Robinson Kruzoe

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
robinson kruzoe
przygodowa
Inna_odInnych

Według Daniela Defoe napisał Stanisław Stampf'l.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Nitager | 2016-03-16

Powieść mojego życia. Po raz pierwszy przeczytana w wieku 10 lat i od tamtej pory regularnie, co kilka lat, czytana od nowa. Pierwsza książka, którą przeczytałem swoim dzieciom i która ich zachwyciła.
Treść zna chyba każdy - a jeśli nie zna, niech się do tego nie przyznaje. Daniel Defoe napisał wspaniałą powieść, ale dziś oryginalna wersja razi dłużyzną i męczącym stylem sprzed trzystu lat. Stanisław Stampfl, zmieniając nieznacznie fabułę i mocno skracając opowieść, uczynił z niej prawdziwe arcydzieło. Fragmenty pamiętnika Robinsona, umieszczone na początku każdego rozdziału, wywołują drżenie serca. Akcja opisana tak pięknie, tak ciekawie, tak obrazowo, że człowiek czuje w ustach smak słonej wody, czy zapach portowego wybrzeża, a później czuje na rękach odciski od ciężkich zmagań z przyrodą - piękną, ale bezwzględną.
Powieść jest uniwersalna - potrafi zachwycić zarówno czytelnika w wieku szkolnym, jak i zbliżającym się do emerytury. To rzadkość, godna podkreślenia. Kto po nią...

Gabryśka | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Biorąc tą książkę do ręki, czułam, że to nie jest zwyczajna książka przygodowa. Moje przypuszczenia się potwierdziły. Jest to jedna z niewielu dotąd lektur szkolnych, przeczytanych z przyjemnością.

sandra3 | 2014-12-02

fajna i ciekawa lektura. Na początku troszeczkę nudna. Jedna z moich ulubionych lektur szkolnych.

fish_in_the_sky | 2017-05-01
Przeczytana: 1983 rok

Ukochana książka mojego dzieciństwa, czytana wielokrotnie. Nadal wracam do niej z sentymentem, chociaż zmieniło się to, jak tę książkę odbieram. Teraz widzę, że pisana jest z punktu widzenia "białego człowieka", czyli pana i władcy całego świata. Na przykład ta scena spotkania Robinsona z Piętaszkiem. Robinson przejmuje Piętaszka na własność, jak rzecz. Nie interesuje go to, że chłopak pewnie ma jakieś imię - sam mu je nadaje (swoją drogą - dość idiotyczne, w oryginale "Friday" czyli "Piątek", bo w ten dzień tygodnia go spotkał). W wersji oryginalnej jednocześnie informuje go, że on sam jest "Panem" ("Master"), lecz akurat to Stampf'l szczęśliwie (celowo?) pomija w swojej interpretacji oryginału ("I likewise taught him to say Master; and then let him know that was to be my name").
No cóż, takie podejście odzwierciedla to, jak wówczas myślano. Co nie zmienia faktu, że jest to dość straszne.

Kuba | 2015-07-18

Ponadczasowa historia! Zaskoczyła mnie i to mocno. Biorąc tą (w moim przypadku) starą, obdartą książkę spodziewałem się nudnej opowiesci pisanej patosem, a dostałem wciągającą, napisaną łatwym stylem oraz umoralniającą historię, której było mi brak w kolejnych dniach. Polecam !

bonnielove | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Nie w moim stylu, była do połowy nudna, koniec był dobry :)

Darijka | 2016-06-19
Przeczytana: 2002 rok

Najlepsza powieść o survivalu z tropikalną wyspą w tle.

Gabi145 | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Od zawsze słyszałam o Robinsonie i o Pietaszku, jednak nigdy nie czytałam książki i nie widziałam filmu. W końcu postanowiłam przeczytać klasyka. Oczywiście czytając nie zwróciłam uwagi, że to polska wersja. Książka z mnóstwem opisów, mało dialogów jednak ma to wszystko co świetna książka przygodowa powinna mieć. Całe życie myślałam, że Piętaszek był Afroamerykaninem :)

matuur | 2015-03-14
Przeczytana: 18 lipca 2011

Niepotrzebne przerabianie oryginalnego tekstu.

Adrian Spajder | 2015-08-11

Świetna książka przygodowa, mocno pobudzająca wyobraźnię. Dostałem za dzieciaka od dziadka. Cud, że się nie rozpadła jeszcze (w dobie kilku przeprowadzek).