Krabat
niemiecki
Maciej

Krabat, ein Junge von 14 Jahren, und zwei andere Betteljungen ziehen in der Neujahrszeit als Dreikönige verkleidet von Dorf zu Dorf. Ein nächtlicher Traum lockt Krabat von den anderen weg zur Mühle am Koselbruch, vor der alle warnen, weil es dort nicht ganz geheuer sei. In der unheimlichen Mühle trifft er auf einen noch unheimlicherer Möller, der Krabat als zwölften Lehrjungen in seine Dienste aufnimmt. In den nächsten drei Jahren lernt er nicht nur das Müllerhandwerk sondern auch die Kunst schwarzen Schule. Er erfährt, das die Magie ihm zwar zu Macht und Reichtum verhilft, ihn aber auch immer mehr seiner Freiheit beraubt. Als es sich herausstellt, dass der Teufel selbst Schirmherr der Mühle ist und er zusehen muss, wie zwei seiner Mitgesellen daran scheitern, sich von den Fesseln des Bösen zu befreien, erkennt Krabat, dass auch er in allerhöchster Gefahr schwebt...
Die klare und einfache Sprache und die meisterhafte Komposition machen aus dieser Geschichte, die sich auf Motive der Volkssage aus der Lausitz stützt, ein Buch von unheimlicher Spannung, das sowohl Jugendliche als auch Erwachsene fesselt.

źródło opisu: LektorKlett, 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Isadora | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Będąc zdeklarowaną miłośniczką baśni i podań maści wszelakiej nie mogłabym się oprzeć tej mrocznej, siedemnastowiecznej łużyckiej legendzie, która już w dzieciństwie tyleż mnie przerażała, co zachwycała. Otfried Preussler, czerpiąc z bogatego skarbca legend polsko - niemieckiego pogranicza, opowiada na nowo historię Krabata - ucznia czarnoksiężnika, który umiejętnościami przerósł swego mistrza i stanął z nim do pojedynku, by odzyskać wolność.

Czternastoletni Krabat jest sierotą, który z grupą jemu podobnych włóczęgów przemierza ziemię łużycką. Za sprawą dziwnych, niepokojących snów trafia do młyna na Koźlim Brodzie. Miejsce to owiane jest złą sławą i omijane przez miejscowych, jednak Krabat za nic ma ich przestrogi i wkrótce zostaje jednym z dwunastu czeladników młynarza. Powodzi mu się całkiem nieźle, bo choć praca w młynie to ciężka harówka, ma zapewniony wikt i opierunek.
Krabat prędko orientuje się, że we młynie dzieją się tajemnicze i niepokojące rzeczy, najczęściej zbywane...

Dalenka | 2018-02-18

Witajcie Koteczki:*
Dziś mam dla was recenzje łużyckiej legendy z XVII wieku.
Tu zaczęłam trochę od końca. Najpierw obejrzałam film, a dopiero potem przeczytałam książkę.
Legenda opowiada o czternastoletnim Krabacie, który jest sierotą i szuka swojego miejsca w świecie, wraz z grupą innych chłopców.
Pewnego dnia podczas snu, wzywa go tajemniczy głos, za jego sprawą Krabat trafia do młyna na Koźlim Brodzie. Miejsca tajemniczego, przerażającego, którego właścicielem jest czarnoksiężnik. W młynie mieszka kilku innych chłopców wśród nich Tonda, z którym Krabat się zaprzyjaźnia. Wraz z chłopcami w dzień ciężko pracuje, a w wolnej chwili uczy się sztuki czarnoksięstwa. Nic jednak nie jest takie, jakie miało być. Wkrótce Krabat musi stanąć przed ciężkim wyborem, czy wieść wygodne życie u boku młynarza, czy ocalić tych, na których mu zależy.W książce jest zawarty klasyczny motyw walki dobra ze złem, o dokonywaniu trudnych wyborów stracie i poświęceniu. Decyzjach, które musimy dokonywać...

hiliko | 2011-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2011

Otfried Preussler to niemiecki autor, pisarz trzydziestu dwóch książek dla dzieci i młodzieży. W jego dziełach gatunkiem dominującym jest fantastyka. Jednym z jego najpopularniejszych utworów jest ,,Malutka czarownica", a tuż po niej ,,Mały Duszek".
Kiedy po raz pierwszy wzięłam do ręki książkę pod tytułem ,,Krabat", pierwsze, co rzuciło mi się w oczy to było wydanie. Wydanie piękne, mroczne, okładka idealnie oddająca klimat powieści. Początek każdego rozdziału zdobią rysunki czarnych kruków. Papier jest gruby, przyjemnie szeleszczący i... pięknie pachnie. Nie znam wydawnictwa Bona, aczkolwiek po dokładnym obejrzeniu egzemplarza książki Preusslera oddaję im pokłon za staranność i szacunek do czytelnika. Ponadto redakcja - w całym utworze znalazłam minimalną ilość literówek, zaś błędów nie spotkałam wcale. Ogólnie rzecz biorąc, firma ta jest znakomitym dowodem na twierdzenie, iż te skromniejsze i mniejsze wydawnictwa bardziej przykładają się do wydawania książek.

Akcja książki...

Matylda Saresta | 2017-08-02

Bardziej jak baśń, czy też opowiadana legenda.
Klimat jest, z tym że cały czas na takim samym poziomie, co od połowy książki zaczyna być usypiające.
Doskonała lektura do poduszki - piszę bez sarkazmu.
Polecam.

Skellen | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Po wielu latach przeczytałem książkę, którą czytała mi moja starsza siostra, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Pamiętam tamto wydanie Krabata. Było niesamowite. Białe litery na czarnym tle, jak to miało miejsce w przypadku opisywanego weń Koraktora- księdze zaklęć i tajemnej wiedzy- biblii czarnej magii.

