Zgłosuj na książki roku 2017

Armia brytyjska 1919-1945

Tłumaczenie: Radosław Madejski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Raising Churchill's Army: The British Army and the War against Germany 1919-1945
wojna, armia
historyczna
Patrycja

Wielka Wojna 1914-1918 była naj­bardziej krwawą w dziejach Wielkiej Brytanii. Stała się tak wielką traumą, że do­prowadziła do zmiany w sposobie myślenia o wojsku, taktyce, uzbrojeniu. David French kreśli portret psychologiczny brytyjskich żołnierzy, rozprawia się z mitami, opisuje jakie wnioski dowództwo wyciągnęło z I wojny światowej. Autor w przystępny sposób przedstawia rewolucję, jaka nastąpiła w armii brytyjskiej w dwudziestoleciu międzywojennym i tłumaczy dlaczego mimo zmian nie była równorzędnym przeciwnikiem dla Wehrmachtu w pierwszej fazie II wojny światowej.

Dlaczego zwycięstwo w II wojnie światowej zajęło aliantom aż tyle czasu? W jaki sposób walczyli Brytyjczycy? Co było przyczyną ich klęsk w Norwegii, Francji czy Afryce Północnej? Czy chodziło o morale? O kompetencje oficerów? A może winni byli politycy? Książka Davida Frencha daje odpowiedź na te pytania, stając się pierwszą tak szczegółową analizą zdolności bojowej armii brytyjskiej podczas II wojny światowej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazk...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazk...»

ms777566 | 2015-08-06
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Zacznijmy od tego czego czytelnik w tej książce nie znajdzie.
Nie ma tu opisów poszczególnych operacji z udziałem armii brytyjskiej w trakcie działań wojennych II wojny światowej. Nie ma informacji na temat współdziałania z armią Stanów Zjednoczonych oraz jaki wpływ wywarła na brytyjską - choćby pod względem uzbrojenia. Nie ma nic na temat działań brytyjskich sił specjalnych - a przecież mają w swoim dorobku historyczne osiągnięcia. Nie ma informacji na temat współpracy w zakresie dostaw sprzętu dla armii radzieckiej. Dosłownie kilkanaście stron książki jest poświęcone uzbrojeniu, z porównaniem do przeciwnika, tym niemniej biorąc pod uwagę ilość używanej broni i w jakich okolicznościach była wykorzystana wymagałaby znacznie głębszej analizy. Cała książka kręci się wg opisów prób stosowania doktryny połączonych rodzajów broni oraz trudów z jakimi armia brytyjska dostosowywała się do warunków nowoczesnej wojny jakie narzuciła strona niemiecka. Jeżeli w książce są wymieniane niektóre...

Adm_Lütjens | 2015-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-Booki
Przeczytana: 06 września 2015

Muszę przyznać, że się bardzo zawiodłem na tej książce.
Myślałem, że Armia Brytyjska to nie tylko wojska lądowe itp. ale też Royal Navy czy Royal Air Force - czyli rodzaje wojsk, z których Brytyjczycy słynęli najbardziej - a tutaj zaledwie parę zdań o lotnictwie i prawie nic o marynarce brytyjskiej - szkoda.

Książka do jednorazowego przeczytania - stąd moja ocena - zaledwie 6.0

Sturnus | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Osobiście nie jestem ani wielkim specjalistą ani fanatycznym entuzjastą niezwykle tragicznego okresu II Wojny Światowej. Są jednak czasami epizody i tematy, które potrafią zainteresować, nawet mimo tego typu "barier". W moim wypadku jednym z takich przypadków jest właśnie armia Zjednoczonego Królestwa.

Wojska lądowe angielskie, później brytyjskie, od czasów republiki i Armii Nowego Wzoru, jak mi się nie od dziś wydaje, wbrew pozorom i stereotypom, są bardzo ciekawym, choć rzadko poruszanym w naszej szerokości geograficznej tematem. Były one przez długi czas instrumentem potrzebnym do utrzymania w ryzach imperium, choć paradoksalnie społeczeństwo i politycy z Wysp często odnosili się do tej instytucji, z różnych powodów, ze znaczną rezerwą.
Książka Davida Frencha stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy o armii Albionu w omawianym okresie i posiada szereg zalet, dzięki którym można ją z czystym sumieniem polecić osobom zainteresowanym II Wojną Światową jak i okresem ją...

Krzysiek | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Historia

Szczerze mówiąc trochę zawód, ale w sumie już przyzwyczaiłem się do sposobu pisania książek historycznych przez Anglosasów, więc zawód nie aż tak duży:)

Przede wszystkim właściwie sam tytuł jest mylący. Czytelnik ma prawo spodziewać się opisu zmian organizacyjnych, kwestii związanych z prowadzeniem walki na wielu frontach, jak również opisów sprzętu czy jego zmian.

Zamiast tego dostajemy właściwie próbę opisu brytyjskiej doktryny wojennej, jej plusów i minusów wraz z sugestią jak wyposażenie i organizacja wojsk była wynikiem stosowania tejże doktryny.
Sam opis i sposób podejścia jest ciekawy, jednak pominięcie kwestii operacyjnych, sprzętowych i organizacyjnych poważnie zaniża wartość książki.

Ponadto odniosłem wrażenie że książka pisana jest w stylu nieco prowokacyjnym - coś jak "Mała flota bez mitów" Borowiaka.

Ignac | 2018-01-27
Kertion | 2017-11-06