Chiny od A do Z. Państwo Środka na każdą kieszeń

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog

Dla ludzi kochających podróże couchsurfing stwarza zupełnie nowe możliwości. Pozwala nie tylko na poznanie mieszkańców i sekretów największych metropolii na świecie, ale również na zamieszkanie u mniej lub bardziej przeciętnego Francuza, Amerykanina, Rosjanina czy Chińczyka. Z couchsurfingu korzystaliśmy od dawna, dlatego kiedy zdecydowaliśmy się na wyjazd do Chin, było jasne, że chcemy...

Z couchsurfingu korzystaliśmy od dawna, dlatego kiedy zdecydowaliśmy się na wyjazd do Chin, było jasne, że chcemy poznawać nie tylko ten fascynujący kraj, ale i jego mieszkańców. Wakacyjna odyseja powiodła nas między innymi przez Pekin, Xi’an, Czengdu, Szanghaj i Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej – aż do granicy z Rosją – i niemal na każdym kroku towarzyszyli nam chińscy przyjaciele, których zyskaliśmy dzięki couchsurfingowi. Miesiąc to z pewnością za mało, aby poznać tak rozległy kraj jak Chiny, lecz miesiąc spędzony w chińskich domach wystarczył, by poznać codzienne zwyczaje i zrozumieć, jak bardzo nasze europejskie myślenie o świecie i życiu jest odległe od myślenia chińskiego.

Chcielibyście zacząć przygodę z couchsurfingiem? A może jesteście ciekawi jak funkcjonuje ta idea w odległym, azjatyckim kraju? Dowiecie się tego z naszej książki, a przy okazji zaczerpniecie garści informacji o chińskich zwyczajach, poznacie nieco historii i oprowadzimy was po Pekinie!

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie Dialog

źródło okładki: Wydawnictwo Akademickie Dialog

StrawberryCow | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Na początku sądziłam, że to kolejna publikacja w stylu "jak dostaliśmy się z punktu A do punktu B". Nic bardziej mylnego. "Chiny od A do Z" to raczej zbiór ciekawostek o Państwie Środka (chociażby zawiera informację o tym dlaczego chiński horoskop ma taką a nie inną kolejność zwierząt; o czym Chińczycy najbardziej lubili czytać na blogach; czy też skąd wzięła się nazwa znanej przeglądarki "firefox"), cennych wskazówek, które ułatwią nam zwiedzanie, pozwolą zaoszczędzić wiele pieniędzy i nerwów oraz historii z życia wziętych, przybliżających nam samym autorów.

Forma książki przypomina nam przewodnik. Rozdziały są uporządkowane alfabetycznie, gdzie rzucone zostaje słowo-klucz określające, czego możemy się spodziewać w danym fragmencie (np. Panda i wszystko co się jej tyczy). Tematy są dość luźno ze sobą powiązane, dzięki temu możemy opuścić fragment dla nas nieciekawy i oczywiście wrócić do niego później;). Taka forma zainteresuje poszukiwacza cennych rad jak i osobę głodną wiedzy...

Kryanka | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

Misz-masz informacji encyklopedycznych (o chińskich dysydentach, cenzurze, ekonomii, historii), praktycznych (jak używać słownika, korzystać z wi-fi, znaleźć tani nocleg i pracę, nauczyć się języka, nie dać się oszukać, nie zgubić się w mieście liczącym tyle ludzi, co średniej wielkości kraj w Europie), przepisów kulinarnych, anegdot i wpisów z pamiętnika.

Autorzy „autostopem przez Chiny” opisują kraj przezabawnie i bardzo rzeczowo omawiają jak wybrać się niedrogo w podróż życia.

Cyfranek | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Po opisie, można się spodziewać, że to kolejny, pisany na szybko blog, skopiowany do wydania książkowego. Na szczęście nic bardziej mylnego. Owszem, jest trochę lekkich wpisów w stylu podróżniczego bloga, owszem jest lekko, owszem są osobiste wrażenia. Ale książka jest uporządkowana, dobrze napisana i przyjemna do czytania.
Jeśli ktoś szuka lekko i nieźle napisanego podstawowego wprowadzenia w podróżowanie po Chinach, to "Chiny od A do Z" są moim zdaniem znakomitym wyborem.

