Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: InRock
Birth. School. Metallica. Death. Volume 1
Metallica
Blood_Drinker

NARODZINY. SZKOŁA. METALLICA. ŚMIERĆ to pełny obraz „Led Zeppelin swojego pokolenia”. To historia o rodzinie, przyjaźni, wierze w siebie i w spełnienie swoich marzeń, opowiedziana za pomocą wywiadów z zespołem i jego najbliższym otoczeniem. Paul Brannigan i Ian Winwood opisują, jak Metallice udało się wyprzedzić swoją konkurencję. Tom I (obejmujący pierwszą połowę tej epickiej historii)...

Paul Brannigan i Ian Winwood opisują, jak Metallice udało się wyprzedzić swoją konkurencję. Tom I (obejmujący pierwszą połowę tej epickiej historii) koncentruje się na drodze zespołu do międzynarodowej sławy, aż do wydania przełomowego, Czarnego Albumu.

Paul Brannigan i Ian Winwood to dwaj czołowi, brytyjscy autorzy piszący o muzyce. Brannigan, który napisał Oto moje (po)wołanie: życie na rock’n’Grohlowo, udziela się w magazynach „Rolling Stone”, „Classic Rock”, „Q” i „Metal Hammer”. Winwood pisał zaś do „Rolling Stone’a”, „Guardiana”, „Mojo”, „Kerrang!” i „NME”, pracuje też dla BBC.

źródło opisu: In Rock, 2014

źródło okładki: inrock.pl

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Metallica. Początek

Zespołu Metallica nie trzeba zbytnio przedstawiać nawet tym, którzy nie słuchają muzyki tego typu – to żywa legenda, kapela, która sprawiła, że to, co mogło zdawać się nieosiągalne, stało się prawdą. To w końcu grupa, która pokazała, że na graniu można sporo zarobić. Mylić się będzie jednak ten, który sądzi, że muzykowanie (nawet heavymetalowe) to niekończąca się zabawa. Ta „biografia” pokazuje bowiem świat nie tylko rock and rolla, ale też ciężkiej pracy, za którą przyszło czterem młodym ludziom zapłacić wysoką cenę. I otrzymać całkiem pokaźną nagrodę.

Książka ta prezentuje historię amerykańskiej grupy od samego początku jej istnienia, po wydanie albumu, który potocznie zwany jest Czarnym. To swoisty zapis historii powstania potęgi Metalliki, prezentujący wzloty i upadki jej członków, ich osobiste problemy i przeciwności losu, z którymi przyszło się im zmierzyć. Autorzy w sposób jak najbardziej obiektywny (co proste nie jest) starają się pokazać to, co wpłynęło na muzykę ich ukochanego zespołu. Ale nie tylko – wyśmienicie bowiem ukazują realia, w jakich przyszło powstawać kapeli, która nie znała słowa „kompromis”. Na kartach tej książki uważny czytelnik zauważy też, że organizm, jakim jest zespół, to de facto zbiorowisko indywidualności, z ich wszelkimi przywarami, śmiesznostkami i traumami. Jednak tło historyczne to nie wszystko. Wielką rolę odgrywa też geneza powstania nie tylko całych albumów Metalliki, ale i poszczególnych tekstów – autorzy starali się wytłumaczyć czytelnikowi, co sprawiło, że utwory mają takie, a nie inne zabarwienie emocjonalne. I wyszło im to nad wyraz udanie.

Oczywiście w tego typu pozycji nie mogło zabraknąć ciekawostek. Choćby tych związanych z historią wyrzucenia z kapeli Mustaine’a czy zatrudnienia Newsteda. Autorzy nie uciekli też od opisów charakterów i nałogów poszczególnych członków zespołu – sporo miejsca poświęcono alkoholizmowi Hetfielda oraz manii wielkości Ulricha. I to trzeba naprawdę docenić, gdyż to, jakimi ludźmi są poszczególni członkowie grupy w „cywilu”, miało niesłychany wpływ na obecny kształt Metalliki.

Sporo miejsca zajmuje też geneza samej muzyki trashmetalowej, historia powstania tego nurtu i jego rozwoju, a także, co tu kryć, stopniowego upadku. To wyjątkowe spojrzenie osób, które uczestniczyły bezpośrednio w opisywanych wydarzeniach, nadaje całej książce prawdziwości. A w fikcji, jaką wokół siebie buduje Metallica, jest to niesłychanie istotne.

Jedyną kwestią, która nieco „boli”, jest uboga dokumentacja zdjęciowa. Fakt – kilka fotek jest, ale to zdecydowanie za mało, jak na tego typu publikację. Jednak warto sięgnąć po tę pozycję, choćby po to, by z niecierpliwością oczekiwać kolejnego tomu. Tam dopiero będzie się działo!

Bartek ‘barneej’ Szpojda

DeathMagnetic | 2015-09-02
Przeczytana: 04 listopada 2014

Wydawcy powoli już przyzwyczaili metalheadowych czytelników do tego, że rok bez chociaż jednego opracowania na temat Metalliki jest straconym rokiem wydawniczym. Dwa lata temu Neil Daniels oferował swoje „Metallica. Wczesne lata i rozkwit metalu.”, rok później przetłumaczono klasyczną już pozycję Joela Mcivera „Żyć Znaczy Umrzeć: Cliff Burton. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica”, a w sierpniu na naszych łamach recenzowaliśmy także „Metallica: Bez przebaczenia” tego samego autora. Co zatem nowego mogą wnieść „Narodziny. Szkoła. Metallica. Śmierć. Tom I” duetu Brannigan/Winwood? Na pewno kolejną porcję świeżych anegdotek oraz nowe i obiektywne spojrzenie na bogatą historię sukcesu Metalliki.

Najmocniejszą stroną tej książki jest fakt, że Ian Winwood oraz Paul Brannigan zdają sobie sprawę, że czytelnik sięgający po tę pozycję posiada już pewną wiedzę na temat swojego ulubionego zespołu. Choć nie trudno się powtórzyć w tak wyeksploatowanym już temacie, autorzy z...

partyk | 2016-10-12

Bardzo fajnie się czyta i w jasny i przejrzysty sposób przybliża historie zespołu.

Jarek | 2018-01-19
Przeczytana: 31 stycznia 2018