Sól i szafran

Tłumaczenie: Katarzyna Maciejczyk
Wydawnictwo: Red Horse
Salt and Saffron
literatura piękna

Rodzina Dard-e-Dil znana jest ze swoich obojczyków i zamiłowania do opowieści. Aliya może i nie odziedziczyła po przodkach patrycjuszowskiego wyglądu, ale tak samo jak oni pada ofiarą rodzinnych legend, sięgających jeszcze czasów Tamerlana. Członkowie tego arystokratycznego i ekscentrycznego klanu sypią opowieściami jak z rękawa, ale mają też swoje tajemnice. Mrocznym sekretem rodziny Dard-e-Dil jest klątwa "nie-całkiem bliźniąt". Aliya zaczyna wierzyć, że jest kolejną "nie-całkiem bliźniaczką", połączoną tajemniczą, kosmiczną więzią ze swoją ciotką Mariam, co nie wróży niczego dobrego. Mariam Apa zjawia się w rodzinie Dard-e-Dilów tego samego dnia, w którym na świat przychodzi Aliya, i utrzymuje, że jest córką zaginionego przed laty Taimura, stryjecznego dziadka Aliyi. Oprócz charakterystycznych obojczyków Mariam nie dysponuje żadnym dowodem pokrewieństwa z Dard-e-Dilami, ale spotyka się z serdecznym przyjęciem i zostaje przygarnięta na łono rodziny. Milcząca i tajemnicza, porozumiewa się tylko z Masoodem, kucharzem, z którym ustala codzienne menu dla wszystkich domowników. Pod jej kierownictwem Masood wzbija się na wyżyny kulinarnej perfekcji. To właśnie dzięki niemu opowieści Aliyi przesycone są aromatem egzotycznych pulaos i soczystych kebabów. Zderzenie jedzenia i miłości doprowadza jednak do rodzinnego skandalu. Historia Mariam nabiera szczególnego znaczenia, gdy Aliya również zakochuje się w chłopaku nieodpowiedniego pochodzenia, Khaleelu. Aliya postanawia rozwikłać tajemnicę Mariam i rozwiązać własny problem, a przy okazji dowiedzieć się, na czym naprawdę polega rodzinna klątwa. Liczne anegdoty o Dard-e-Dilach składają się na opowieść o większym zasięgu, historię rozciągającą się na cały rozdarty naród i cały subkontynent, od czasów muzułmańskich najazdów do podziału Indii i Pakistanu. Jest to książka magiczna, ukazuje siłę opowieści, które stają się mitami, przenikają do podręczników historii i wkraczają w nasze życie.

źródło opisu: Opis wydawcy

Maria | 2019-05-11
Przeczytana: 29 grudnia 2009

Lubię opowieści oparte na faktach, a najbardziej historie rodzinne, snute przez ludzi mających do tego dar. Aliya, główna bohaterka, taki właśnie posiada. Potrafi niezwykle ciekawie opisywać losy swoich krewnych i przytaczać anegdoty, które urastają do rangi legend rodzinnych. W każdym miejscu i o każdej nadarzającej się do tego porze, gromadzi wokół siebie słuchaczy. Może to być pokład samolotu, taksówka albo książka. Za każdym razem swoje opowieści przyprawia metaforami jak szafranem, który dodając im barwy podkreśla ich wyjątkowość, akcentuje puentę, wikła meandry losów ludzkich, rozświetla humorem. Ta bardzo podkolorowana i lekka wersja przeznaczona jest dla gości, przypadkowych odbiorców, ludzi spoza rodziny.
Dla najbliższych, dla krewnych opowieści doprawiane są solą, która jest niewidoczna jak cisza między słowami. Wyczuwalna jedynie w bezpośrednim kontakcie z bohaterem opowieści, bo zawarta w jego spojrzeniu, w języku ciała, w reakcjach na pytania, w niedopowiedzeniach,...

magia78 | 2015-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2013

22/2013

Maryszka Chod | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Początkowo bardzo wolno szło mi czytanie. I nie chodzi o to, że książka mi się nie podobała. Po prostu nie była na tyle wciągająca, żeby zignorować inne sprawy, by móc czytać powieść.
Jednak, wraz z ilością przeczytanych stron - historia zaczęła wciągać. Co mnie z resztą bardzo zdziwiło, bo niewiele jest książek obyczajowych, którą są w stanie mnie wciągnąć.
Historia pełna zagadek, skomplikowanych i zabawnych sytuacji ;) . Nawet tytuł nabiera sensu dopiero pod koniec (sens bardzo ciekawy).
Jedno jest pewne: mam ogromną ochotę spróbować indyjskich potraw! Normalnie burza smaków!
Jeżeli autorka wydała jeszcze jakieś książki, to z chęcią przeczytam ;) .

