The Cuckoo's Calling

Cykl: Cormoran Strike (tom 1)
Wydawnictwo: Little, Brown
1 545
2 382
1 471
The Cuckoo's Calling
angielski
topperkiewicz

When a troubled model falls to her death from a snow-covered Mayfair balcony, it is assumed that she has committed suicide. However, her brother has his doubts, and calls in private investigator Cormoran Strike to look into the case. Strike is a war veteran - wounded both physically and psychologically - and his life is in disarray. The case gives him a financial lifeline, but it comes at a...

Strike is a war veteran - wounded both physically and psychologically - and his life is in disarray. The case gives him a financial lifeline, but it comes at a personal cost: the more he delves into the young model's complex world, the darker things get - and the closer he gets to terrible danger . . .

A gripping, elegant mystery steeped in the atmosphere of London - from the hushed streets of Mayfair to the backstreet pubs of the East End to the bustle of Soho - The Cuckoo's Calling is a remarkable book. Introducing Cormoran Strike, this is the acclaimed first crime novel by J.K. Rowling, writing under the pseudonym Robert Galbraith.

źródło opisu: www.littlebrown.co.uk

źródło okładki: www.littlebrown.co.uk

PABLOPAN | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

"Umarli mogą mówić jedynie ustami tych, którzy nadal żyją, i za pośrednictwem pozostawionych po sobie śladów". W przypadku Luli Landry, tytułowej "Kukułki" to zdanie okazuje się znamienne i tylko Cormoran Strike ma chęć i odpowiednie predyspozycje do słuchania ciągle żyjących i badania pozostawionych śladów. Robi to, trzeba przyznać, w zaskakujący sposób, dołączając do grona literackich detektywów, którzy z pewnością na długo pozostają czytelnikowi w pamięci. Jak przystało na porządnego detektywa, ma swoją uroczą i równie inteligentną asystentkę, Robin, która często ratuje śledztwo przez odkrywanie nowych informacji, jak również pomaga samemu detektywowi w jego trudnej sytuacji osobistej. Oprócz tej znakomitej pary, powołanej do rozwiązania intrygującej zagadki, J.K. Rowling pod pseudonimem Roberta Galbraith'a serwuje nam: paletę barwnych postaci, błyskotliwy, żywy język i doskonały styl przepełniony czarnym humorem. Przede wszystkim jednak, zapewnia nam doskonałą rozrywkę na kilka...

Gosia | 2014-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 września 2014

"Wołanie kukułki" jest powieścią kryminalną autorstwa J. K. Rowling napisaną pod pseudonimem Robert Galbraith. Nie przeczytałam dotąd serii o Harrym Poterze, wiec styl autorki był dla mnie nowością.
Akcja powieści toczy się w Londynie w czasach współczesnych, częściowo w świecie sławnych i bogatych ludzi mody, muzyki i filmu, a częściowo pośród ludzi z marginesu społeczeństwa.
Pewnego dnia do biura prywatnego detektywa Cormorana Strike'a przychodzi John Bristow, brat super modelki Lulu Landry, która popełniła samobójstwo, w które jej brat nie wierzy. Fabuła książki jest typowa dla tego gatunku powieści, czyli jest przestępstwo, detektyw i śledztwo. Ale to raczej nie fabuła zdecydowała o sukcesie książki, lecz jej całokształt. Cormoran Strike to prywatny detektyw, weteran wojenny i dość skomplikowana osobowość, różni się od innych detektywów, ledwie wiąże koniec z końcem, rozstał się z kobietą swojego życia, musi mieszkać w biurze, trudno go nie polubić.
Nie można też zapomnieć o...

Strega | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Tak szybko jak ją przeczytałam, tak szybko i zapomnę. Nie świadczy to źle o książce, raczej oznacza, że jest ona z gatunku lekkich i mało angażujących. Chociaż autor(ka) nie zaskakuje nas niczym nowym, a osoba mordercy i motyw są przewidywalne, to nie czuję się w ogóle rozczarowana. Podobało mi się powolne, równomiernie rozłożone śledztwo, które zamiast krwawych jatek, pościgów i tym podobnych wzmacniaczy, skupiało się na ludziach. Za sprawą misiowatego detektywa i jego ambitnej, tymczasowej sekretarki książkę czytało się przyjemnie. Zakończenie sugeruje ciąg dalszy, a ja go chętnie przeczytam.

Książkowo_czyta | 2014-01-15
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Dolnośląskiemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Przyznam szczerze, iż powieści detektywistyczne nie należą do moich ulubionych, jednakże tym razem zachęcona intrygującą okładką, niezgorszym opisem oraz osobą autorki kultowej już dziś serii o przygodach Harrego Pottera, która podała się za Roberta Galbraith'a postanowiłam sięgnąć po niniejszą powieść.

"Wołanie kukułki" otwiera serię o prywatnym detektywie Cormoranie Strike'u, który od brata swojego nieżyjącego przyjaciela z dzieciństwa otrzymuje zlecenie, aby raz jeszcze zbadać sprawę rzekomego samobójstwa znanej modelki Luli Landry, która de facto jest również przyrodnią siostrą zleceniodawcy...

Życie nie oszczędzało Strika, relacje w jego rodzinie nie należały do łatwych, a podczas służby w Afganistanie stracił nogę. Aktualnie rozstał się po raz kolejny ze swoja partnerką, a z powodu trudnej sytuacji finansowej zmuszony jest zamieszkać w swoim biurze, które też podupada......

