Piłkarski poker. Futbolowy biznes bez maski

Tłumaczenie: Andrzej Bilik
Wydawnictwo: StudioEMKA
La Face Cachee du foot Business
Piłka nożna, pieniądze
sport

Brudne pieniądze, ustawione mecze, defraudacje przy okazji transferów piłkarzy... Sprawy sądowe przypominają nam codziennie, że piłkarski biznes nie toczy się zgodnie z regułami gry. Wszystkie jego szczeble przeżera dziś korupcja. Okazuje się, że na dobrą sprawę FIFA i Al Kaida mogą mieć tych samych sponsorów; że pewien popularny szef jednego z klubów francuskich jest równocześnie właścicielem...

Sprawy sądowe przypominają nam codziennie, że piłkarski biznes nie toczy
się zgodnie z regułami gry. Wszystkie jego szczeble przeżera dziś korupcja. Okazuje się, że na dobrą sprawę FIFA i Al Kaida mogą mieć tych samych sponsorów; że pewien popularny szef jednego z klubów francuskich jest równocześnie właścicielem sieci zakładów piłkarskich, w których stawką są mecze jego własnej drużyny.
Książka przedstawia drugie dno transferów w wielkich światowych klubach. To prawdziwe targowisko graczy, które dla ich właścicieli znaczy dużo więcej niż wyścig do zwycięstw i nagród (sprzedaż np. Didier Drogby przynosi więcej pieniędzy niż zwycięstwo w finale
Ligi Mistrzów). To kierujące się mafijnymi zasadami środowisko, żyjące i działające ponad wszelkimi prawami, gdzie gwiazdy są przenoszone z klubu do klubu za pośrednictwem spółek z rajów podatkowych.
A kibice, nie zdając sobie sprawy z tego, co dzieje się za kulisami, ciągle napełniają pompę z pieniędzmi, zasilającymi piłkarski biznes i brudzącymi piękną grę. Do kiedy?

źródło opisu: Wydawnictwo Studio Emka, 2008

źródło okładki: studioemka.com.pl

kubuku | 2013-11-19

Dziennikarstwo śledcze zwyczajowo nie jest sztuką ściśle związaną z piłką nożną. Afer korupcyjnych w naszym świecie jest bez liku, ale nigdy nie słyszałem, by redakcje specjalnie oddelegowywały „śledczych” zajmujących się korupcją w (między-)narodowych związkach. Może to jednak wina tego, że mieszkam w Polsce.

„Piłkarski Poker” jest idealnym przykładem tego, jak można zrobić coś wielkiego, wkładając w to mnóstwo pracy i pieniędzy, zamiast tylko siedzieć za biurkiem i przepisywać bzdury z Goal.com. Francuski dziennikarz Jerome Jessel i były agent piłkarski Patrick Mendelewitsch przeprowadzili śledztwo, którego rozmiar i wyniki przytłaczają szarego człowieka. Z narażeniem życia i zdrowia – autorzy sami przyznają, że ich vis-a-vis w Ameryce Południowej za podobną działalność lądują w szpitalu – odkrywają przed nami arkany międzynarodowej przestępczości pod niewinnie brzmiącą nazwą „FIFA”.

I choć spośród tych 247 stron 60% zatrważa, to jednak konkluzja jest jedna: wszyscy wszystko...

Grzegorz | 2015-04-06

Ksiaza ukazuje czarna druga strone medalu dzialalnosci organizacji FIFA oraz wszystkich agentow pilkarskich dzialajacych w pilce noznej. Warto przeczytac ze wzgledu na uswiadomienie brutalnosci panow w rozowych koszulach

Zydel | 2016-07-22
Przeczytana: 24 kwietnia 2014