Klasycyzm i romantyzm 1770-1840

Tłumaczenie: Tamara Łozińska
Seria: Wielkie epoki w dziejach sztuki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Neoclassicismo e Romanticismo
sztuka, klasycyzm, romantyzm
albumy

Sztuka rozwijająca się w Europie pomiędzy rokiem 1770 a 1840 została opisana w niniejszej książce w sposób systematyczny, w oparciu o bogaty materiał źródłowy i fotograficzny. Przedstawiono tu sylwetki najwybitniejszych artystów, dzieła malarstwa, rzeźbę , architekturę, sztukę użytkową i dekoracyjną; omówiono style i kierunki artystyczne. Ta książka nie tylko odkrywa przed nami niezwykle ciekawy okres w sztuce, ale także ukazuje nowy obraz wielkiej kultury artystycznej, która stworzyła podstawy dla rozwoju sztuki nowoczesnej.

źródło opisu: PWN, 2006

Przemek | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Nie lubię takiego ujęcia albumów o sztuce. Jest to w dużej mierze encyklopedyczny listing twórców i ich dzieł, z rzadka uzupełniony jakimś osadzeniem w prądach artystycznych, którym się poddawali :(

Przed częścią dotyczącą klasycyzmu i romantyzmu są niby wprowadzenia w ogół tematyki, ale są one niespójne, płytkie i niewiele z nich wynika.

Starałem się bardzo coś z tego wyciągnąć, szczególnie w odniesieniu do architektury, ale właściwie poza zwróceniem uwagi na parę nazwisk (np. Palladio, Piranesi), o koncepcjach stylistycznych, np. różnicach między klasycyzmem i renesansem, nie dowiedziałem się NIC. Np. u Jaroszewskiego mogłem między wierszami poczytać o klasycyzmie francuskim, wysokich dachach, kominach. Tu nie ma o tym ani słowa :(

Część dotycząca romantyzmu wydaje się trochę lepsza niż ta, dotycząca klasycyzmu, ale akurat mnie bardziej interesował klasycyzm, szczególnie architektura.

Do tego redakcyjnie bym się przyczepił np. do odmiany nazwiska Ingresa. Który tutaj jest...

muzyczkaxd | 2015-06-23
salifa | 2014-12-18