Abym nie utracił nikogo... W kręgu eschatologii nadziei

Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Werbistów VERBINUM
9788371923470
religia
Snoopy

Poprzednia książka z zielonej serii pt. "Nadzieja w dialogu. Korespondencja z Czytelnikami 1976-2006" spotkała się z życzliwym przyjęciem. Świadczą o tym dalsze listy i omówienia w środkach masowego przekazu. W obecnej książce chciałbym podjąć na nowo i pogłębić niektóre z tematów często powracających w trzydziestoletniej korespondencji z Czytelnikami. Stawiane przez nich pytania i poruszane w listach zagadnienia wydają się szczególnie ważne i aktualne. Dotyczą one przede wszystkim sprawy uniwersalizmu zbawienia. Żyje w ludziach głęboko zakorzenione przekonanie, że wszyscy zostaną w końcu zbawieni - Bóg jest zbyt dobry i miłosierny, aby godził się na istnienie wiecznego piekła dla stworzeń, które obdarza nieskończoną miłością.
Przekonanie to nazwane zostało uniwersalizmem zbawienia, powszechnym pojednaniem stworzeń ze Stwórcą, powszechnym ustanowieniem na nowo stanu harmonii, przyjaźni i pokoju.
(...) W przedstawianej obecnie książce będę często odwoływał się do Pisma Świętego i ukazywał zawartą w nim wizję Boga miłującego, który nieustannie pociąga zagubionych w swoim człowieczeństwie dobrocią i pięknem swojej niepojętej dla nas boskości.
Pisząc tę książkę wiele inspiracji czerpałem z pism współczesnych autorów amerykańskich różnych wyznań, opowiadających się za uniwersalizmem zbawienia. Uniwersalizm stał się sposobem rozumienia nieskończonej miłości Boga objawionej już przez proroków Izraela i potwierdzonej przez Jezusa Chrystusa. Jako taki wymaga on nie zmiany wyznania, lecz głębokiej przemiany serca i samego sposobu myślenia.
Uniwersalizm nadziei zbawienia jest alternatywą wobec różnych postaci chrześcijańskiego ekskluzywizmu, którego skrajni zwolennicy głosili od dawna, że jedynie nieliczni, przede wszystkim chrześcijanie, a nawet tylko katolicy, mogą być zbawieni.
(...) Ta książka jest dla wszystkich, którzy nie potrafią pogodzić się z myślą o bezradnym Bogu, który z szacunku przed wolną wolą nie potrafi ocalić wszystkich zagubionych. Jest dla tych, którzy poszukują głębszego zrozumienia nauki Pisma Świętego. Jest dla tych, którzy buntują się przeciwko kościelnej doktrynie i skłonni są do odejścia od wiary w Boga. Poszukujmy razem innego rozumienia chrześcijańskiej nauki o ostatecznych losach świata. Stawiajmy pytania ważne dla ludzi dzisiaj i dla przyszłych pokoleń chrześcijan.
[Z "Przedmowy", s. 9-11].

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: www.gandalf.com.pl