rozwińzwiń

Polscy świadkowie GUŁagu. Literatura łagrowa 1939-1989

Okładka książki Polscy świadkowie GUŁagu. Literatura łagrowa 1939-1989 Izabella Sariusz-Skąpska
Okładka książki Polscy świadkowie GUŁagu. Literatura łagrowa 1939-1989
Izabella Sariusz-Skąpska Wydawnictwo: Universitas historia
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324222292
Tagi:
literatura łagrowa GUŁag XX wiek
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Cień Katynia. Bykownia Tymon Kretschmer, Izabella Sariusz-Skąpska
Ocena 8,0
Cień Katynia. ... Tymon Kretschmer, I...
Okładka książki Historia literatury i kultury polskiej, tom 4. Literatura współczesna Monika Brzóstowicz-Klajn, Sławomir Buryła, Patrycja Cembrzyńska, Anna Czabanowska-Wróbel, Danuta Dąbrowska, Stanisław Gębala, Radosław Grześkowiak, Joanna Hobot, Andrzej Kaliszewski, Bogumiła Kaniewska, Marek Karwala, Dorota Kozicka, Krystyna Kralkowska-Gątkowska, Dariusz Kulesza, Piotr Michałowski, Zdzisława Mokranowska, A. Morawiec, Michał Nawrocki, Józef Olejniczak, Paweł Próchniak, Izabella Sariusz-Skąpska, Anna Skoczek, Andrzej Skrendo, Stanisław Stabro, Bożena Szałasta-Rogowska, Jolanta Sztachelska, Beata Tarnowska, Jerzy Wiśniewski, Joanna Zając, Agata Zawiszewska
Ocena 8,0
Historia liter... Monika Brzóstowicz-...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1173
1149

Na półkach: ,

- Łagrowy "Każdy" jest samotną jednostką, bowiem tortura pracy i przekleństwo głodu, chociaż wspólne tam wszystkim, są zarazem tym, co najbardziej dzieli współwięźniów (…) Doskonale samotni są zarazem doskonale obojętni wobec innych. Jednoczy ich ta jedna wina: obojętność, przyzwolenie na dziejące się zło – tak istotę łagru opisuje ta wybitna książka, nieodzowna każdemu zainteresowanemu tą tematyką w polskiej literaturze.

Co ważne, nie jest to jakaś nudna „naukawa” rozprawa przeznaczona wyłącznie dla literaturoznawców czy historyków. To napisana wspaniałym językiem analiza, czym były łagry dla tych polskich więźniów, którzy umieli zrozumieć i opisać to doświadczenie.

A wkład w dorobek literatury łagrowej choćby Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Aleksandra Wata, Lea Lipskiego, Barbary Skargi nie ustępuje bynajmniej Aleksandrowi Sołżenicynowi, Warłamowi Szałamowowi, Eugenii Giznburg.

I tylko jednego bardzo żal: że jak pisze Autorka (wnuczka ofiary mordu w Katyniu, a zarazem doświadczona śmiercią ojca w katastrofie smoleńskiej ) „nie istnieją łagry-muzea, zwiedzane przez znudzone wycieczki szkolne" (a po likwidacji w Rosji Memoriału będzie można twierdzić, że żadnych łagrów nigdy nie było - tak jak w Polsce nie było pogromów, a jeśli nawet, to nie wiadomo, kto brał udział w tych prowokacjach).

Ten "grób pamięci" zasługuje na jakieś symboliczne zasypanie - choćby przez wznowienie tej książki. Mam bowiem wrażenie, że w 2002 r., wydana przez Wydawnictwo ZNAK, nie zaistniała tak, jak powinna była, a skoro wzmożenie historią ma państwowy placet i takież finansowanie....

- Łagrowy "Każdy" jest samotną jednostką, bowiem tortura pracy i przekleństwo głodu, chociaż wspólne tam wszystkim, są zarazem tym, co najbardziej dzieli współwięźniów (…) Doskonale samotni są zarazem doskonale obojętni wobec innych. Jednoczy ich ta jedna wina: obojętność, przyzwolenie na dziejące się zło – tak istotę łagru opisuje ta wybitna książka, nieodzowna każdemu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • GUŁAG
    1
  • Absolutnie MUSZĘ przeczytać
    1
  • Rosja/ZSRR
    1
  • 2015
    1
  • Obozy, zesłania
    1
  • II wojna światowa/obozy/postpamięć
    1
  • W domowej biblioteczce
    1

Cytaty

Więcej
Izabella Sariusz-Skąpska Polscy świadkowie GUŁagu. Literatura łagrowa 1939-1989 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne