- data wydania
- 3 października 2014
- ISBN
- 9788363855956
- liczba stron
- 479
- słowa kluczowe
- Agnieszka Graff, feminizm, liberalizm
- kategoria
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język
- polski
- dodała
- Alfalfa
Feministka na placu zabaw, niania w Nowym Jorku, intelektualistka wszędzie– a do tego działaczka Kongresu Kobiet i autorka Świata bez kobiet, książki przełomowej dla debaty o Polsce czasów transformacji. Agnieszka Graff, jedna z najbardziej wyrazistych publicystek ostatnich lat, opowiada historię polskiego ruchu kobiecego, pokazuje zderzenie amerykańskiego campusu z wschodnioeuropejskim...
Książka lekka i głęboka zarazem: o odkrywaniu i budowaniu tożsamości, o feminizmie i gender, o kruchym społeczeństwie obywatelskim, o Manifie i Kongresie Kobiet oraz o życiu ideowym i codziennym w czasach transformacji i patriarchatu. To nie tylko wywiad z jedną z najciekawszych intelektualistek polskich to ważny przyczynek do najnowszej historii Polski. Konieczna lektura dla wszystkich, którzy są „stąd”. Tych „nie stąd” też porwie.
Magdalena Środa
W wywiadzie rzece z Agnieszką Graff po prostu się zaczytałem przez dwie noce i dzień pomiędzy nimi. Mówi ona o literaturze i humanistyce, o studiach gender, o światowym i polskim feminizmie i przede wszystkim o tożsamości — kobiety, Polki, matki, feministki. Z poruszającą szczerością Graff opowiada o tym, jak poznawała samą siebie, jak uczyła sie nie bać oraz uwalniać własną siłę. Autorka pokazuje, jak kobiety polskie płacą cenę transformacji, i ostrzega, że zostało nam już niewiele czasu, by obronić własną podmiotowość oraz możliwość autonomicznych woborów w najważniejszych sprawach życiowych.
Wiktor Osiatyński
źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/graff-jestem-stad
źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/graff-jestem-stad
Kiedy zaczynałam czytać o feminizmie lata temu, zaczęłam właśnie od Agnieszki Graff. I to nie był głupi wybór. Teraz, po jakimś wywiadzie gazetowym, postanowiłam zobaczyć, co nowego popełniła.
Z Agnieszką Graff mogę się czasami nie zgadzać, ale nawet w takich momentach dobrze mi się ją czyta. Fajna opowieść o dorastaniu i szukaniu dojrzałości, o studiach w Stanach (tak innych od tego, co poznałam w Warszawie a potem w Pradze).
Dużo o polskim patriotyzmie i o tym, że "Nie możemy oddać patriotyzmu konserwatystom". Nie wiem, czy nie możemy, ale na pewno nie powinniśmy. AG potwierdziła też kilka moich wniosków co do aktualnej sytuacji w PL, które mogłam wyciągnąć dopiero wyjeżdżając, z dystansu. Może niektórzy też otworzą oczy bez emigracji.
Zabieram się za "Matkę feministkę". Wywiad powstał już po jej wydaniu i mówi się w nim o reakcjach na tę książkę. Tym bardziej nie mogę się doczekać.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Inwigilacja
Przez długi czas nie mogłam wziąć się za czytanie książek polskich autorów. Dziwnie czyta mi się o miejscach, które znam i moja wyobraźnia nie działa...