Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja

Wydawnictwo: Znak
Histoires inédites du Petit Nicolas - Volume 2
9788324019717
Michał

Mały urwis wraca z kolejną porcją przygód. Chłopaki przekupują Ananiasza – klasowego pupilka, razem buntują się przeciwko Rosołowi, a Kleofas awansuje z ostatniego na przedostatnie miejsce w klasie. Kumple, których Mikołajek wciąż na nowo przedstawia, bo nigdy nie pamięta, czy już to kiedyś zrobił, zawsze mają mnóstwo nowych pomysłów. A psocić można wszędzie: w salonie fryzjerskim, na basenie czy w fabryce czekolady. Będzie wesoło!

„Po podwieczorku (były bezy) pan Bléurt oznajmił, że nauczy mnie grać w warcaby. Pokazał mi, jak się gra, a ponieważ tata kazał, żebym był dobrze wychowany, nie powiedziałem mu, że już umiem. Zagraliśmy cztery partie, wygrałem wszystkie i pan Bléurt postanowił, że pobawimy się w chowanego.”

źródło opisu: Znak, 2012

źródło okładki: www.znak.com.pl

Książniczka | 2016-05-06

Historie o Mikołajku nieustannie mnie bawią i chyba nigdy mi się nie znudzą, nawet czytane wielokrotnie. Zabawne są w nich nie tylko wyczyny małego chłopca (wynikające najczęściej z jego dobrych intencji, a nawet chęci pomocy...), ale przede wszystkim świat dorosłych widziany jego oczami. Ten świat jest pełen absurdów, niezamierzonego humoru i jest kompletnie dla Mikołajka niezrozumiały...

Druga część "Nowych przygód Mikołajka" jest tak samo dobra jak wszystkie poprzednie tomy. Niektóre opowiastki wywołują rozczulenie, inne delikatny uśmiech rozbawienia, a niektóre nawet solidny atak śmiechu... Moją ulubioną jest zdecydowanie ta, w której Mikołajek postanowił samodzielnie wypastować sobie buty - efekty są łatwe do przewidzenia...

Jeśli ktoś jeszcze nie zna książek Mikołajka, to koniecznie musi to nadrobić! I nie trzeba być dzieckiem, by je czytać.

ChicaDeAyer | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2006

Kocham, kocham, kocham! Zdecydowanie ścisła czołówka książek, które nigdy mi nie spowszednieją - niezależnie ile razy bym oglądała świat oczami głównego bohatera, zawsze bawię się przednie. Genialny humor, bijące ciepło z kartek i sporo mądrości życiowej przemyconej w lekkiej, przystępnej formie. Rewelacja, starsi czytelnicy nie powinni z niej rezygnować - jak miło na nowo odkrywać w sobie dziecko!

Książkę polecam naprawdę każdemu. Jeśli jesteś dzieckiem pokochasz przygody tego chłopca. Jeśli zaś jesteś rodzicem usiądź razem ze swoją pociechą na kanapie i razem poznajcie przygody dziewięcioletniego psotnika. Gwarantuje, że oboje będziecie się równie dobrze bawić.
Po prostu rewelacyjna !!!

Mikołajek to jeden z bardziej klasycznych cyklów dla dzieci. Cykl który przetrwał próbę czasu i do dziś jest niesamowicie popularny. Cykl, którego można polecić zarówno dzieciom jak i straszym dzieciom czyli wszystkim. Szczerze mówiąc gdy czytałem tą pozycję to śmiałem się od pierwszej strony po ostatnią i odczuwałem straszny żal że już się kończy, no bo co w końcu kurcze blade!
Czytając Mikołajka wchodzimy w świat widziny oczami 7 latka, jest to magiczny świat, może nie ma tu magii takiej jak we fantasy, ale przenosimy się w magię pióra Goscinnego i ołówka Sempe. Każdy tom Mikołajka składa się z krótkich opowiadań, często ośmiostronowych, gęsto ozdobionych rysunkami. Tu nie ma miejsca na nudę każda przygoda jest trochę inna, w wielu można odczytać często zaskakujący morał. Tu Mikołajek patrzy na świat trafniej, zauważa to co dorośli już nie umią zauważyć a czasem nie rozumie sprzeczek swego taty z panem Bledour'em.
Chodzi do szkoły dla dzieci płci męskiej. Ma swoją szkolną...

książek: 1919
Kasia | 2018-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Tym razem postanowiłam sięgnąć po przygody Mikołajka. Ale to moja wspólna lektura z Córą, której chciałam pokazać moją lekturę z dzieciństwa. Dla mnie to przede wszystkim był czas wspomnień. Z nostalgią i uśmiechem na twarzy przypomniało mi się jak zaczytywaliśmy się z bratem w tych krótkich opowiadaniach. Wtedy, jako dzieci, chodziliśmy po takie małe książeczki do biblioteki. Teraz opowiadania Mikołajka zostały wydane zbiorczo, po kilka opowiadań w jednym tomie.

Większość z Was pewnie zna Mikołajka i jego przyjaciół Rosoła, Kleofasa, Alcesta, Gotfryda, Rufusa i Ananiasz. Każdy z nich ma oczywiście przypisane swoje, typowe dla siebie cechy, po których możemy ich rozpoznać, zresztą jak to w życiu bywa. Jeden nosi okulary (dlatego nie można go bić), drugi ma bogatego ojca, trzeci jest ich opiekunem... Nam czytało się świetnie o ich kolejnych przygodach, które zostały przedstawione oczami dziecka i z ich perspektywy. Wszystko zostało okraszone humorem, który sprawia, że lektura jest...

Postanowiłam dodać ulubione książki z mojego dzieciństwa. I oto jedna z nich.

Robin | 2012-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Mikołajek jest książką świetną. Każda część. Rozśmiesza i poprawia humor. Nie tylko dla dzieci!

Aleksandra | 2015-01-24
Przeczytana: 2011 rok

Czytałam w podstawówce. Zabawna, przyjemna, lekka lekturka. Polecam dla młodszych jak i starszych.

Renifer | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Czytając kolejne tomy Mikołajka stwierdzam, że jednak koniecznie powinni je przeczytać również dorośli. A to dlatego, że historie Mikołajka i jego kolegów przypomną dorosłym dlaczego dzieci wplątują się w tarapaty, że najczęściej chcą dobrze, a nie wychodzi, jak postrzegają dorosłych, ich zakazy, kłótnie itd. itd. Poza tym jest to świetna rozrywka, bo Mikołajkowe przygody zabierają w trochę inny świat, każda historia to dobry dodatek do popołudniowej kawy, czy podróży w autobusie.

| 2014-03-02
Przeczytana: 17 maja 2013

Dobre przygody Mikołajka.Książka, którą czytałam zawsze jak byłam mała cały czas mi się bardzo ale to bardzo podoba.