Ostry dyżur

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Wydawnictwo: Albatros
DO NO HARM
giovanna

Do ordynatora ostrego dyżuru, Davida Spiera, trafia Clyde - głośny przestępca, który wcześniej miesiącami terroryzował jego placówkę. Środowisko medyczne i rozwścieczona opinia publiczna domagają się niezwłocznego wydania łotra policji, lekarz jednak nie zamierza się na to zgodzić, aż do całkowitego wyleczenia pacjenta. Kiedy terrorysta ucieka i kontynuuje swój proceder, Spier pozostaje sam, wystawiony na ataki ze wszystkich stron. Wtedy podejmuje prywatne śledztwo, które doprowadzi go na trop intrygi, w którą zamieszane jest całe środowisko lekarskie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1121,1626,ostry-dyzur.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1121,1626,ostry-dyzur.html

Amarisa | 2014-10-27
Przeczytana: 26 października 2014

Najbardziej newralgicznym oddziałem każdego szpitala jest ostry dyżur. To tu podejmowane są decyzje, od których zależy życie trafiających nań pacjentów. Pracujący na nim lekarze mają zawsze ręce pełne roboty i ani chwili na odpoczynek. Złożona przez nich przysięga Hipokratesa zobowiązuje do niesienia pomocy każdemu, kto tego potrzebuje, bez względu na okoliczności i wyznawane przez siebie wartości. A przynajmniej tak być powinno...

Kiedy jednak na oddział ratunkowy Centrum Medycznego w Los Angeles trafia jedna z jego pracownic, której twarz ktoś oblał ługiem, silnie żrącym środkiem stosowanym m.in przez hydraulików do udrażniania rur, na bok idzie etyka lekarska, a górę biorą emocje. Nikogo nie powinno więc dziwić, że kiedy po trzecim, na szczęście udaremnionym ataku, na oddział trafia ciężko ranny sprawca tych brutalnych napadów, prawie nikt nie rusza się z miejsca, aby udzielić mu pomocy. Patrzą jedynie z pogardą i nienawiścią na cierpiącego, wijącego się z bólu na ziemi...

Henioo | 2018-05-08
Przeczytana: 01 maja 2018

Sam przeciw wszystkim. Złapali go i uciekł. Takie mam skojarzenia z tą książką. Trochę męczyłem ją przez pierwsze 200 stron, czego nie znoszę, ale no nie miałem czasu więcej, więc takie szarpane czytanie to było. Od 200 strony już poszło z górki. I co mogę powiedzieć, ot taka powieść nieco inna niż inne, ale też podobna i nie wyróżniająca się jakoś szczególnie w zalewie innych.
Mnie najbardziej podobał się wątek, gdzie główny bohater, lekarz, staje przed dylematem - leczyć, czy nie leczyć podejrzanego o przestępstwo?

Ashley85 | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Lubię książki, które pokazują, że świat zdecydowanie nie jest czarno-biały, że czasem dobrzy ludzie podejmują złe decyzje, a odpowiedź na to, czym jest zło, nie zawsze jest prosta. "Ostry dyżur" to właśnie taka lektura. Nie raz zmusza do zastanowienia, co my byśmy zrobili na miejscu bohatera. Poza tym, szybka akcja, ciekawi bohaterowie, możliwość "podpatrzenia" jak funkcjonuje ostry dyżur w wielkim amerykańskim szpitalu. Krótko mówiąc, jak dla mnie świetna książka.

magdalena | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Jest zbrodnia. Powinna być surowa kara. Ale czy nie ma jakichś sytuacji łagodzących? Czy empatia, współczucie, chęć zrozumienia przyczyn mają dzisiaj jakiś sens?
Przed takim wyborem staje wspaniały lekarz. Jego koleżankom i kolegom grozi ogromne niebezpieczeństwo ze strony agresora. Czy powinien wykazać zawodową solidarność czy pamiętać przede wszystkim o tym,że jest lekarzem i powinien każdemu pomagać. Nawet jeżeli ten ktoś ma na sumieniu okropne czyny?
Mocna pozycja, jest tu masa napięcia, sporo emocji. Nie można się oderwać.

Artur Rawicki | 2015-03-19

Polecam wartka akcja rozgrywająca się na oddziale ratunkowym, profesjonalnie napisana ,autorem jest lekarz ,czyta się szybko z przyjemnością.Poruszany jest problem etyki lekarskiej i etyki w pracy policji.Czy mamy prawo się mścić na chorym człowieku który okaleczył naszych przyjaciół ,kolegów.Dobra pozycja i po przeczytaniu dająca szereg refleksji.Na pewno przeczytam pozostale książki tego autora.

zabulak | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 stycznia 2017

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i myślę, że całkiem udane, pewnie sięgnę jeszcze po kolejne pozycje. Co mogę powiedzieć o samej fabule, czyta się dość szybko, książka wciąga, aczkolwiek są momenty, gdzie akcja toczy się wolniej, robi się lekko nudno. Bardzo spodobał mi się profil psychologiczny przestępcy. Po raz kolejny udowodniono, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na kształtowanie naszego późniejszego życia i często nasze złe uczynki mogą mieć wiele twarzy. Trzeba sięgnąć do przeszłości, aby sprawdzić, co kryje się za niejednokrotnie okrutnym zachowaniem, bo nie wszystko jest białe lub czarne.
Książkę niewątpliwie polecam !

Eljot | 2018-01-21
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Ksiązka jest dobra, ale potworna. Z każda kolejną stroną byłam jeszcze bardziej przerażona. Autor bardzo realistycznie opisuje to co się dzieje na ostrym dyżurze. Niezwykle realne opisy obrażeń i tego w jaki sposób lekarze pomagają pacjentom. Jeżeli ktoś lubi terminologię medyczną, tu może zaspokoić swoją potrzebę. Choć nie jest ona mocno przytłaczająca dla innych czytelników. Psychopata z którym mamy do czynienia wzbudza strach, trwogę, ale i współczucie.
Jednakze książka jest dla mnie tak przerażająca, że musiałam co kilka stron odkładać ją, aby nie zemdleć.

Małgorzata Chabzda | 2015-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Dobra, mocna lecz nieco przeciągnięta historia. Czyta się w miarę szybko ale w połowie się nieco dłuży i troszkę nudzi ale warto nad nią posiedzieć. Polecam.

olgaa29 | 2017-07-23
Przeczytana: 13 lipca 2017

Pomysł na fabułę jak dla mnie genialny. Tylko czemu ta powieść się tak dłużyła??? Moim zdaniem w książce było też, za dużo postaci, które nie wnosiły, nic szczególnego, a bez których akcja powieści, może szybciej by się rozwijała?

Baltazar | 2014-11-27

Wyjątkowo nudna książka tego autora. Jedyne, co go tlumaczy to fakt, że książka ta została napisana w 2002 roku. Akcja jest niemrawa i nieinteresujaca.