Marcin B | 2014-02-12

Zastanawiało mnie jak twórczyni „Harrego Pottera” poradzi sobie z nowym wyzwaniem, czyli napisaniem dobrej powieści detektywistycznej? Przyznam, że jak na swoistego rodzaju debiut wyszło jej to znakomicie.

Do detektywa Cormorana Strike’a zwraca się brat supermodelki Luri Landry, który nie wierzy w popełnione przez nią samobójstwo. Dziewczyna wyskoczyła z okna swojego apartamentu, lecz znajdują się dowody przeczące tezie przyjętej przez policję. Detektywowi pomaga, zatrudniona przez agencje pracy tymczasowej – Robin.

Trochę szablonowa pozycja, która po kilku rozdziałach skojarzyła się mi z „Dochodzeniem” David’a Hewsona, czyli: genialny, choć dość zapuszczony detektyw, któremu wali się życie osobiste, piękna asystentka (wzięta żywcem „z ulicy”), trup na wstępie, żmudne dochodzenie, poznanie głównego sprawcy, skrupulatne wyłożenie czytelnikowi jego misternego planu i opisanie całej drogi dedukcji, prowadzącej do jego schwytania.

Spodobał mi się fakt, że akcja nie toczy się w...

keys | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Tak sobie czytałam, czytałam i myślałam, ze nigdy nie skończę. No ale na szczęście udało mi się i bardzo się z tego cieszę, że dotrwałam do końca.
Niby kryminał, a jednak akcja toczyła się jak żółw. Najbardziej podobało mi się pierwsze i ostatnie 100 stron. Na nich akcja nabierała rozpędu i aż chciało się czytać. Sam środek mocno przynudzający. Dobra ale nic oryginalnego.

Anna | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Nie podejrzewałabym, że Joanne K. Rowling - co prawda ukrywająca się pod pseudonimem - potrafi napisać tak wspaniały, trzymający przez cały czas w napięciu, kryminał. Nazwisko tej autorki kojarzy się wszystkim z Harry Potterem, bajecznym światem magii i tajemniczości, czarów i walki ze złem. Już "Trafny wybór" udowodnił, że Rowling to pisarka o szerokim spektrum twórczym, czego ewidentnym potwierdzeniem i dowodem jest "Wołanie Kukułki". Czyta się super, przez cały czas próbując podążać tokiem myślenia Cormorana Strike'a. Książka trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki z tym bohaterem.

nadzieja1925 | 2016-11-01
Przeczytana: 31 października 2016

Jednonogi detektyw Cormoran Strike (tak, to syn tego sławnego gościa i były żołnierz) dostaje zadanie specjalne od brata jego nieżyjącego kolegi z czasów dzieciństwa. Kolejnemu dziecku w ich rodzinie trzeba przyszykować pogrzeb. Oczywiście nie byle jakiemu – sławnej modelce Luli Landry. Dziewczyna popełniła samobójstwo, ale jej brat się z tym nie zgadza, dlatego Strike zaczyna własne śledztwo.
Detektyw wchodzi w świat celebrytów, próbując rozwiązać tę tajemniczą zagadkę. Dowie się kilku ciekawostek o świecie mody, porozmawia z różnymi osobistościami i napisze nam ciekawe zakończenie.

Nie wiedziałam o czy jest ta książka, jaki to gatunek, totalnie nic. Jedyną wiedzą było to, że napisała to J.K. Rowling, ale po kiego grzyba napisała to pod pseudonimem? Nadal tego nie rozumiem. Taki sukces HP, a ona się skrywa…
Okładka jest przepiękna, przypomina mi tą z „Cienie Wiatru”. Nadaje atmosferę książce.
Lektura na całkiem przyzwoitym poziomie, ja nie spodziewałam się takiego...

darkangel | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zgadzam się z opisem, że to ciekawie skonstruowany kryminal. Akcja choć powolna jednak wciągająca. Czasem po serii brutalnych thrillerów mam potrzebę zagłębienia się w nieco spokojniejszą literature, a kryminał calkowicie się do tego nadaje, by wyciszyć emocje i skołatane nerwy;)

ChicaDeAyer | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

J.K.R już niejako zaszufladkowano poprzez jej jakże udaną sagę o małym czarodzieju. Podjęcie wyzwania, jakim jest spróbowanie swych sił w zupełnie nowym i jakże różnym gatunku, postrzegam jako próbę zerwania z łatką przypisaną wcześniej autorce. Czy udaną?

Cóż, nie mogę powiedzieć że to lektura zła, jednakże nie jest to z pewnością powieść wybijająca się ponad przeciętność w swoim gatunku. Może także dlatego, że konkurencja na tym rynku jest ogromna i ciężko silić się na wymyślne zagadki oraz zawiłe knowania, gdy większość pomysłów już została wykorzystana? Jednakże jak pokazują coraz to nowi autorzy, ludzka natura może być zaskakująca i wciąż da się przyprawić czytelnika o szybsze bicie serca, unikając przy tym wtórności. Jednakże w przypadku 'Wołania kukułki' tak się nie stało. Akcja była niesamowicie rozwleczona, dopiero na sam koniec lektury coś się w końcu ruszyło i nabrało to nieco tempa. Pomysł na intrygę nie był odkrywczy, dało się większość (o ile nie wszystkie) rzeczy...