Monika | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Miłość pachnąca szafranem. Rodzinna klątwa. Siła rodzinnych więzi. Namiętność i jedzenie. Jeśli choć jedno z tych stwierdzeń podoba się tobie i lubisz czytać, to sięgnij sam po "Sól i szafran" i oceń.
Moja opinia? Cóż, jestem trochę rozczarowana, książka mnie nie wciągnęła, tajemnica? fakt, musiałabym przeczytać jeszcze raz by wiedzieć chociażby ze względu na imiona postaci kto jest kto i zrozumieć zawiłości rodzinnych powiązań, uwikłań, tradycji, a przede wszystkim historii kraju, z którego pochodzą bohaterowie.

Besia | 2014-09-01
Przeczytana: 29 września 2014

Przegadane.

Tamanna | 2014-04-17
Przeczytana: 07 sierpnia 2010

Autorką tej książki jest urodzona w 1973 roku Kamila Shamsie; wychowana w Karaczi, pisze po angielsku, nagrodzona za powieść o Karaczi "In the City by the Sea"

"Sol i szafran" to opowieść o arystokratycznej rodzinie Dard-e-Dil, która "miała swój udział we władzy i bogactwie" a teraz "przygasa z godnością". Opowiadana w formie monologu, gawędy Aliyi, która wraca ze studiów w Ameryce do swojego rodzinnego domu w Karaczi w Pakistanie. W opowieściach rodzinnych pielęgnowane są różnego rodzaju przesądy. Między innymi wiara w prześladujące rodzinę pokoleniami przekleństwo narodzin bliźniąt, ale i uprzedzenia wobec ludzi "gorzej urodzonych". Rodzina żyje w cieniu Podziału Indii z 1947 roku. Starsze pokolenie podtrzymuje urazę do tych z rodziny, którzy po Podziale nie odeszli z Indii do Pakistanu stając się obywatelami Indii. W książce opis święta Ramzan (Ramadan) i po zachodzie słońca przyjmowanego posiłku Iftari. Także tradycyjne potrawy. Akcja powieści rozgrywa się w Londynie,...

książek: 2092
Księgozbiór_Kasiny | 2014-04-06
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Trudno powiedzieć, że przeczytane... Niestety nie dałam rady... Nie zainteresowały mnie losy bohaterów. Pewnie w dużej mierze dlatego, że nie za bardzo rozumiem tamtejszą kulturę, mentalność tych ludzi, ich sposób myślenia zakorzeniony od wielu pokoleń. Dlatego żeby się nie męczyć po przeczytaniu bodajże 80 stron oddałam do biblioteki.

Karolina | 2013-01-12

Po 100 stronach odpuściłam... Nie mój styl, nie dla mnie...

ursi | 2011-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2011

Na tylnej stronie okładki napisane jest: "Pisarska swada Shamsie nosi znamiona innego pisarza z subkontynentu i literackiego pioniera - Salmana Rushdiego" - Eastern Eye. Ten komentarz zachęcił mnie do przeczytania tej książki. Powieść ukazuje rytuały i tradycję subkontynentu indyjskiego oraz naginanie ich do wymogów czasów współczesnych. Nie jest to łatwe, ani chętnie aprobowane przez tamtejsze społeczeństwo, szczególnie wśród wyższej kasty, gdzie spójność i konsolidacja rodziny, jej wielopokoleniowość jest bardzo podtrzymywana i hołubiona. Przeciwstawianie się jej dogmatom, oznacza często odrzucenie przez familię.
Pomimo powagi tematu, autorka ujęła ze swadą i humorem jego niuanse, co czyni powieść interesującą i dowcipną. Pisana z perspektywy widzianej oczyma młodej dziewczyny, uzmysławia, że tradycje rodzinne społeczeństwa pakistańskiego, długo jeszcze nie oprze upływowi czasu i będą przechodziły z pokolenia na pokolenie.

justi | 2011-07-05
Na półkach: Przeczytane, Azja, Afryka
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawa, klimatyczna, etniczna opowieść.