Biała Maria

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Biała Maria to nazwa znanego serwisu. I marmuru, z którego zrobiono nagrobek. To także imię bohaterki książki. Jak to się łączy ze sobą? Przecież wszystko się łączy i ma swój – czasami ukryty – głęboki sens.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2019-09-13
Przeczytana: 13 września 2019

Uwaga! Przez przypadek stwierdziłem brak dwóch moich recenzji Krall, więc je ponownie zamieszczam
Ta niestrudzona reportażystka /niestety już dzisiaj 79-letnia/, drążąca szczególnie tematykę polsko-żydowską, córka Salomona Kralla i Felicji Jadwigi z d. Reichold, żegna się omawianą książką z czytelnikami, lecz miejmy nadzieję, że zdanie zmieni. Do tej pory recenzowałem z jej książek tylko „Wyjątkowo długą linię”. Pisałem wtedy:
„Krall jest Żydówką, jej najlepsze reportaże dotycżą Żydów, a „POLACY WYSSYSAJĄ ANTYSEMITYZM Z MLEKIEM MATKI” /nie ja to wymyśliłem/, przeto jej ARCYCIEKAWE, PASJONUJĄCE książki nigdy nie zdobędą należnej im popularności i szerokiego uznania”.
I słowa moje się sprawdzają: omawianą książkę oceniło 156 czytelników i przyniosło to żenująco niski wynik 6.01. Jest to skrajnie niska ocena szczególnie na tle „osiągnięć” kompletnych grafomanów. ...

pietrych | 2019-03-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 09 marca 2019

Lektura tej książki to literacki odpowiednik przekopywania się przez zawartość zakurzonych skrzyń na strychu z pamiątkami po poprzednich lokatorach. Myślę, że wyniósłbym z tej książki więcej gdybym posiadał głębszą wiedzę historyczną, autorka bowiem nie przedstawia szerszego kontekstu wydarzeń o których pisze (i bardzo słusznie zresztą, bo to zwarta narracja jest jedną z mocniejszych stron tego dzieła).

GochaZet | 2018-08-15
Przeczytana: sierpień 2018

Nie po kolei, nie po łatwiźnie, pięknie po polsku. Wina niazarzucalna, a jej ciężar nosisz w sobie, jej wagę oceniasz sam, sam też musisz z nią żyć dalej. Głęboko poruszające epizody, nie pozwalają spać, wracają kiedy zamykam oczy. Wysłuchałam audiobooka w cudownej interpretacji Zofii Kucówny - mistrzostwo samo w sobie.
Gorąco polecam
P.S. Myślę, że każdy kto kiedyś obejrzał Dekalog (8) Krzysztofa Kieślowskiego od razu będzie potrafił dopowiedzieć sobie brakujące elementy układanki.

Jeżynka | 2018-06-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Ręka mi drży kiedy piszę te kilka zdań po lekturze "Białej Marii" Hanny Krall bo książka ta okazała się dla mnie zagadką, tajemnicą i niewiadomą do której nie udało mi się zbliżyć nawet o milimetr.
Muszę się ugiąć pod geniuszem autorki i otwarcie przyznać że mój poziom intelektualny i wrażliwość nie pozwoliły mi zrozumieć a co dopiero docenić tej opowieści.

Jedyne uczucia które mi towarzyszyły po zakończeniu lektury to wewnętrzne rozedrganie i poczucie niepokoju bo autorka przywołując w "Białej Marii" strzępki historii wojennych i powojennych "mówi" emocjami a nie zdaniami. Są to emocje w których jest strach, niepewność i poczucie zagrożenia.
Opowieść ta nie ma początku i nie ma końca. Bohaterowie wyłaniają się jak z mgły po to by za chwilę znowu w niej zniknąć. Wątki, które według notki wydawniczej powinny pleść się w jedną opowieść do końca zostały dla mnie osobnymi nićmi.
W głowie zostało mi kilka obrazów: żydowskiej dziewczyny, rozwalonego pieca, nagrobka, serwisu...

Agnieszka | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Nie potrafiłam się odnaleźć. Ta forma nie przypadła mi do gustu. Za bardzo chaotyczna i ciężko było mi cokolwiek zrozumieć. Historie byłyby dużo ciekawsze gdyby były napisane innym stylem.

Jolanta | 2016-08-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Nie jest to łatwa książka, ale warto. Bardzo pomogło mi w jej odbiorze spotkanie z autorką.

Dzolina | 2016-07-08

Wspaniała, bardzo dobrze i pięknie napisana. Łapie za serce, za gardło... Dobrze, że ktoś to wszystko spisał....

nina19 | 2016-04-18

Jak rozsypane puzzle. Bez obrazka, według którego można je ułożyć. Albo jak matrioszka... Otwieramy, a tam następna baba. I jeszcze jedna. I kolejna... Ni to reportaż, ni to opowieść. Późniejszy ubek, który nie chciał zostać ojcem chrzestnym dziewczynki o wielkich, ciemnych oczach i Maria, która uratowała dziewczynkę i jej matkę. A między nimi młyn, torebka generałówny Zofii Sikorskiej, rosenthalowski serwis, dwaj panowie Wiśliccy... Piękne i przejmujące.

Marago | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

"Biała Maria" Hanny Krall to doskonale napisana, choć trudna i wstrząsająca rzecz. Rzecz sięgająca aż do trzewi, do tego, co najbardziej boli. Do ran, które nigdy nie mogą się zabliźnić, bo trwają w tych, którzy żyją. Dojrzałemu czytelnikowi, ceniącemu piękno słowa - polecam.

Tropik | 2015-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Półka A

„Czy masz fałszywe świadectwo ?” - to pierwsze zdanie „Białej Marii” przyprawia o dreszcze. Pod tymi kilkoma wyrazami kryje się cały dramat żydowskiej dziewczynki, o którą ktoś później zapyta w sklepie - „Ta czarniutka, to kto ?”
Nie dzieje się tak od razu, to przychodzi z czasem, kiedy kolejne relacje opisują sytuacje, które są trudne do ogarnięcia, zrozumienia motywów, kontekstu. Czy dał/abyś fałszywe świadectwo, gdyby mogło ono uratować żydowskie dziecko przed Zagładą ? Czy danie fałszywego świadectwa podczas fikcyjnego chrztu w kościele, dla uratowania czyjegoś życia, jest grzechem ? Co na to Bóg ? Uznałby to za grzech ?

„Czarniutka” pojawi się jeszcze nie raz na kartach książki, bo to sama Hanna Krall, bo ”tą małą” zna dość dobrze...choć, jak sama mówi, jest podobna do innych.
Wiele jest tu śmierci, różnych, tragicznych, bezsensownych, zasłużonych, przypadkowych. Śmierci, która kończy, ale także śmierci, która zaczyna, wyzwala. Nic nie jest tu jednoznaczne, wszystko...