Choinka

Wydawnictwo: Wolne Lektury
The Fir Tree
andersen, choinka
Doreah

"Daleko w lesie rosła śliczna mała choinka; wybrała sobie piękne miejsce, słońce miało do niej dostęp, powietrza było dużo i wszędzie dookoła niej rosło wielu jej starszych towarzyszy: sosny i świerki; ale mała choinka chciała tylko rosnąć, nie myślała o gorącym słońcu ani o świeżym powietrzu, nie zwracała uwagi na wiejskie dzieci, które biegały rozmawiając i zbierając poziomki czy maliny; dzieci przychodziły z pełnym dzbankiem, układały jagody na trawie, a potem siadały obok choinki i mówiły:

- Jakie to śliczne, maleńkie drzewko! - choinka nie lubiła tego."

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/choinka/

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/choinka/

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"- Ach, rosnąć, rosnąć, rosnąć! - powtarzała. - Być wielką i wspaniałą, to jedyna rozkosz, której pragnę bezustannie".

"Choinka" to nie jest wesoła świąteczna opowiastka. To historia zmuszająca do refleksji nad swoim życiem. Ciągle w biegu, wiecznie w pracy, cały czas dokądś się spieszymy. Rosnąć, rosnąć, rosnąć! Więcej, więcej, więcej!

"O choince zapomniano. Nikt nie myślał o niej. Skończyła się jej powieść, jak kończy się wszystko na świecie; nic nie może trwać wiecznie".

Warto czasem przystanąć, docenić to, co mamy, po prostu cieszyć się każdym dniem. Nasze życie kiedyś się skończy, a chyba nie chcielibyśmy żałować, że w wiecznym biegu przegapiliśmy coś ważnego.

Wszystkiego dobrego przy okazji Świąt! :)

tivrusky | 2015-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 05 lutego 2015

C, jak Choinka.
Z cyklu AA - Agresywny Andersen.

Wszystkim wydarzeniom zawartym w tej bajce, przyglądamy się oczami wysoce spersonifikowanej Choinki, przez co wydają się one być podwójnie wręcz drastyczne i brutalne.
Wniosek: bardziej niż dzieciom, bajkę tę powinno czytać się dorosłym, biorącym udział w wyścigu szczurów, wszelakich pracoholizmach i innych -izmach. Pamiętajmy, moi drodzy, że i choinka skupiała się na tym, by rosnąć i rosnąć, nie czerpiąc radości z całej otaczającej ją dobroci, tylko jej ambicje ją interesowały. Zatem nie idźmy w jej ślady by jak ona - połamana, porąbana i spalona - nie skończyć!
Dawnom nie spotkał się z takim ładunkiem pesymizmu, co, mimo wszystko było miłe, lekturę polecam.

A Ty, biedna Choinko, nie martw się! Zawsze mogło być gorzej, mogli Cię ściąć źli ludzie, przerobić na papier i wydrukować na Tobie "Ości" Karpowicza, albo jeszcze gorzej: "Pięćdziesiąt twarzy Greya"! Koniec więc końców - nie było tak źle.

Rita | 2016-09-27

Bajka która nauczyła mnie, że wbrew disnejowskiej konwencji, nie wszystkie kończą się happy endem. Do dziś pamiętam smak łez i uczucie niedowierzania i rozgoryczenia, kiedy w blasku świątecznych lampek poznawałam historię małej, ślicznej, acz nieco naiwnej choinki. Coś z tyłu głowy przeczuwałam, że się "święci" ale z ostatecznym rozstrzygnięciem długo się oswajałam... Dla mnie ta opowieść, podobnie jak Dziewczynka z zapałkami, była po prostu okrutna, bardziej nawet niż Sinobrody Perraulta. Ja rozumiem, że dzieci poprzez bajki mają poznawać świat w uproszczeniu, który przecież bywa tragiczny i przewrotny, jednak jestem zdania, że zwłaszcza tym wrażliwszym, trzeba dozować Andersena w rozsądnych dawkach najlepiej pod czujnym okiem dorosłych i taka informacja powinna znajdować się na okładce albo wstępie poszczególnych bajek...

gorzka | 2015-01-08
Przeczytana: grudzień 2014

Pod wpływem świątecznej atmosfery, po raz kolejny przeczytałam "Choinkę" Andersena. Jest to bardzo ładna opowieść, lecz trudno byłoby ją nazwać wesołą. Z drugiej strony, historia choinki zmusza czytelnika do refleksji (co zawsze jest atutem utworów literackich) nad ulotnością i przemijalnością.
Dodatkowym plusem mojego wydania są śliczne ilustracje duńskiej artystki Cathrine Raben Davidsen.
"Choinka" będzie dobrą lekturą do poczytania zimą.

malania | 2015-12-01
Przeczytana: 27 listopada 2015

Po tylu latach "Choinka" Andersena jest wciąż aktualna.
Choinka stawia coraz to śmielsze marzenia i pragnienia a kiedy udaje jej się zdobyć to wszystko, o czym marzyła okazuje się, że jednak nie czyni jej to szczęśliwą, że szczęściem było to, co miała na początku, coś pozornie małego i błahego, coś, co ją nudziło, czego miała dość.

Dziś, my także, potrafimy dostrzec rzeczy ważne dopiero w momencie straty. Jesteśmy zajęci wyścigiem szczurów, pędzeniem po stanowisko, pieniądze, rzeczy, które możemy za te pieniądze mieć. Chcemy być kimś zapominając o byciu sobą. Chcemy mieć to co inni zapominając wsłuchać się w siebie i własne pragnienia. Zewsząd bombardują nas trenerzy dla ciała, couche od umysłu. Mówią nam, że ciągle musimy do czegoś dążyć, że nie pragnienie osiągnięcia idealnego ciała i umysłu jest złe, przyklejają nam łatkę "leni". Nie chcemy czuć się gorsi, zaczynamy biec za nimi.Biegniemy i w tym pędzie często nie potrafimy cieszyć się z tego co mamy. Wszyscy wiecznie gdzieś...

Kinga | 2016-12-20
Na półkach: E-book, 2016, 1991-2013, Przeczytane
Przeczytana: 25 listopada 2016

Książka o przemijaniu. Nieco smutna, ale i skłaniająca dziecko do refleksji. Czy zawsze warto chcieć czegoś więcej? Czy jednak warto doceniać, to co mamy w chwili obecnej?

olaf2009 | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Bardzo piękna i smutna baśń o tym, że "wszystko mija" i "nic nie może trwać wiecznie".
"-Nie marz o dalekiej wielkości (...) ciesz się tym co posiadasz. Dziękuj Bogu za młodość, za siły, za zdrowie, za życie, które w tobie krąży."

fervently | 2018-10-12
Przeczytana: październik 2018