Killing Pablo. The Hunt for the World's Richest, Most Powerful Criminal in History

Wydawnictwo: Atlantic Books
9781903809488
literatura faktu
angielski
Kamil

Killing Pablo charts the rise and spectacular fall of Pablo Escobar, the richest and most violent criminal in history. It exposes for the first time the massive covert operation by US Special Forces to hunt down the man described as the "billionaire godfather of international drug trafficking".

źródło opisu: Wydawnictwo Atlantic Books, 2001

źródło okładki: Wydawnictwo Atlantic Books

veinylover | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Bardzo dobra książka ukazująca kulisy działalności pewnego kolumbijskiego psychopatycznego bandziora i jego upadku.
Kolumbia, kraj, w którym prawie każdy jest gnojkiem hipokrytą, bandytą, skorumpowanym politykiem lub tchórzem. Słuchając tej historii (wysłuchałem jej w wersji audiobook) można dostać wymiotów. Dopiero, gdy gnojek naraził się Stanom Zjednoczonym, gdy państwo to kopiąc po tyłkach kolumbijskich polityków zmusiło ich po ciężkich i żmudnych wysiłkach do działań - zabito gnojka. W międzyczasie mamy festiwal nieudolności, trup ściele się gęsto. Wszelkie działania „zgodne z prawem” zahaczają o komedię. Okazuje się, że w pewnych sytuacjach należy działać poza prawem i że czasem cel uświęca środki. Kto nie wierzy, niech sobie przeczyta tę książkę. Polecam ją do przeczytania choćby przeciwnikom kary śmierci i zwolennikom teorii „resocjalizacji” w więzieniach.
Cieszyć się należy, że podobne gnojki w naszym kraju póki co jeszcze nie działają na taką skalę, jak Escobar i takimi...

Heisenberg | 2017-02-22

Bardzo dobra książka! Nie będzie wielką tajemnicą jak napiszę, że sięgnąłem po nią na fali popularności serialu „Narcos” – nawiasem mówiąc też bardzo dobrego! - który opisuje ten sam temat. Po lekturze dodam, że książka jest idealnym uzupełnieniem tegoż serialu. Wychwyciłem kilka różnic, ale nie są to jakieś kolosalne czy znaczące zmiany, więc praktycznie nie ma się o co przyczepiać.
Książkę polecam zarówno tym Czytelnikom, którzy „Narcos” znają, jak i tym nieobeznanym w temacie.
Na koniec takie osobiste przemyślenie – jak na książkę popularno-naukową, czy też kolokwialnie mówiąc – dokumentalną, to brakowało mi jednej rzeczy, mianowicie jakiejś dokumentacji fotograficznej. Myślę, że gdyby wydawca zdecydował się umieścić kilka zdjęć związanych z tytułowym zagadnieniem, to ta książka jeszcze zyskałaby na swojej wartości. Tak czy inaczej pozycja godna uwagi.

Karol | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Do lektury zachęcił mnie serial "Narcos" traktujący o życiu Pablo i muszę przyznać że się nie zawiodłem.

Bowden lubi wnikać w szczegóły historii Escobara, a pomimo tego pisze bardzo zwięźle, tak by przypadkiem nie zniechęcić czytelnika zbyt rozwlekłym stylem. Książka jest pełna naprawdę interesujących historii które pokazują jak zmieniała się Kolumbia i jej podejście do narkotykowego biznesu na przestrzeni lat.

Głównym tematem jest oczywiście narkotykowe imperium Escobara, aczkolwiek swoje miejsce ma tutaj również polityka, różnorakie agencje ścigające Pabla, jego konkurencja i najróżniejsi wrogowie. Widać że autor naprawdę starał się ukazać nam całą historię z najróżniejszych punktów widzenia.

Podoba mi się też pomysł umieszczenia scen które rozgrywały się zaraz po zabójstwie Escobara na samym początku jako wprowadzenie do całej historii.

Hipek | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: styczeń 2017

Bardzo interesująca, mocno faktograficzna książka ilustrująca historię jednego z większych przestępców XX wieku. Autor pokazuje czytelnikowi słabość państw Ameryki Południowej, wszechobecną korupcję, brak zaufania obywateli do takich instytucji jak policja, wymiar sprawiedliwości czy administracja. Książka czyta się bardzo dobrze i jest wciągająca. Myślę, że nawet osobom orientującym się w sytuacji politycznej Kolumbii może przynieść szereg nowych informacji i poszerzyć wiedzę. Autor odkrywa także kulisy współpracy agencji rządowych USA z rządem Kolumbii, choć ten wątek wydaje mi się być opisany w sposób zbyt bardzo wyważony.

ZaaQazany | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Rockefeller kokainy, Robin Hood w wersji latino, da Vinci zbrodni. To wszystko określenia, którymi nazywano Escobara. Król kokainy – pewnie nie mniej trafne określenie twórcy narkotykowego imperium zwanego kartelem z Medellín. Nazwisko, które wciąż jest tematem do żywych rozmów jako przykład pewnego fenomenu wpływu świata przestępczego na świat polityki bądź życie codzienne milinów ludzi.
Zastanawia mnie tylko, czy Escobar jest fenomenem. I dochodzę do wniosku, że niekoniecznie. Do plejady „gwiazd” świata przestępczego możemy dodać sporo nazwisk bądź grup bardziej lub mniej współczesnych, dla przykładu chociażby historia Al Capone, ewantualnie współczesne japońska Yakuza, chińskie Triady, amerykańska Cosa Nostra, rosyjska Sołncewska Brać, włoska N’drangheta. Nazwiska ich liderów nie sa może aż tak rozpowszechnione medialnie i znane, ale są i mają spore zasoby finansowe, jak też niesłabnące wpływy polityczne… Czy na ich tle Escobar się wyróżnia? Odpowiedzcie sobie sami.