Elizabeth Mary | 2016-02-02

Nic odkrywczego, ale czyta się lekko i przyjemnie.Szkoda, że autorzy nie pokusili się o zwykłe opisanie swoich przygód zamiast silić się na ambitny tekst. To moja pierwsza książka o Chinach, może dlatego też bardziej mi się podobała niż powinna - ze względu na ciekawostki o tym kraju. Pytanie brzmi - których z nich nie da się znaleźć samemu w internecie?

travel_exe | 2015-12-07

Głową i czaszką, prawie jak dupą i pośladkami, a masło jest maślane i ma konsystencję.... masła. Wasza Pani od polskiego pewnie się na kanapie przewraca, gdy widzi Wasze wypociny, ze szczególnym podkreśleniem błędów interpunkcyjnych. Ten tekścik... z jednej strony Sienkiewicz dla ubogich, z drugiej "nowomowa" dla zjadaczy paprykarza szczecińskiego w Ryanairze podczas WYPRAWY - a jakże! - do Pragi. Nie wspominając już nawet o rażącej niewiedzy, dezorientacji i demagogii. Mieszkam w Chengdu od jakiegoś czasu i z niczym, co tutaj nabazgrano nie mogę się zgodzić... choćbym nawet i może bardzo chciał.

Chłopaki... weźcie się najpierw za jeżdżenie autobusem w dobra stronę, a potem zróbcie wreszcie coś ciekawego dla odmiany... wtedy dopiero możecie chwycić za przysłowiowe "pióro", bo powyższego gówna (wybaczcie słownictwo, długo szukałem odpowiedniego określenia i wciąż to jest tym najdelikatniejszym) nie da się czytać.

We wstępie swojej książki pt. "Chiny od dupy strony....

Zapiekanka kulturalna | 2015-12-18
Przeczytana: 2015 rok

Pewnie nie powinnam pisać opinii, bo nie przeczytałam książki w całości. Stwierdziłam po prostu, że szkoda na nią czasu. "Chiny od A do Z" napisało dwóch couchsurferów i jest to w zasadzie zapis ich perypetii w trakcie podróży okraszony kilkoma ciekawostkami. O ile ktoś nie zamierza korzystać z couchsurfingu w Chinach, zapewne niespecjalnie mu się ta publikacja przyda. Autorzy przeżywają przygody, jakie przydarzają się większości osób, które spędzają wakacje w dość odległym kulturowo miejscu, na co oczywiście nakłada się nieznajomość języka. I tak nie mogą się dogadać albo zamawiają jedzenie na chybił trafił. Do tego jest jeszcze trochę ciekawostek rodem z Wikipedii, praktycznych porad i obserwacji na temat różnic kulturowych, niestety dość spłyconych. Pada też kilka zaskakujących stwierdzeń, jak na przykład to, że nie sposób odróżnić tofu od mięsa (może i nie jadłam mięsa od piętnastu lat, ale jednak jakby ktoś podmienił na nie moje tofu, toby zauważyła, a poza tym w dzisiejszych...

Sayuri | 2018-02-02

Książki polskich podróżników zazwyczaj mi się nie podobają, ale ta książka jest wyjątkowa! Przyjemna, łatwa w lekturze, momentami śmieszna, przeczytałam przed podróżą do Chin - bardzo dużo przydatnych informacji i po powrocie przeczytałam drugi raz i bardzo się uśmiałam, bo sytuacje opisane przez autorów nie były mi obce.
Polecam! Ciekawsze niż klasyczne przewodniki.

ania | 2015-01-26

Chociaż muszę przyznać, że nigdy nie ciągnęło mnie do zgłębiania kultury Państwa Środka, książkę "Chiny od A do Z" przeczytałam praktycznie w jeden dzień. Ta książka to nie tylko praktyczny przewodnik zawierający cenne informacje dotyczące zwiedzania Chin, ale także ciekawe historie "z życia wzięte", z podróży samych Autorów.
Polecam wszystkim! :)

swiatjestpiekny | 2015-10-17

Książka napisana lekkim piórem i z humorem. Szkoda jednak, że zawiera trochę niesprawdzonych (błędnych) informacji o rzeczywistości Chin.

atarisss | 2018-09-12