Historia literatury hiszpańskiej

Seria: Dzieje Literatur Powszechnych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Suerte

Długo oczekiwana i jedyna na polskim rynku aktualna synteza historii literatury hiszpańskiej. Autorka w ciekawy i chronologiczny sposób przedstawia najważniejsze epoki literackie w odniesieniu do Hiszpanii - autorów, dzieła oraz gatunki literackie - nie pomijając odpowiedniego kontekstu społeczno-politycznego oraz powiązań z literaturą światową, w tym podkreślając związki i podobieństwa Hiszpanii z Polską oraz szerzej omawiając autorów lepiej znanych w Polsce.
Najwięcej miejsca poświęciła dwóm najważniejszym epokom literackim Hiszpanii - tzw. Wiekowi Złotemu (XVI-XVII w.) i Wiekowi Srebrnemu (1898-1936).
Tekst zasadniczy został opatrzony atrakcyjnymi cytatami zarówno z krytyków i historyków literatury, jak i bezpośrednio z dzieł literackich oraz tablicami chronologicznymi wydarzeń historyczno-kulturowych w Hiszpanii, Polsce i na świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN

źródło okładki: Wydawnictwo Naukowe PWN

Aleksandra_Zdan | 2014-11-10

Dobre i rzetelne opracowanie - na czasie. Fajnie, że autorka uwzględniła też najnowsze trendy w literaturze hiszpańskiej oraz percepcję tej literatury w Polsce. Świetny punkt wyjścia do badań komparatystycznych.

Airain | 2019-03-19
Na półkach: Podręczniki, Przeczytane