Dla mnie...

Anna | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

"Polowanie na Escobara" to bardzo ciekawa i wciągająca książka; przedstawia ona historię życia i śmierci jednego z najsłynniejszych, najpotężniejszych i najokrutniejszych przestępców XX wieku - kolumbijskiego barona narkotykowego Pabla Escobara.

W latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, niemal cały świat śledził i żył wydarzeniami w Kolumbii, gdzie działał jeden z największych w historii kartel narkotykowy, który wsławił się szmuglowaniem kokainy na ogromną skalę do USA i czerpaniem z tego procederu niezmiernych korzyści. Poczucie bezkarności jego członków, kupowanie poparcia i wsparcia ludzi, wszechobecny strach i stosowany terror, szczególna bezwzględność, brutalne zamachy i krwawe porachunki to wszystko powodowało, że Pablo Escobar przez lata czuł się bezkarny. Zgromadził ogromny, wprost niewyobrażalny majątek (miliardy dolarów, wiele posiadłości w Kolumbii i innych krajach, kosztowności, drogie samochody, prywatne samoloty, lotniska), otoczył się bezwzględnymi - jak on sam -...

Tymciolina | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Historia upadku Pablo Escobara miała wszelkie zadatki na trzymającą w napięciu lekturę. Efekt z braku kunsztu literackiego nie został osiągnięty.

Opowieść o życiu króla narkobiznesu po prostu nuży. Autorowi nie udało wyjść się poza suche fakty. Co prawda widać ogrom pracy dziennikarskiej w pozyskaniu informacji od osób bezpośrednio zaangażowanych w pościg za Escobarem jak agenci DEA czy szef kolumbijskiego bloku poszukiwawczego, ale cóż z tego skoro relacji brakuje finezji i głębszego wgryzienia się w temat. Drobiazgowe zilustrowanie pościgu USA za Escobarem to za mało.

Osobom chcącym poznać historię Escobara polecam obejrzenie serialu Narcos. O ileż sprawniej ukazuje tragedię Kolumbii związaną z funkcjonowaniem narkobiznesu. Książka nie oddaje tylu niuansów.

Maciek | 2017-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2017

W książce dostajemy szczegółowy opis życia i działalności Pabla Escobara, największego na świecie bossa narkotykowego, człowieka, który u szczytu swojej potęgi, opartej na przemycie kokainy, znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu bogaczy Forbesa, którego postać została spopularyzowana w serialu "Narcos". Autor szczegółowo i rzetelnie opisuje drogę Escobara na szczyt i jego upadek, poprzedzony tytułowym "Polowaniem" a wszystko opisuje ze szczegółami, okrasza bez mała toną informacji, krótkimi wywiadami z ówczesnymi Kolumbijskimi politykami czy amerykańskimi pracownikami agencji wywiadowczych operującymi w Kolumbii w poszukiwaniu Escobara. Jednak książka nie jest tylko o narkobiznesie, choć narkotyki są tu motywem przewodnim, autor bardzo interesująco opisuje Kolumbię lat 80 i początku 90 i odpowiada na pytanie jak może dojść do tego, że jeden człowiek może sterroryzować kraj i być nieuchwytny przez tyle lat.
Co do samego autora, to Mark Bowden, jest pisarzem, autorem...

Mey-Mey | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Po serialu "Narcos" nastąpi (na pewno!) wielki boom na książki o tym słynnym kryminaliście i handlarzu narkotyków. Ja już jestem częścią tego boomu...

Polecam!

byrcyn11 | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Zawsze zastanawiam się przy takich pozycjach, czy warto; bo fakty są znane, a w dziejach świata/ludzkości nie miały większego znaczenia - ot lokalny watażka. A jednak było warto.
Escobar mógł spokojnie dalej działać w branży narkotykowej, gdyby nie nie popełnił grzechu pychy. Chciał pokazać, że to on rządzi w Kolumbii, a nie prezydent czy rząd. Zaczął zabijać polityków, zastraszać wybuchami z duża ilością ofiar, a tego było za wiele nawet dla słabej i kulawej demokracji w skorumpowanym państwie. Poprosili wtedy Stany o pomoc. USA przysłało odział specjalny i speców od nasłuchu, z najnowocześniejszym na owe czasy sprzętem. Ale przełomem było przymierze ludzi pokrzywdzonych przez bojówki Escobara; wynajęcie zbirów przez zastraszanych Kolumbijskich bogaczy; gangsterów z konkurencyjnych gangów. Ta mieszanka - "szwadrony śmierci" zaczęły zabijać adwokatów, menadżerów, agentów nieruchomości, rodzinę i wszystkich innych powiązanych z Escobarem (kto mieczem wojuje ...). Państwo na te...