Linia Maginota

Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu
tejeda

Książka poświęcona jest francuskim fortyfikacjom wzniesionym przed II wojną światową wzdłuż granicy z Niemcami Linii Maginota. Umocnienia te miały posłużyć zatrzymaniu ewentualnej niemieckiej agresji, jednak okazało się, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej taktyki manewrowej nawet najsilniejsze umocnienia można obejść, nie wdając się w uciążliwe ich przełamywanie. Autorzy, znani amerykańscy specjaliści od fortyfikacji i zamków warownych, na podstawie własnych poszukiwań archiwalnych oraz rozmów z budowniczymi linii oraz członkami załogi umocnień przedstawiają jej szczegółową i najpełniejszą, jak dotychczas, monografię. Wbrew mitom i rozpowszechnionym przez propagandę opiniom, forty te wcale nie miały gigantycznych rozmiarów, mimo to były wybitnym osiągnięciem inżynierii wojskowej XX wieku.
Seria Budowle Obronne prezentuje najsłynniejsze oraz najbardziej interesujące forttyfikacje świata, ze szczególnym uwzględnieniem budowli schyłku wieku XIX i pierwszej połowy XX. Znajdą sie tu również monografie fortyfikacji znanych w świecie, lecz u nas dotąd nie opisanych, jak np. amerykańskich fortów z wojny secesyjnej. Zaletą serii jest pokazanie praktycznych aspektów służby i życia codziennego w bunkrach i fortecach. Książki zawierają szczegółowe rysunki i schematy umocnień oraz anegdoty. Dotychczas w serii ukazała się Twierdza Europa.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=145

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=145