Przez przepaść wieków

Okładka książki Przez przepaść wieków Henry Rider Haggard
Okładka książki Przez przepaść wieków
Henry Rider Haggard Wydawnictwo: Wydawnictwo J. Przeworskiego fantasy, science fiction
When the World Shook, Being an Account of the Great Adventure of Bastin, Bickley, and Arbuthnot
Wydawnictwo J. Przeworskiego
1934-01-01
1934-01-01
Bronisław Falk
Atlantyda suspended animation pseudonauka powieść-ostrzeżenie

Okładka książki Tales Before Tolkien. The Roots of Modern Fantasy Douglas A. Anderson, Lyman Frank Baum, John Buchan, James Branch Cabell, Lord Dunsany, Richard Garnett, Henry Rider Haggard, William Hope Hodgson, Clemence Housman, E. H. Knatchbull-Hugessen, Andrew Lang, David Lindsay, George MacDonald, Arthur Machen, Abraham Merritt, Kenneth Morris, William Morris, Edith Nesbit, Francis Stevens, Frank R. Stockton, Ludwig Tieck, Austin Tappan Wright, E. A. Wyke-Smith
Tales Before T... Douglas A. Anderson...
Okładka książki Nowa Fantastyka 233 (2/2002) Elizabeth H. Boyer, Michael Cadnum, Henry Rider Haggard, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda
Nowa Fantastyk... Elizabeth H. Boyer,...

Rozbitkowie na bezludnej wyspie odnajdują "mauzoleum", w którym w stanie zawieszenia procesów życiowych (uwaga: ciała konserwuje bardzo WYSOKA temperatura!) spoczywają król Atlantydy i jego córka. Po ożywieniu król Atlantydy (zniszczył Atlantydę, która pogrążyła się w zepsuciu, dekadencji i uzależnieniu od wytworów techniki) dowiaduje się od rozbitków, jak wygląda stan współczesnej cywilizacji. Okazuje się, że nie odbiega on od sytuacji na Atlantydzie przed tysiącami lat. Król się wściekł i stwierdził, że musi unicestwić ludzkość. A jak chciał to zrobić? Ano tak samo, jak kiedyś. Ponieważ pod powierzchnią Ziemi znajduje się coś w rodzaju chodnika kopalnianego z SZYNĄ, po której można przesuwać ZIEMSKĄ OŚ, król, BARDZO SILNY, rzuca się, żeby zmienić jej położenie (co spowoduje trzęsienia Ziemi i inne kataklizmy) i wtedy... na pomoc ludzkości przychodzi w ostatniej chwili córka króla, której wpadł w oko jeden z rozbitków. Składa ofiarę z własnego życia, a ludzkość zostaje uratowana.
Bardzo lubię i cenię Haggarda, ale w tym wypadku po prostu nie potrafię zrozumieć, dlaczego ta powieść od wielu lat za granicą i w Polsce cieszy się taką szczególną estymą. Czy to ma coś wspólnego z religijną wręcz obsesją niektórych na punkcie Atlantydy i innych pseudonaukowych wymysłów (idea pustej w środku Ziemi, z otworami na biegunach i wewnętrznym słońcem, pierwotna ludzkość żyjąca "bez grzechu" w stanie pierwotnej szczęśliwości przed dziesiątkami i setkami tysięcy lat, i mówiąca jednym językiem, zgodnie z koncepcjami okultystów i teozofki Bławackiej tudzież pułkownika Churchwarda?)? Bo dużo zależy od tego, JAK się takie rzeczy traktuje i wbudowuje w podstawy świata przedstawionego. Jeśli pisze się współcześnie pastisz lost race fiction czy sf wedle wyobrażeń sprzed lat, to jest OK. I są powieści, dawne, w których pojawiają się koncepcje stojące w jaskrawej sprzeczności z dawnym czy dzisiejszym stanem wiedzy, ale podane tak, że można to przełknąć (choćby satyryczna utopia Ludviga Holberga "Podróż Mikołaja Klimiusza do krajów podziemnych", wydana po raz pierwszy w 1741 i opublikowana u nas w I połowie XIX wieku). Niestety, powieść Haggarda jest prosta jak drut i śmiertelnie poważna tak w ocenie stanu naszej cywilizacji (czy autorowi chodziło o to, że ludzie powinni żyć jako te łagodne a mityczne dzikusy rodem z mitów i bajek?),jak i w koncepcjach, które podkreśliłem powyżej. W dodatku powieść ta jest uważana za niektórych za - uwaga! - klasykę science fiction.

• Chcę w prezencie/Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Przez przepaść wieków