American Psycho

Okładka książki American Psycho
Bret Easton Ellis Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Ekranizacje: American Psycho (2000) kryminał, sensacja, thriller
367 str. 6 godz. 7 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
American Psycho
Wydawnictwo:
Vis-á-Vis/Etiuda
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
367
Czas czytania
6 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
8391137856
Tłumacz:
Jędrzej Polak
Ekranizacje:
American Psycho (2000)
Tagi:
seryjny zabójca psychopata
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1129
671

Na półkach:

No tak. Ostrego kopa daje ta książka. Książka wcale nie tylko o jednym psychopatycznym mordercy, ale o świecie, w którym żyjemy. Podobne wrażenia zrobiły na mnie „Cząstki elementarne” Michela Houellebecq, które czytałem kilka lat temu. Tak jak Houellebecq Ellis kroi pustkę, jest chirurgiem odsłaniającym nicośc wewnętrzną cywilizacji dzisiejszego Zachodu. Tyle, że amerykański pisarz czyni to znacznie dosadniej i brutalniej. Odrzuca, przeraża, szokuje.

Już od pierwszych stron czytelnik zapoznaje się z życiem kasty amerykańskich yuppies. Spędzają wolny czas na wyuzdanej konsumpcji w luksusowych lokalach, rozmawiając o seksie, lokowaniu aktywów, nowych trendach w modzie oraz dowcipnych sposobach dręczenia bezdomnych. A w tych eleganckich garniturach, pachnący drogimi perfumami, pełni próżnej arogancji i zblazowani są bardziej odrażający od brudnych żebraków, z których kpią i których jak Patrick Bateman mordują w sadystyczny sposób. Niby należą do jakiej wspólnoty interesów, ale każdy bez wahania poświęciłby życie drugiego, jeśli miałoby to mu przynieść jakąś korzyść.

Główny bohater i pierwszoosobowy narrator Patrick Bateman, to jak się rzekło, psychopatyczny seryjny morderca potrafiący bez drgnienia powieki wypatroszyć rzeźnickim nożem przypadkową ofiarę na ulicy i odejść spokojnym krokiem nucąc piosenkę „Normalnym być”. A jednocześnie zdolny jest do rozmyslań o swoim egzystencjalnym zagubieniu w świecie i płacze ze wzruszenia przy oglądaniu niektórych programów telewizyjnych. W jego osobie elegancka fasada kryje skłonność do zbrodni, które są w powieści opisywane z porażającą dbałością o szczegóły, podobnie jak seks. Może takie właśnie drastyczne metody przekazu są potrzebne by obudzić odbiorcę. Bo co można sądzić o społeczeństwie, które produkuje takich Patricków Batemanów?

Powieść obfituje w dokładne opisy nie tylko seksualnych orgii i przerażających morderstw. Przedstawia np. muzyczne gusta Patricka. Bohater ma osobliwy zwyczaj wyliczania ekskluzywnych marek ubrań i obuwia, które ma na sobie on i jego towarzysze. Czytałem te wciąż powracające listy z nazwami renomowanych firm: krawat od Hugo Bossa, garnitur Armani, buty od Brooks Brothers, itp. itd. i w końcu to mnie oszołomiło. To zaczyna w pewnym momencie brzmieć jak modlitwa, jak mantra, jak bicie transowych bębnów. Modlitwa do zgniłego bożka konsumpcji. Czy nie w tym ugrzęzło nasze życie? Może to właśnie usiłuje powiedzieć autor, stwierdzając, że tak makabryczne środki służą by pokazać przykrą prawdę o tym, kim się staliśmy.

No tak. Ostrego kopa daje ta książka. Książka wcale nie tylko o jednym psychopatycznym mordercy, ale o świecie, w którym żyjemy. Podobne wrażenia zrobiły na mnie „Cząstki elementarne” Michela Houellebecq, które czytałem kilka lat temu. Tak jak Houellebecq Ellis kroi pustkę, jest chirurgiem odsłaniającym nicośc wewnętrzną cywilizacji dzisiejszego Zachodu. Tyle, że...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 202
  • Przeczytane
    2 814
  • Posiadam
    953
  • Ulubione
    155
  • Teraz czytam
    126
  • Chcę w prezencie
    44
  • 2013
    22
  • Literatura amerykańska
    20
  • 2018
    17
  • 2019
    14

Cytaty

Więcej
Bret Easton Ellis American Psycho Zobacz więcej
Bret Easton Ellis American Psycho Zobacz więcej
Bret Easton Ellis American Psycho Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także