Tytułowy Krabat jest 14 letnim chłopcem, tułającym się z innymi bezdomnymi rówieśnikami po bezdrożach XVII wiecznych Łużyc. Pewnej nocy nawiedza go sen, przyzywający go do młyna na Koźlim Brodzie, położonego niedaleko wsi Czarna Chełmża. Sen powtarza się po trzykroć, aż nasz bohater odłącza się od grupy wyrostków i udaje do miejsca swojego przeznaczenia.
Jednooki Młynarz zwany Mistrzem przyjmuje go na nowego kandydata na czeladnika i w tym momencie zmienia się diametralnie dotychczasowe życzcie Krabata. Nie będę wchodził w szczegóły fabuły, dość powiedzieć, że gdy byłem dzieckiem, postrzegałem tę powieść/baśń jako przejmujący i niesamowity horror. Dziś, po latach zupełnie inaczej...

Julia Kasicka | 2012-06-05
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Czytając kolejne strony, odczuwa się spokój. Wszystko toczy się swoją koleją. Tak jak ma być. Dzień za dniem.

Krabat przeżywa kolejne trzy lata swojego życia na Koźlim Brodzie. Są to lata, jednocześnie, spokojne i zawiłe.

Z każdym dniem rozumie coraz więcej z tego co go otacza. Staje się dorosły i rozumny. Wiek uświadamia mu co jest ważne w życiu. I decyduje się, że iść za sercem.

Czy mu się to uda? Jakie sytuacje spotkają go po drodze?

mrs_cholera | 2018-07-30

mrs-cholera.blogspot.com

Niemiecki pisarz, w którego utworach zaczytywał się w dzieciństwie Gaiman – kupiłam bez większego namysłu, zwłaszcza, że ostatnio fantasy w konwencji baśni przypadło mi do gustu, zaczynając od Gaimana, a kończąc na Dziewczynce, która wypiła księżyc. Otfried Preussler znany i uznany niemiecki pisarz fantasy, pisząc Krabata popełnił DOBRE dark fantasy.
Czternastoletni Krabat miewa dziwne sny, w których nieznany głos namawia go do wizyty w młynie na Koźlim Brodzie. Krabat słucha głosu ze snu i udaje się do młyna, gdzie wstępuje do cechu młynarczyków. Dla błąkającej się sieroty, praca w młynie w zamian za miękkie łóżko i pełną miskę wydaje się wybawieniem, zwłaszcza zimą. Okazuje się jednak, że jednooki Mistrz jest czarnoksiężnikiem i naucza sztuki magicznej. Oprócz standardowych posług w młynie, czeladnicy pod postacią kruków pobierają nauki czarnej magii.
-Niejedno może się zdarzyć, czego niejeden nie może sobie wyobrazić(…)
-Niejednego w życiu – powtórzył...

guziki | 2012-05-20
Przeczytana: kwiecień 2012

„Niezwykły świat w młynie na Koźlim Brodzie.”

Sięgając po „Krabata” Otfrieda Preusslera nie myślałam, że tak bardzo się nim zachwycę. Fantastyka nie jest moją mocną stroną, więc miałam pewne wątpliwości, czy „przetrawię” książkę. Jednak z miłym zaskoczeniem, muszę przyznać, że nie mogłam się oderwać od tej lektury.
„Krabat” niemieckiego pisarza jest klasykiem z dziedziny fantastyki. Bardzo przypomina mi stare baśnie, legendy i opowieści ludowe. Nastrój i sceneria jakby zabrane prosto ze „Świtezianki” Adama Mickiewicza i „Córki Czarownic” Doroty Terakowskiej, bardzo wpływa na emocje czytelnika oraz trzyma go w napięciu. Do końca nie wiadomo, co się wydarzy dalej, ale można się domyślać. Akcja raczej nie jest wartka, choć nie ujmuje to nic lekturze, ponieważ jest bardzo ciekawa i dobrze się ją czyta.
Historia opowiada o chłopcu, który w dzień Trzech Króli na Łużycach wiedziony snami, wybiera się do młyna na Koźlim Brodzie, by pobierać nauki. Wkrótce ma się przekonać, że ani jego...

Bulcia | 2011-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2011

Gdy pierwszy raz wzięłam do ręki tą książkę i spojrzałam na okładkę, zaczęłam się zastanawiać, czy nasza pani od polskiego nie ześwirowała dając nam na lekturę "książeczkę dla dzieci", ponieważ tak ogólnie prezentowało się dla mnie na pierwszy rzut oka. Nawet nie zaczęłam jej czytać. W tamtym momencie zapomniałam o zasadzie "nie oceniaj książki po okładce".
Następnie zaczęłam czytać i byłam pewna, że to jest najdziwniejsza książka jaką czytałam. Na początku czułam się wrzucona do środka akcji i jak ktoś tutaj wspomniał, że autor wprowadza nas w sam środek akcji i omija wstępy. I dokładnie tak jest.
Zastanawiałam się o czym opowiada ta książka, ponieważ była dla mnie dziwna. następnie zaczęłam ją rozumieć i stwierdzam, że jest to piękna opowieść o przyjaźni. Na sam koniec polubiłam tą książkę i nic więcej jej nie trzeba. Jest taka jaka jest i nic bym w niej nie zmieniła. Czasami niektóre momenty mnie przerażały, ale nie będę pisać jakie. Warto ją przeczytać ze względu, że jest...

W tej książce szczególnie zaciekawiła mnie ta "mroczna część", która jest tak widoczna, na pierwszy rzut oka. Od dzieciństwa jestem fanką baśni i bajeczek, a można powiedzieć, że taka mroczna baśń przyciągnęła moją uwagę. Godna polecenia i co najważniejsze bardzo ciekawa.