboko przekonany, że mnie to nigdy nie spotka. Frigyes Karinthy (1887-1938) to bardzo znany na Węgrzech, a mało jak dotąd w Polsce, prozaik, poeta, satyryk. Publicysta legendarnego pisma Nyugat, tłumacz Kubusia Puchatka, autor parodii literackich, humorystycznych opowiadań, nowych przygód Guliwera. W 1936 roku przeszedł operację guza mózgu, co stało się kanwą powieści Podróż wokół mojej czaszki, dwa lata później zmarł.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: http://www.piw.pl/

wabag | 2015-01-31
Na półkach: Beletrystyka, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Węgier z Czechem dwa bratanki... Wiem oczywiście, że to inna nacja występuje w znanym powiedzeniu, ale czytając książkę Karinthy'ego miałem cały czas wrażenie, że czytam książkę czeskiego autora.

Mistrzowski humor znany z twórczości Haszka czy Hrabala bawi, ale też i zmusza do autorefleksji. A wszystko to wywołane rzeczą jak najmniej nadającą się do żartów, a mianowicie bardzo poważną chorobą głównego bohatera- a zarazem autora.

Sposób narracji oraz optymizm bijący z każdego słowa sprawia, że każde nasze życiowe niepowodzenie czy powód do zmartwień staje się mało ważne. No bo skoro autor mając do czynienia z tak ciężką chorobą (a rzecz ma miejsce w latach trzydziestych XX wieku) potrafi podejść do niej z humorem (co nie oznacza, że nie robi wszystkiego aby udało się chorobę pokonać), to dlaczego my- współcześnie żyjący mamy tak na poważnie podchodzić do wzrastającego kursu franka, braku zupy na obiad czy wrednego szefa w pracy?

Na wszystko należy spoglądać z lekkim...

ciasteczkowy_ | 2015-01-11

"Podróż..." to świetna książka napisana przez znanego węgierskiego pisarza, poetę i satyryka. Karinthy z niespotykaną łatwością, dystansem i humorem opowiada o przebiegu swojej choroby jak i o operacji usunięcia guza z mózgu, podczas której przez większość czasu był świadomy. Co warto zaznaczyć, był to rok 1936!

chupsh | 2015-09-30
Na półkach: Wegierskie, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2015

wciągająca, narrator znakomicie bawi się uczuciami czytelnika, ale czegoś jej brakuje.

delfinapotocka | 2016-11-27
Róża | 2016-11-25